PRIPREME ZA PROMENU ODNOSA SNAGA MEĐU SENATORIMA U VAŠINGTONU


Nezapamćeni obrt u SAD

Izborni pobednici, republikanci, prinuđeni da predaju vlast izbornim gubitnicima, demokratama, zbog toga što je Džejms Džeford napustio stranku i proglasio se nezavisnim senatorom. - Demokrate najavljuju blokadu delova Bušovog programa antiraketnog "štita", a očekuje se i preispitivanje orijentacije za smanjivanje američkih trupa na Balkanu...


(Specijalno za "Politiku")

Majami, 4 juna

U naredna dva dana će se u Senatu odigrati događaj nezapamćen u novijoj političkoj istoriji SAD. Partija koja je pobedila na prošlogodišnjim izborima (Republikanska) "predaće vlast" u Gornjem domu Kongresa partiji koja je izgubila (Demokratska) i tako izmeniti dosadašnji odnos snaga i dominacije republikanaca, dovodeći ozbiljno u pitanje ostvarenje ključnih tačaka programa Bušove administracije u oblasti međunarodnih odnosa, odbrambene strategije i energije.

Za sve ovo "zaslužan" je republikanski senator iz Vermonta, Džejms Džeford, koji je prošle nedelje iznenada saopštio da napušta svoju partiju,prelazi u nezavisne i pruža ruku saradnje demokratama. Kao razlog je naveo suviše desnu, konzervativnu orijentaciju administracije i predsednika sa kojim se više ne slaže u bitnim tačkama zakonodavnog programa.

Mnogi u tome vide zakasneli eho novembarskih izbora, koji su nedvosmisleno pokazali podeljenost birača skoro po polovini.Predsednik je izabran minimalnom većinom i to tek posle odluke Vrhovnog suda da se obustavi naknadno brojanje glasova na Floridi. U Predstavničkom domu republikanci su ostvarili neznatnu prednost. Senat je ostao bukvalno podeljen i dve partije su osvojile svaka po 50 mandata.Presudni glas je u rukama predsednika Senata i tu dužnost, po funkciji, obavlja potpredsednik SAD,u sadašnjem slučaju Dik Čejni.

Zanemareni disidentski glasovi upozorenja

Međutim, ma kako krhka i neubedljiva, većina je omogućila Republikanskoj partiji da posle više decenija uspostavi kontrolu u sva tri centra vlasti: Beloj kući, Predstavničkom domu i Senatu. Ovo je ohrabrilo predsednika Buša da već u prvim mesecima pokrene sve krupne inicijative svog prvog mandata i tako su se na sceni, između ostalih, pojavili projekti o nuklearnom štitu, zakon o delimičnom vraćanju poreza obveznicima , program razvoja energetske baze koji daje prednost nuklearnim centralama i omogućava istraživanja nafte u oblastima kao što je Aljaska , gde je to, ranije , iz razloga zaštite čovekove okoline bilo zabranjeno.Sve ovo je izazivalo veliki otpor , pre svega demokrata,a onda i liberalnijih struja u Republikanskoj partiji čiji predstavnici procenjuju da je reč o suviše konzervativnom pomeranju politike desno od centra, da se čine primetni ustupci bogatim društvenim slojevima i velikim korporacijama...

Zanimljivo je da administracija nije poklanjala mnogo pažnje ovim disidentskim glasovima upozorenja , pa ni najavama senatora Džeforda da mu je strpljenje na kraju i da, bez obzira što republikanski koreni njegove porodice dosežu do predsednika Linkolna, razmišlja o povlačenju sudbonosnog poteza i napuštanju partije.

Kada je postalo jasno da je "đavo odneo šalu", lideri republikanaca su se uspaničili i naknadnim ljubaznostima pokušali da umire buntovnog senatora , pa su mu upriličili i hitan sastanak sa Bušom u Beloj kući.Međutim, bilo je već kasno.Šta je sve u tom razgovoru rečeno nije poznato , ali se zna da nije bio nimalo prijatan i da je Džeford,između ostalog, upozorio domaćina da će, ako ovako nastavi,biti jednokratni predsednik,odnosno da neće pobediti na izborima 2004. za drugi mandat.Novinarima je,kasnije, rekao da Republikanska partija pod Bušovim rukovodstvom guši glasove neslaganja i udaljava se od tradicije "umerenosti,tolerancije i fiskalne odgovornosti.."..

Odlazak jednog senatora ,u nekim drugim okolnostima, možda i ne bi bio tako značajan. Međutim, u sadašnjim uslovima potpune podeljenosti taj jedan glas je bio dovoljan da Republikanska partija izgubi pravo da se smatra većinom u Senatu.To automatski znači da sada demokrate postaju većina i po ustavu njima pripada pravo da zauzmu mesto "lidera većine" i predsedništvo u svim značajnim komitetima i komisijama Gornjeg doma Kongresa u kojima će ,takođe, sada biti većina.To nije mala stvar , jer iako lider većine i predsednici komiteta ne mogu da donose zakone , njihov uticaj je ogroman jer oni određuju šta će doći na dnevni red Senata i kada će se o kom zakonskom projektu odlučivati.

