ពីរបបមួយទៅរបបមួយអ្នកដឹកនាំជាបឋមចង់កែទង់ជ័យ រួចកែបទនគររាជដែលគេច្រើនហៅថាសូមពួកទេព្តា។រួចគេជ្រើសយកពាក្យឬបង្កើតពាក្យដើម្បីលើកសរសើររបបខ្លួនឫងាយស្រួលទំនាក់ទំនងគ្នា។ សង្គមរាស្ត្រនិយមដឹកនាំរបៀបឪពុកនឺងកូន សម្តេចឳ បិតាជាតិ បិតាកឺឡា បិតាកសិកម្ម ។ល។ របបខ្មែរក្រហម គេធ្វើជាមិត្តនឹងគ្នា សមមិត្តទីមួយ សមមិត្តទី២ ។ល។របៀបជាស្មើភាពគ្នា។ សម័យ៌ឥឡូវគេចង់បង្ហាញថាគេជាអ្នកមានដំរេះខ្ពង់ខ្ពស់ បណ្ឌិតអនុបណ្ឌិតពាសពេញ។មិនតែមានដំរេះមានទ្រព្យសម្បត្តទៀត ក៏ក្លាយជាឩកញា។ មិនតែប៉ុណ្ណោះគេជាមនុស្សប្រសើរឩត្តុង្គឩត្តម ក៏ក្លាយទៅជាឯកឩត្តម។ យើងសួរថាតើ ឩកញ៉ាឯកឩត្តមជំទាវទាំងនោះព្រមឲយគេហៅសហជីវិនឫទេ?
នៅមានត ជគហ ----- Original Message ----- From: chiepkimHEANG To: [email protected] Sent: Tuesday, June 24, 2014 7:07 PM Subject: {K@A:21640} Fw: នាទីអក្សរសិល្ប ----- Original Message ----- From: KHAY CHUTH To: chiepkim ; Hocdy Khing Sent: Tuesday, June 24, 2014 6:38 PM Subject: Re: នាទីអក្សរសិល្ប មកដល់ សមមិត្ត ហ៊ាង បើតាមយោបល់ដ៍មហាស្តួចស្តើងរបស់ខ្ញុំ ខ្មែរនិយមដូរពាក្យប្រើកាលណាខ្មែរផ្តូរ ពីរបបមួយទៅរបបមួយ។ ដូចនេះបើគ្មានរបបសាធារណរដ្ឋ ក៍វាគ្មានពាក្យ អះសុីមីឡេ បើវាគ្មាន របប ខ្មែរក្រហម ក៍វាគ្មានពាក្យ ឬ ឃ្លា= កុមារឈានមុខ អង្កាភ្នែកម្នាស់ សក់អ្នកណាក្បាលអ្នកនោះ មហាលោតផ្លោះ កម្ទេចព្រះមួយអង្គចំណេញសុីម៉ង់មួយបាវ។ឡ។ នឹង ។ល។ បើវាគ្មានរបប ហ៊ុន សែន ក៍គេមិនសូវឮពាក្យ= អភិវឌ្ឍន៍ ឯកឧត្តម ជំទាវធំជំទាវតូច អនុបណ្ឌិត បងធំបងតូច បាតុកម្មអហិង្សា។ល។ នឹង ។ល។ ម្យ៉ាងទៀតខ្ញុំមិសូវជឿថាខ្មែរ ចេះខិតខំបង្កើតពាក្យថ្មីៗយកមកប្រើនោះទេ ទោះជាមាន រាជ បណ្ឌិតសភាក៍ដោយ។ គេបង្កើតតែពាក្យណាសម្រាប់ប្រើអោយ សមស្របទៅតាមរបបគេតែប៉ុណ្ណោះឯង។ ឯវំ! ឯវំ! ពី សហជីវិន ជ .ខ Le Mardi 24 juin 2014 5h57, chiepkim <[email protected]> a écrit : នាទីអក្សរសិល្ប ហេតុអ្វីបានជាពាក្យខ្លះគេបោះបង់លែងប្រើដូចជា: សហជីវិន ប្រើនៅជំនាន់សម្តេចឪ។រួចមកគេប្រើពាក្យមិត្ត ឥឡូវគេប្រើឯកឩត្តម។ សមិទ្ធិ ទៅជាមហាលោតផ្លោះមហាអស្ចារ្យ ឥឡូវទៅជាអភិវត្តន៏។ អាស៊ីមីឡេសំរាប់សំដៅស៊ីវីលទៅជាទាហាន។ទាហានអាស៊ីមីឡេ។បណ្ឌិតអាស៊ីមីឡេ? កាលណាប្រើពាក្យខុសនាំឲយគិតខុសនីងរកថ្នាំដាក់ពុំត្រូវ។ បើថាគ្រុនចាញ់គេដឹងឲយថ្នាំអ្វឺ។តែបើថាកន្ទោងខៀវវាកាច់នោះគេព្យាបាលរបៀបផ្សេង។ នៅមានត CKH -- -- ----------- KHMER@AVENIR est un réseau social et culturel ouvert à tous ------------- Pour publier vos messages d'info ou de débat dans ce forum, il faut d'abord être abonné(e), puis envoyer-les sous forme d'e-mail à l'adresse [email protected] L'abonnement est entièrement gratuit: pour vous y abonner, envoyez d'abord votre demande à l'adresse [email protected] Pour résilier votre abonnement à ce forum, envoyez un e-mail à l'adresse [email protected] Pour afficher d'autres options, visitez ce forum à l'adresse http://groups.google.fr/group/khmer-avenir/about --- Vous recevez ce message, car vous êtes abonné au groupe Google Groupes "KHMER@AVENIR". Pour vous désabonner de ce groupe et ne plus recevoir d'e-mails le concernant, envoyez un e-mail à l'adresse [email protected]. Pour obtenir davantage d'options, consultez la page https://groups.google.com/d/optout. -- -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. This is an unmoderated forum. Please refrain from using foul language. Thank you for your understanding. Peace among us and in Cambodia. To post to this group, send email to [email protected] To unsubscribe from this group, send email to [email protected] For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/camdisc Learn more - http://www.cambodia.org --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.