Hej,

Et godt spoergsmaal. Jeg har selv valgt at 1) brygget skulle roses af udeforstaaende med i det mindste lidt viden om oel, og 2) jeg skulle selv synes at brygget er lidt ud over det normale.

Mht. "1", saa giver det sig selv at rosen helst skal komme fra nogen der kan lide den valgte oeltype. En IPA/american brown/american pale ale kan naeppe bedoemmes rigtigt af en Corona-drikker.

Klavs

Maija-Liisa & Jørgen K. Pedersen wrote:
Hej alle,

Jeg har spekuleret lidt over muligheden ”rating” i Beercalc. Hvornår giver man sit bryg en stjerne, er det når naboen roser øllet og svigermor pludselig bliver smuk… Eller ligger der virkelige overvejelser bag; mange bryg, den helt specielle smag man har stræbt efter eller professionel bedømmelse? og hvem er så professionel?

Jeg synes det er svært, og kender ikke svaret, men når jeg browser lidt blandt ”stjernerne” har jeg sommetider lidt svært ved at vurdere sagligheden bag bedømmelsen.

Dette er så skrevet i naiv håb om ikke at træde nogle over tæerne J

Højt skum,

Jørgen


------------------------------------------------------------------------

_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]

--
Klavs Dolmer
**********************************************************************
University of Illinois at Chicago
Department of Biochemistry and Molecular Genetics
Molecular Biology Research Building
900 S. Ashland Ave., Room 1252 (Office) 1260 (Lab)
Chicago, IL 60607 USA
Phone: (312) 996 7664, Fax: (312) 413 0353, E-mail: [EMAIL PROTECTED]



_______________________________________________
Brygforum mailing list
[email protected]
http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum
To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]

Besvar via email