hello 2.10 - en to fr translation catalogue (30 entries)

en: Hello, world!
fr: Bonjour, le monde !

en: hello, world
fr: bonjour, le monde

en: extra operand
fr: opérateur supplémentaire

en: conversion to a multibyte string failed
fr: échec de conversion en chaîne multioctet

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
fr: Utilisation : %s [OPTION]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
fr: Afficher un message de salutations amical et paramétrable.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fr:   -h, --help          afficher l'aide-mémoire
      -v, --version       afficher le nom et la version du logiciel

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
fr:   -t, --traditional       utiliser les salutations traditionnelles
      -g, --greeting=TEXTE    utiliser le TEXTE comme message de salutations

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
fr: Signalez toute anomalie à : %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez les anomalies de %s à : %s

en: %s home page: <%s>
fr: Page d'accueil de %s : <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fr: Page d'accueil de %s : <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fr: Aide globale sur les logiciels GNU : <http://www.gnu.org/help/gethelp>

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.
    Licence GPLv3+ : GNU GPL version 3 ou ultérieure <http://gnuorg/licenses/gpl.html>
    Logiciel libre : vous êtes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites permises par la loi.

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s : l'option « %s » est ambiguë ; possibilités :

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option « --%s » n'accepte pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option « %c%s » n'accepte pas d'argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s : l'option « --%s » nécessite un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s : option « --%s » non reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s : option « %c%s » non reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s : option incorrecte — « %c »

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s : l'option nécessite un argument — « %c »

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s : l'option « -W %s » est ambiguë

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option « -W %s » n'accepte pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s : l'option « -W %s » nécessite un argument

en: write error
fr: erreur d'écriture

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: «

en: '
fr:  »

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée
