Title: Message

HRVATSKO PODUNAVLJE
Papir stanove ne vraća
Stanarsko pravo u Hrvatskoj postoji još samo u Podunavlju , nosioce zakon ne štiti, a posebna akta , doneta pod pritiskom OEBS-a se ne primenjuju

Piše: LJiljana Pekić

Od 1996. u hrvatskom zakonodavstvu ne postoji stanarsko pravo a stanovi su brzo i povoljno otkupljeni. Tako je u celoj susednoj državi, osim u hrvatskom Podunavlju, gde stanarsko pravo i dalje postoji uprkos upozorenjima posmatračkih misija. Te poslednje nosioce stanarskog prava ne štiti zakon , već posebna akta, doneta uglavnom pod pritiskom posmatrača OEBS- a - ali se ona ne primenjuju.
Govori se o predstojećim ugovorima o najmu, o otkupu, jer međunarodni posmatrači ( za njih su stanarska prava vrsta vlasničkog odnosa ) traže od Hrvatske ravnopravan tretman svih građana a njega sada nema. To propisuje Evropska konvencija o ljudskim pravima, čija je potpisnica i Hrvatska od novembra 1997.

Srbi neravnopravni

Izveštaji posredničkih misija su jasni: u neravnopravnoj poziciji su državljani srpske nacionalnosti. Ovih dana je najavljeno iseljavanje 1.750 Srba iz privremenih smeštaja u Vukovaru, a davno potpisano obećanje Hrvatske da će vratiti 50.000 stanova oduzetih Srbima u vreme "Bljeska" i "Oluje" se i ne pominje. Za 6.500 stanova u Vukovarsko-sremskoj županiji takođe nije postignut sporazum.
Raspad Račanove prve vlade i njegovo angažovanje na formiranju nove odložila su ovaj hrvatski problem. Ipak, susedna država će morati da ga reši, jer je on ozvaničena prepreka za potpun ulazak Hrvatske u evropske integracije. Hrvatska će se suočiti sa nosiocima stanarskih prava, što joj neće biti lako, jer je ljudima oduzela stanove i postala njihov novi vlasnik. Oko 20.000 stanova je dobilo nove stanare sa uredno overenim dokumentima, dok stari nosioci stanarskog prava vode jalove sudske procese.
Šta će poroditi dvojstvo u hrvatskom zakonodavstvu, koje postoji još jedino u Podunavlju? Gradske vlasti u Vukovaru najavljuju rešavanje problema, nameravajući da obezbede smeštaj za još 8.000 hrvatskih povratnika. Pošto je zakon o najmu stanova usvojen 1996, da li sadašnji nosioci stanarskog prava mogu da se pouzdaju u obavezu države da će im osigurati stečena prava? Postoji mnogo načina kojima ovo pravo može biti izigrano, naročito kada nema oslonca u zakonodavstvu.

I sud u Strazburu zatrpan

Ne može i kuća i glava

Srbislav Vukadinović iz Osijeka, 61-godišnjak pobegao je sa streljanja. U stan se nije mogao vratiti , jer bi izgubio glavu. Oduzeto mu je stanarsko pravo - nije ga koristio šest meseci - a već posle mesec dana uselili su se sadašnji stanari : zatekla ih je Vukadinovićeva supruga.
Potucanje Vukadinovića traje deset godina. Nedavno ih je nasilno izbacio vlasnik kuće u kojoj su imali privremeno prebivalište. Gradska policija na to nije reagovala, čak su pripretili Vukadinoviću da bi mogao imati neprilike bude li se suviše eksponirao.
Trenutno je njegova tužba za povratak stana u Strazburu. Optimista je , jer će "Hrvatska će pre ili posle postati punopravan član Evropske zajednice."

Misija OEBS-a u Hrvatskoj prijavila je nekoliko prekršaja prava iz oblasti stambene politike: prava na dom, na saslušanje i fer suđenje i prava na efektivan pravni lek.Ove povrede Evropske konvencije o ljudskim pravima zasnovane su na oduzimanju stanova stanarima koji su bili odsutni duže od šest meseci.
Često nosioci stanarskog prava ne koriste svoje stanove jer su u njima neki drugi, privremeni stanari, koji su razaranjem grada ostali bez svojih kuća. To je nova opasnost za zaštitu kategorije stanarskog prava, koja je pojedincima ukinuta u njihovom odsustvu.
U Hrvatskoj se navodi da su stanari, uglavnom srpske nacionalnosti i vojna lica, svoje stanove napustili dobrovoljno. Prema zapisnicima i izveštajima misije OSCE, sudovi nisu uzimali u obzir nasilne mere, hapšenja i životnu ugroženost stanara, ni činjenicu da se bivši stanari nisu mogli vratiti u svoje stanove za šest meseci zbog oružanih sukoba. Takođe se navodi da nisu uzimani u obzir lični predmeti i imovina nađena u stanovima, a to je upućivalo na nameru stanara da se vrate. Sudski dodeljeni branitelji su često priznavali dokaze tužitelja, pa je zaključak inostranih posmatrača da ovako oduzeti stanovi moraju biti vraćeni.
Oštećeni stanari vode dosta sporova a mnogo predmeta je stiglo pred međunarodni sud u Strazburu, pošto tužitelji nisu ostvarili svoja prava preko hrvatskih sudova. Oštećenima pomaže stručna pravna ekipa Centra za mir, pravne savete i psihosocijalnu pomoć, sa sedištem u Vukovaru. Vodi se mukotrpna bitka za ravnopravan tretman i povratak imovine oštećenih . Očekuje se da Hrvatska uskoro primeni jednak tretman za sve svoje državljane, bez obzira na političku ili nacionalnu pripadnost.

http://www.dnevnik.co.yu/

Одговори путем е-поште