*តើលោកមាស រិទ្ធីមានឆ្ងល់ទេ? តើអាមួយក្បាលជាឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី ជារដ្ឋមន្រ្តីចោរទទួលបន្ទុកក្រសួងមហាផ្ទៃមានងារជា* *សម្ដាចម៌ក្រឡរផោមស ខេង អតីតចោរលួចគោ-ក្របីមានទីតាំងនៅក្នុងព្រៃជង្រុកនៅស្រុកមេសាង-ខេត្តព្រៃវែងបានប្រាក់ចំនួន២០០.០០០រៀលពីណាមក(?)យកទៅឧប្បឋមដល់ស្រ្តីឆ្លងទន្លេម្នាក់ៗនឹងអ្នកចូលមរណភាពម្នាក់ៗនៅក្នុខេត្តបាត់តំបង នឹងនៅក្នុងខេត្ទព្រៃវែង(?) ។ នេះបញ្ជាក់ឧ្យឃើញថាអាមួយក្បាលនេះជាអតីតចោរលួចគោ-ក្របី ។ ឥឡូវនេះវានៅជាចោរដដែល ប៉ុន្តែវាឡើងជាមេចោរធំត្រួតលើក្រសួងមហាផ្ទៃ វាប្រព្រិត្តអំពើពុករលួយបានគ្រប់បែបយ៉ាង គ្មានអាណាអាចធ្វើអ្វីវាបានឡើយ។* *លោកមាស រិទ្ធីមិនឆ្ងល់ផងថាហេតុអ្វីបានជាអាមេចោរសម្ដាចម៌ក្រឡរផោមស ខេងនេះឧប្បឋមតែខេត្តបាត់តំបង នឹងខេត្តព្រៃវែង(?) ម្ដេចអាមេចោរនេះមិនឧប្បឋមឧ្យបាគ្រប់ខេត្ត(?) ព្រោះប្រាក់នេះបានមកដោយសារលួចប្លន់ប្រព្រិត្តអំពើពុករលួយកែងប្រវាញ់ប្រាក់របសា់ជាតិខ្មែរទាំងមូល។ មិនមែនជាប្រាក់អនុញ្ញាតតាមច្បាប់ចេញពីរដ្ឋសភាទេ។ បើប្រាក់ចេញពីរដ្ឋសភាតាមច្បាប់កំណត់ ពលរដ្ឋខ្មែរជាស្រ្តីឆ្លងទន្លេនឹងអ្នកចូលមរណភាពនឹងត្រូវបាឧប្បឋមដូចៗគ្នាស្មើរៗគ្នាទាំងអស់ មិនមែនត្រូវឧប្បឋមតែខេត្ទបាត់តំបង នឹងខេត្តព្រៃវែងយ៉ាងដូច្នោះទេ ។ ត្រូវលោកមាស រិទ្ធីជាអ្នកសារពត៌មានត្រូវស្វែងយល់តាមដានអាមេចោរឈ្មោះអាសម្ដាចម៌ក្រឡរផោមស ខេងនេះឧ្យបានច្បាស់សិមយកមកផ្សាយជូនពលរដ្ឋខ្មែរឧ្យបានជ្រាប។ ម្តេចលួចប្រាក់បានហើយយកទៅឧប្បឋមនៅខេត្តបាត់តំបងនឹងខេត្តព្រៃវែង(?) ។ មូលហេតុដូចខាងក្រោមនេះ ៖ * *ខេត្តបាត់តំបងជាមណ្ឌលបោះឆ្នោតរបស់អាមេចោរស ខេង ។ ខេត្តព្រៃវែងជាមណ្ឌលបោះឆ្នោតកូនប្រុសអាមេចោរស ខេង ។ ដូច្នោះហើយបានជាអាមេចោរស ខេង វារិះរកគ្រប់មធ្យោបាយពុលរលួយលួចប្លន់ ធ្វើអ្វីក៏វាហ៊ានប្រព្រិត្តដែរ ឧ្យតែបានប្រាក់យកទៅធ្វើជាអំណោយទិញទឹកចិត្តខ្មែរនៅខេត្តបាត់តំបងនឹងខេត្តព្រៃវែង ដើម្បីឧ្យខ្មែរនៅក្នុងខេត្តទាំងពីរនេះបោះឆ្នោតឧ្យវាទាំងពីរក្បាលៈ គឺវាឈ្មោះអាមេចោរសម្ដាចម៌ក្រឡរផោមស ខេង នឹងកូនប្រុសវានៅពេលបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០១៨ខាងមុខនេះ។* *សូមលោកមាស រិទ្ធីជ្រាបឧ្យបានច្បាស់ ! បើបាពត៌មានច្បាស់ហើយ សិមយកទៅផ្សាយជូនកូនខ្មែរឧ្យបានជ្រាបផង។* *ពីខ្ញុំៈខែម ខៀវ*