Jeg har hidtil hældt øllet på flaske med karbonerings sukker, stillet det ved 20C i en uge og så stillet de ved 12C resten af tiden. Men er det i virkeligheden kun for lager eller pilsner gær at det er nødvendigt? Jeg har nemlig haft problemer med meget lav karbonering og har derfor stillet flaskerne varmt igen og håber så at det vil øge karboneringen.
Og så det sidste lidt skæve spørgsmål. Jeg har altså ofte oplevet at ved indtagelse af et par hjemmebryg er der en klar tendens til at jeg går rundt og småfiser hele næste dag - er det udtryk for at der er noget med gæringen eller at det bare er en del af fornøjelsen ved selv at brygge?
Jens
2300
_______________________________________________ Brygforum mailing list [email protected] http://www.haandbryg.dk/mailman/listinfo/brygforum To get off the list, send a blank mail to [EMAIL PROTECTED]
