Title: Message
Kada ce i kako dijaspora moci da koristi svoje biracko pravo?

Dalek put do glasanja

Gradani s birackim pravom mogu da glasaju samo na biralištima

BEOGRAD - Republicka izborna komisija užurbano priprema spiskove za predsednicke izbore, a dijaspora ce, po svemu sudeci, opet samo gledati šta se u domovini dešava. NJima pozivi za glasanje stižu na adrese u matici. Vecina zbog dugog puta nikada nije izašla na birališta, a izbori za predsednika Srbije nova su prilika da podsete vlast na svoj problem koji traje decenijama.

- Još pre nekoliko meseci 14 organizacija iz Evrope, SAD i Kanade uputile su pismo predsedniku Koštunici, premijeru Đindicu i ministru Svilanovicu s molbom da se svima koji su živeli u Srbiji omoguci da dobiju pasoš i da glasaju. Odgovor nije stigao. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da cak dve trecine gradana Srbije smatra da dijaspora, ne samo da ima pravo da bira, nego i da bude birana - kaže Miroslav Majk Đordevic, predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja.

Zakon sputava
Marko Blagojevic, portparol CeSida, potvrduje da dijaspora ima pravo glasa, ali da mogu da glasaju samo ako doputuju u domovinu. On istice da model zakona koji je CeSid ponudio, omogucava ljudima na privremenom radu u inostranstvu da glasaju u ambasadama ili konzulatima.
- To je praksa u mnogim zemljama, pa su tako Bugari u SRJ prošle godine glasali u ambasadi u Beogradu. Važecim zakonom iz oktobra 2000. godine otežano je cak i našim gradanima koji su ovde, jer je propisano da se glasa samo na biralištima. Tako, na primer, nepokretni ne mogu da ostvare svoje pravo - navodi Blagojevic.

Prema njegovima recima, ukoliko bi se omogucilo glasanje u ambasadama, konzulatima ili putem pisma, moglo bi da se racuna na još oko milion i po glasova.
- Ne znam zašto i nova vlast koci naše pravo, ali cujem druge koji kažu da se vlast boji naših glasova, jer se ne zna za koga ce dijaspora da se opredeli - dodaje Đordevic.

Vladislav Blagojevic, direktor Direkcije za dijasporu pri SMIP-u, ukazuje da cesto dolazi do zabune, jer se meša pravo glasa i nacin na koji se to ostvaruje.
- I naši u dijaspori imaju pravo glasa, samo što malo ko dolazi iz inostranstva da bi glasao. Imao sam sastanak s clanovima Saveta dijaspore i oni predlažu da im se omoguci glasanje u ambasadama, konzulatima, pismom ili elektronskom poštom. Mi podržavamo tu inicijativu, ali je za to potrebno da se promeni važeci zakon o izborima, što je nadležnost republickog parlamenta. Savet dijaspore traži i da se izdavanje državljanstva ne uslovljava godinom boravka u SRJ, ali i to zavisi od promene zakona - ukazuje Vladislav Blagojevic.

Majk Đordevic podseca da je Savet dijaspore ponudio da svaki birac da po 100 dolara za troškove glasanja. On veruje da je malo verovatno da ce im biti ispunjeni uslovi pre predsednickih izbora: "Politicari se varaju ako misle da cemo sve da zaboravimo. Dosad smo probali lepo, ali se spremamo da izvršimo i demokratski pritisak na vlast".

Izbrisali su nas
- Država je izbrisala tri i po miliona svojih državljana u dijaspori onemogucavajuci im da glasaju na predsednickim izborima - izjavio je Zoran Milinkovic, predsednik Patriotske stranke dijaspore. Ova stranka uputila je pisma predsednicima SRJ i Crne Gore Vojislavu Koštunici i Milu Đukanovicu, Miroljubu Labusu, potpredsedniku Savezne vlade i premijeru Zoranu Đindicu, zahtevajuci od njih da omoguce pravo glasanja Srbima u dijaspori. Milinkovic kaže da su pisma uputili i ambasadorima stranih zemlja u SRJ da bi "javno osporili navode naših politicara da te zemlje ne dozvoljavaju da dijaspora glasa u predstavništvima Jugoslavije u njihovim državama".

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/P02081001.shtml

Attachment: spacer.gif
Description: GIF image

Attachment: black.gif
Description: GIF image

Одговори путем е-поште