Henrik Skak Pedersen wrote:

Hej,
Jeg har behov for et minikeg system til ca. 5 liter. Hvilke kan anbefales?


Først skal det lige siges, at jeg kun har 2 bryg under bæltestedet, så mit erfaringsgrundlag er ikke voldsomt stort. Men jeg har brugt Mini-Kegs og er egentlig godt tilfreds med dem. Jeg valgte dem primært for at undgå al bøvlet med at rense en masse flasker. De fungerer meget godt: der er ikke så store problemer med gær i det tappede øl, som jeg havde frygtet. Jeg har også fundet ud af, at man godt kan transportere dem lidt forsigtig, uden at gæren bliver hvirvlet op. En anden god ting er, at de holder sig kolde temmelig længe pga. den store volumen i forhold til overflade. En lidt irriterende ting er, at de skummer _helt_ enormt meget i starten. Den første halve liter øl er nærmest rent skum. Men er man tålmodig bliver det jo til fint drikbart øl. Jeg ved ikke, om skummet kan være udtryk for en overkarbonering; jeg doserede 25 gr. dextrose per 5-liters keg. Da skummet var overstået var øllet imidlertid temmelig fladt.

Jeg bruger håndpumpen, der pumper luft i dåsen. Jeg ved ikke, om CO2-pumpen giver anderledes resultater. En fin ting ved minikegs er, at dåserne er vældig billige, hvis man køber dem som brugt pant i Irma. Jeg har købt et par brugte Radeberger-dåser i den lokale Irma til 4,25 stykket. Efter en omgang rensning fungerede de perfekt - jeg satte nogle gummidutter i, som jeg havde købt hos Brygladen (7 kr. stykket).

Det var mine indtryk. Jeg gør i øvrigt det, at når jeg _skal_ fylde på flaske, så bruger jeg de store Semper Ardens 70 cl.-flasker fra Carlsberg - så skal man ikke fylde så mange.

Mvh Lars


Besvar via email