*សូមជម្រាបមកលោកៈ ខឹម វាសនា* *ខ្ញុំសូមជម្រាបមកលោកខឹម វាសនានូវពត៌មានពិតខ្លះៗអំពីខ្មែរមានឈាមជាយួននៅក្នុងខ្លួនដូចតទៅនេះ៖* *១-នរោត្តម សីហនុៈ កាលពីកំឡុងឆ្នាំ១៩២១-១៩២២ កូនស្រីក្រមុំរបស់ស្ដាចម៌ស៊ីសុវត្តិឈ្មោះស៊ីសុវត្តិ កុស្សមៈ* * មានទំទាក់ទំទងស្នេហាជាមួយកំឡោះយួន ជាលេខាធិការរបស់លោកទេសាភិបាលបារាំងប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា មាន ផ្ទៃពោះទើបបានទៅរៀបការជាមួយទ្រង់នរោត្តម សុរាម្រិត ។ កូនប្រុសនោះគឺ នរោត្តម សីហនុ ។ * * ដូច្នេះនរោត្តម សីហនុជាកូនយួនៈពាក់កណ្ដាលយួន-ពាក់កណ្ដាលខ្មែរ(ឪពុកជាយួនសុទ្ធ+ម្ដាយជាខ្មែរសុទ្ធ) ។* * ប្រហែល នៅឆ្នាំ១៩៣៩- ១៩៤០- ១៩៤១ នរោត្តម សីហនុ បានទៅរៀនសិក្សាជាសិស្សវិទ្យាល័យនៅក្រុងព្រៃនគរ មាន* * កំរិតថ្នាក់ទី៦ ឬទី៥ ស្មើរនឹងកំរិតថ្នាក់ទី៧ ឬទី៨ក្នុងសាលាមធ្យមសិក្សាប្រទេសកម្ពុជាយើងសព្វថ្ងៃនេះ។ នៅពេលស្នាក់* * សិក្សានៅក្រុងព្រៃនគរក្នុងស្រុកយួននោះ ស្ដាចម៌យួនឈ្មោះបៅ ដាយបានដឹកញីបញ្ស៊ីឈ្មោលនាំនរោត្តម សីហនុឧ្យមានចំណងមេត្រីទំនាក់ទំនងស្រឡាញ់រួមស្នេហាជាគូរសង្សាព្រមទាំងបានរួមភេទធ្វើឧ្យប្អូនស្រីបៅ ដាយមានផ្ទៃពោះ(ផើម) បង្កើតបានកូនស្រីមួយដែលនរោត្តម សីហនុមិនបានស្គាល់មុខឡើយ ឈ្មោះ អង្គស្ត្រីនរោត្តម បុប្ផា * * នៅឆ្នាំ១៩៤១ ស្ដាចម៌ស៊ីសុវត្តិ មុនីវង្សបានដាច់ខ្យល់ស្លាប់តៃហោងនៅលើដើមទ្រូងស្រីស្នេហ៏ដោយគាំងបេះដូងនៅលើ* * ខ្នងភ្នំបូកគោ ។ បារាំងបានអូសក្បាលនរោត្តម សីហនុ មកឧ្យឡើងសោយរាជ្យនៅប្រទេសខ្មែរដោយចោលទុកស្រីស្នេហ៏* * នៅឯស្រុកយួនរហូតរៀងមក។ កូនស្រីរបស់នរោត្តម សីហនុជាមួយស្រីយួនជាប្អូនស្រីរបស់បៅ ដាយនោះមានឈ្មោះ ថាៈ នរោត្តម បុប្ផា ។ កូនស្រីទី២ឈ្មោះនរោត្តម បុប្ផាទេវី ដែលមានម្ដាយជាខ្មែរឈ្មោះអ្នកស្រី* *កាញ៉ុលដែលត្រូវជាម្ដាយរបស់នរោត្តម ប្ញណ្ណរិទ្ធដែលមានងារជាអាសម្ដាចម៌ក្រុមប្រែតនោះ។* *កូនស្រីរបស់នរោត្តម សីហនុមួយទៀតតាំងពីកើតមករស់នៅតែជាមួយមេដោះយួន មិនចេះនិយាយខ្មែរមួយម៉ាត់ឡើយ បានស្លាប់ទៅក្នុងវ័យជាកុមារីដោយជម្ងឺមហារីកឈាមមានឈ្មោះ នរោត្តម គន្ធបុប្ផាដែលគេដាក់ឈ្មោះមន្ទីរពេទ្យមួយឧ្យឈ្មោះថាមន្ទីរពេទ្យកុមារគន្ធបុប្ផា ព្រោះគន្ធបុប្ផាស្លាប់ទៅនៅក្នុងវ័យកុមារនៅឡើយ។ គន្ធបុប្ផាមានម្ដាយជាខ្មែរឈ្មោះអង្គស្រី្តម៉ោងជាប្អូនស្រីបង្កើតរបស់អង្គស្រ្តីស៊ីសុវត្តិ កុស្សមៈជាម្ដាយរបស់នរោត្តម សីហនុ។* *ពេលពេញវ័យក្រមុំកូនស្រីកាត់យួនរបស់នរោត្តម សីហនុ ឈ្មោះបុប្ផានេះ បានត្រូវស្ដាចម៌យួនឈ្មោះបៅ ដាយឧ្យមានប្ដីជាពូជពង្សស្ដាចម៌បៅ ដាយដែរមានឈ្មោះបៅ ហុង។ កញ្ញាបុប្ផា+បៅ ហុង=បានបង្កើតកូនប្រុសមួយឈ្មោះហៅថាបៅ ឡាង។ នរោត្តម សីហនុ បានយកចៅប្រុសឈ្មោះបៅ ឡាងនេះមកឧ្យធ្វើការជាមន្រ្តីរាជាការនៅក្នុងក្រសួងមហាផ្ទៃនៃប្រទេសកម្ពុជាយើងមកទល់សព្វថ្ងៃនេះ ។* *បើលោកខឹម វាសនាមិនជឿរខ្ញុំនិយាយថានរោត្តម សីហនុជាកូនយួនទេ(?) សូមលោកខឹម វាសនាទាក់ទងនឹងលោកហ៊ិន ស៊ីថានជាអ្នកបានស្រាវជ្រាវប្រវត្តិរបស់នរោត្តម សីហនុ។ E-MAIL ADRESSរបស់លោកហ៊ិន ស៊ីថាន មានដូចនេះ ៖ [email protected] <[email protected]> .។* *ខ្ញុំនឹងរៀបរាប់ខ្មែរដែលមានឈាមយួនពាក់កណ្ដាលនឹងឈាមខ្មែរពាក់កណ្ដាលបន្តទៅទៀតនៅពេលដែលខ្ញុំមានពេល ។* *សូមលោកខឹម វាសនាទទួលនូវការគោរពរាប់អានជាភាតរភាពអំពីខ្ញុំៈ * * ភ្នំពេញថ្ងៃទី១៥ ខែមិនា ឆ្នាំ២០១៦* * ខែម ខៀវ*