Na taj način oni su sada u stanju da blokiraju inicijative Bele kuće i prisile predsednika na kompromise ukoliko želi da ostvaruje svoj izborni program i obećanja, a od toga mu zavisi popularnost pa i šanse za reizbor. Da to sve nije ni malo naivno svedoči i iskustvo predsednikovog oca Džordža Buša starijeg koji je, i pored velike popularnosti koju mu je donela pobeda u ratu u Zalivu, izgubio izbore 1992.jer su demokrate uspevale da blokiraju njegove zakonodavne inicijative. Postoji zato realna opasnost, procenjuju poznati analitičari, da preostale 3,5 godine mandata sadašnjeg šefa Bele kuće proteknu u beskrajnim zakonodavnim natezanjima, ćorsokacima i paralizom rada Kongresa.

Uostalom , demokrate ne skrivaju svoje namere. Senator Tom Dešl, dosadašnji vođa manjine, koji će preuzeti funkciju lidera većine, jasno stavlja do znanja da će učiniti sve da blokira ključne delove Bušovog programa uključujući i antiraketni projekat i bušenje nafte na Aljasci. Dodao je da se njegova partija ne slaže ni sa projektom za izgradnju novih nuklearnih električnih centrala koje su u centru predsednikovog plana za rešavanje krize energije".Pre nego što pronađemo rešenje za nuklearni otpad neće biti mogućno građenje novih atomskih centrala", kaže on. Njegov prethodnik, sada u ostavci, republikanac Trent Lot odgovara: "Koristićemo se istim metodama kao dosadašnja manjina i blikoraćemo inicijative demokrata koje ugrožavaju naš program"... Nije teško naslutiti do čega to može da dovede.

Razumljivo je da posmatrače najviše interesuje kako će se ova iznenadna promena odnosa snaga odraziti na spoljnu politiku. Kao što je poznato, po tradiciji,u ovoj oblasti predsednik ima najslobodniju inicijativu i prerogative ali, ipak, uticaj spoljnopolitičkog odbora Senata nije mali. Očekuje da će na čelu tog odbora ultrakonzervativnog Džesi Helmsa zameniti demokrata,senator Džozef Bajden,čiji su pogledi znatno liberalniji. Pretpostavlja se da će senator Karl Levin preuzeti vođstvo drugog uticajnog komiteta koji se bavi pitanjima armije i naoružanja.

Zna se da su i jedan i drugi izražavali i otpor prema Bušovom planu "nuklearnog štita". Takođe su protivnici jednostranog američkog napuštanja sporazuma o antibalističkim raketama, potpisanim 1972. sa Sovjetskim Savezom čije obaveze je preuzela Rusija.Levin je izjavio na televiziji da bi "antiraketni štit" mogao da izazove vema negativne i opasne odgovore i reagovanja Rusije pa i Kine. Dodao je da postoje mnogo važniji problemi prema čijem rešavanju treba usmeriti sredstva i napore.

Ublažavanje oštrica i iznuđivanje kompromisa

Senator Džozef Bajden,koji bi po svim procenama trebalo da preuzme spoljnopolitički komitet , najavljuje u najnovijim izjavama nameru da znatno proširi debatu o antiraketnom sistemu.On se ne izjašnjava za odbacivanje čitavog projekta već smatra da je pitanje suviše krupno i zaslužuje mnogo širu razmenu mišljenja , pre nego što se donese konačna odluka.:"To je jedna od najvažnijih odluka u oblasti nacionalne odbrane.Ona će imati duboke posledice za našu decu i generacije koje dolaze", kaže on.

Analitičari navode da će Senat pod kontrolom demokrata verovatno zahtevati preispitivanje orijentacije administracije na smanjivanje trupa na Balkanu i insistiraće na aktivnijoj ulozi SAD na Bliskom istoku. Pored toga senatski komiteti imaju izuzetno značajnu ulogu u procesu odobravanja predsedničkih imenovanja ambasadora i drugih visokih funkcionera, uključujući i sudije Vrhovnog suda.

Sve to zajedno određuje tonove politike i , u ovom slučaju, razblaživaće konzervativnu boju.U tome je suština promene. Senat,ovako podeljen,neće moći bitno da izmeni karakter administracije i njenih programa , ali će biti u stanju da ublažuje oštrice, iznuđava kompromise ili, kada to nije mogućno, blokira inicijative predsednika.Time čitava politička igra postaje komplikovanija i usporenija donoseći dodatne glavobolje Beloj kući.

Dušan Pešić

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште