*ជម្រាបមកលោកអេង ឆៃអៀង* *ខ្ញុំមានសេចក្តីរីករាយណាស់ដោយលោកអេងឆៃអៀងមានសេចក្តីក្លាហានលើករឿងប្រវត្តិសាស្ត្រពិតឥតលំអៀងអំពីលោក* *សឺងគុយកំសាកចូលខ្លួនឧ្យយួនសម្លាប់នៅក្នុងដែនដីកម្ពុជាក្រោម។* *សូមលោកអេង ឆៃអៀងប្រកាន់ជំហរឧ្យរឹងមាំដូចដែកថែបកុំចុះញ៉មទៅសុំទោសជាដាច់ខាត ព្រោះជារឿងពិតឥតប្រកែកបានឡើយ។* *ធម្មតាយើង(សឺង គុយ)ជាចៅហ្វាយខេត្ត(?) ធ្វើចំបាំងតទល់ជាមួយយួនរហូតបានជ័យជំនះសម្លាប់បានមេទ័ពយួនមួយក្បាល ។**ម្តេចឡើយមិនហ៊ានធ្វើចំបាំងប្រឆាំងជាមួយនឹងអាយួនឈ្លានពានតទៅទៀត(?) ម្តេចឡើយចូលទៅឧ្យអាយួនអារ កទៅវីញ? នេះជាអំពើកំសាក ។ នៅលើពិភពលោកយើងនេះ មិនមានអ្នកដឹកនាំប្រទេសណាមួយ មិនហ៊ានច្បាំងតទល់ជាមួយសត្រូវដែលចូលមកលុកលុយប្រទេសរបស់ខ្លួនហើយ តែបែរជាប្រគល់ខ្លួនឧ្យសត្រូវចាប់យកទៅសម្លាប់ ដោយសុខចិត្សុខកាយប្រគល់ប្រទេសរបស់ខ្លួនឧ្យទៅសត្រូវត្រួតត្រាយកទៅចុះ(?) សុំកុំឧ្យតែអាយួនរំលាយវត្តអារាម(?) រំលាយជាតិសាសន៏ខ្មែរក្រោម(?) ។ តើលោកសឺង គុយនេះគាត់មានបានឃើញយួន ឬ ជាទំពាំងស្នងប្ញស្សីនេះវាទុកជាអត្តសញ្ញាណជាជនជាតិចាមអ្វីខ្លះឧ្យដល់ប្រទេសចាមក្រោយពីយួនវាយយកប្រទេសចាមបានជាស្ថាពរកាលពីឆ្នាំ១៤០០មក ??? គំនិតមាយាទកំសាកចុះញ៉មចំពោះមុខសត្រូវឈ្លានពានសួរពូជគឺអាយួននេះ មានតែអ្នកដឹកនាំរបៀប* *លោកសឺង គុយតែម្នាក់គត់នេះទេ(?)ដែលថាជាឧត្តមគតិល្អឥតខ្ចោះនោះ ? ។ មកដល់ម៉ោងនេះ ថ្ងៃនេះ ខែនេះ ឆ្នាំនេះ អាយួនវាទុកវាបានគោរពហើយនឹងបានទុកអត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរទាំងអស់ឧ្យ ដូចបំណងដែលលោកសឺង គុយបានសុំអាយួននៅពេលមុនវាសម្លាប់នោះ ??? ហេតុអ្វីមកដល់ពេលនេះខ្មែរកម្ពុជាក្រោមមានរឿងអ្វីមិនសុខចិត្ត ? ខ្មែរកម្ពុជាក្រោមត្រូវតែទទួលយកកេរ្កិមរត៌កដែលលោកសឺង គុយបន្សល់ទុកឧ្យនេះទៅ? ចាំបាច់ធ្វើការប្រឆាំងនឹងអាយួនធ្វើអ្វីទៀត??? ព្រោះយើងចាត់ទុកនឹងលើកដម្កើងលោកសឺង គុយ ថាជាអ្នកស្នេហាជាតិ ជាអ្នកការពារកម្ពុជាក្រោម ជាវរៈបុរស់ជាតិខ្មែរមានតែមួយគត់ទៅហើយនោះ ??? * *នេះជាគំរូល្អឬ?របស់អ្នកដឹមនាំ(?)ទុកឧ្យកូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយៗយកតម្រាប់តាមឬ?អ្នកដឹកនាំណាយកវីធីចុះញ៉មខ្មាំងសត្រូវដោយចូលខ្លួនទៅឧ្យខ្មាំងសម្លាប់ខ្លួន ត្រូវចាត់ទុកជាជនក្បត់ជាតិខ្មែរនៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រខ្មែរ។ ចំពោះយោបល់ខ្ញុំ៖ លោកសឺង គុយ ជាជនក្បត់ជាតិៈ កុំយកមូលហេតុថាចង់ឧ្យអាយួនគោរពជាតិខ្មែរក្រោមតាមការកំសាករបស់ខ្លួន(?) នៅក្រោយពេលដែលវាសម្លាប់ទៅហើយ មិនអាចងើបមកតទល់នឹងអាយួនវិញបានឡើយ។ទៅអនាគតត្រូវកូនខ្មែរកុំយកតម្រាប់តាមគំរូអាក្រក់របស់លោកសឺង គុយនេះឧ្យសោះ ។* *ឧទាហរណ៏៖ ដូចជាអាក្បត់ជាតិនរោត្តម សីហនុបានឃុបឃិតជាមួយបារាំង ដោយយកដែនដីកម្ពុជាក្រោមប្រគល់ទៅឧ្យបារាំងហើយយកទៅឧ្យអាយួនកាលពីថ្ងៃទី៤ខែមិថុនាឆ្នាំ១៩៤៩ ដើម្បីប្តូរយកឯករាជកម្ពុជាកណ្តាលពីបារាំង ។ ដូចជាអាក្បត់ជាតិអានរោត្តម សីហនុ នឹង* *ក្បត់ជាតិអានរោត្តម សីហមុនី នាំគ្នាអាឪ នឹង អាកូនអោនក្បាលនៅក្រោមអំណាចក្បត់ជាតិរបស់អាមេចោរហ៊ុន សែន នាំគ្នាទៅចុះហត្ថលេខាលើ់សន្ធិសញ្ញាបំពេញបន្ថែមពីខែវិច្ឆិកាឆ្នាំ២០០៥ ប្រគល់ទឹកដីតាមព្រំដែនខាងកើត នឹង កោះត្រល់ឧ្យទៅអាយួនដោយឥតលក្ខ័ណ * *ដូចជាអាក្បត់ជាតិឈ្មោះអាសម រង្ស៊ី បានឃុបឃិតជាមួយអាមេចោរក្បត់ជាតិអាហ៊ុន សែន បាននាំគ្នាក្បត់ជាតិកោសលុបកែរច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញបញ្ចុះពី២/៣ មក ៥០+១ កាលពីថ្ងៃទី១៣ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០០៦ ដែលធ្វើឧ្យប្រទេសយើងមានវិបត្តិរហូតមកដល់សព្វថ្ងៃនេះ។ នេះមិនមែនជាទង្វើពួកអាក្បត់ជាតិខាងលើនេះទេឬ ??? ។* *ខ្ញុំទទូចហើយទទូចទៀតសុំលោកអេង ឆៃអៀង ! បើលោកជាកូនខ្មែរពិតប្រាកដកុំរវីរវល់នឹងរឿងឥតប្រយោជន៏នេះឧ្យសោះ ។* *ពីខ្ញុំ៖ ខែម ខៀវ*