*«នយោបាយមរណៈនៅកម្ពុជា - Cambodia´s Deadly Politics»* *Watch here: **https://www.youtube.com/watch?v=fSRz_rhH8LA&feature=share* <https://www.youtube.com/watch?v=fSRz_rhH8LA&feature=share> *Download* <http://www.downvids.net/>: *http://www.downvids.net/downloads/e02b757c7838b281c2f47daeda61865f/ <http://www.downvids.net/downloads/e02b757c7838b281c2f47daeda61865f/>*
ប្រភព៖ Al Jazeera <https://www.youtube.com/channel/UCNye-wNBqNL5ZzHSJj3l8Bg> - Published on Jan 12, 2017 They've endured genocide, war and grinding poverty, and now the people of Cambodia appear to be battling another enemy, with a crackdown on opposition voices. *មានការរាយការណ៍ថា មន្ត្រីជួបឃាតករ មុនពេលសម្លាប់ កែម ឡី* Mon, 16 January 2017 ម៉ិច ដារ៉ា <http://www.postkhmer.com/author/%E1%9E%98%E1%9F%89%E1%9E%B7%E1%9E%85-%E1%9E%8A%E1%9E%B6%E1%9E%9A%E1%9F%89%E1%9E%B6/75868> ភ្នំពេញ ប៉ុស្តិ៍ [image: http://www.postkhmer.com/sites/default/files/styles/full-screen_watermarked/public/field/image/9-KemLey.jpg?itok=PU6uoiEh] លោក កែម ឡី ត្រូវបានឃាតករបាញ់សម្លាប់កាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០១៦។ ផា លីណា <http://www.postkhmer.com/author/%E1%9E%95%E1%9E%B6-%E1%9E%9B%E1%9E%B8%E1%9E%8E%E1%9E%B6/337> *ភ្នំពេញៈ* អឿត អាង អតីតទាហាន និងធ្លាប់បួសជាសង្ឃដែល ត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទធ្វើឃាតអ្នកវិភាគនយោបាយ លោក កែម ឡី បានជួបជាមួយមន្រ្តីខណ្ឌ និងមន្រ្តីយោធាប្រហែលមួយសប្តាហ៍ពីមុនពេលឃាតកម្ម។ នេះបើតាមការរាយការណ៍របស់សារព័ត៌មាន Al Jazeera។ នៅក្នុងរបាយការណ៍វីដេអូមួយចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃសុក្រសារព័ត៌មាន Al Jazeera បាននិយាយថាខ្លួនបាននិយាយទៅកាន់ប្រភពជាច្រើននៅក្នុងខេ ត្តសៀមរាបដែលជាទីកន្លែងកំណើតរបស់ អឿត អាង ដែលបាននិយាយថាជនសង្ស័យត្រូវបានហៅឲ្យទៅជួបជាមួយមន្រ្តី «ស្រុក និងមន្រ្តីយោធាជាន់ខ្ពស់» ប្រហែលមួយសប្តាហ៍ពីមុនពេលលោក កែម ឡី ត្រូវបានបាញ់សម្លាប់នៅក្នុងការ៉ាស់សំាងកាល់តិចបូកគោ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែកក្កដា។ របាយការណ៍នេះដែលនិយាយថា ប្រភពនានាបានបដិសេធមិនបង្ ហាញខ្លួននៅក្នុងកាមេរ៉ាបានរាយការណ៍ថា៖ «បន្ទាប់ពីការជួបនោះ [អឿត អាង] ត្រូវបានដាក់ចូលក្នុងឡាន និងដឹកចេញពីតំបន់នោះ»។ បើទោះបីជាមានការស៊ើបអង្កេតអស់រយៈពេល ៦ ខែដែលបានបិទការស៊ើបអង្កេត កាលពីខែធ្នូមកនោះក្តីនគរបាលបរាជ័យមិនអាចផ្តល់នូវ ការបំភ្លឺណាមួយអំពីស្ថានភាពជុំវិញករណីឃាតកម្មនេះរួមទាំងរបៀបដែល អឿត អាង បានធ្វើដំណើរចេញពីផ្ទះនៅក្នុងឃុំនគរភៀស ស្រុកអង្គរជុំ ខេត្តសៀមរាបមករាជធានីភ្នំពេញ។ សារព័ត៌មាន Al Jazeera បាននិយាយជាមួយអ្នកបើកតាក់ ស៊ីដែលស្ថិតនៅក្នុងចំណោមមនុស្សចុងក្រោយដែលបានឃើញ អឿត អាង នៅក្នុងខេត្តសៀមរាប។ បុរសម្នាក់នេះដែលត្រូវបានកំណត់អត្តសញ្ញាណថាឈ្មោះ ឌឹក ឌៀន បានថ្លែងថាគាត់បានដឹកជនសង្ស័យទៅបេនឡាននៅជាយក្រុង សៀមរាបពីកន្លែងដែលគាត់បានចុះពីឡានឡិចស៊ីស។ អ្នកបើកតាក់ស៊ីម្នាក់នេះថ្លែងថា៖ «គាត់ស្ថិតក្នុងស្ថានភាព ប្រញាប់ប្រញាល់គាត់ថែមទាំងមិនបានឲ្យថ្លៃតាក់ស៊ីរបស់ខ្ញុំផង»។ អឿត អាង ត្រូវបានចាប់ខ្លួនប្រហែល ១,៥ គីឡូម៉ែត្រពីកន្លែងឃាតកម្ម។ នគរបាលភ្លាមៗនោះបានបញ្ចេញនូវវីដេអូសារភាពរបស់ឃាតក រដែលក្នុងនោះឃាតករបានអះអាងថាខ្លួនបានសម្លាប់លោក កែម ឡី ដោយសារតែជំពាក់ប្រាក់ ៣០០០ ដុល្លារ។ ការសារភាពបែបនេះបានធ្វើឲ្យមានការសង្ស័យពីមជ្ឈដ្ឋានជាច្រើន។ អ្នកដែលនៅជិតស្និទ្ធនឹងលោក កែម ឡី និងឃាតករបាននិយាយថាពួក គេមិនដែលបានជួបគ្នាពីមុនមកទេហើយមជ្ឈដ្ឋានជាច្រើនបានអះអាងថា អឿត អាង ជាមនុស្សក្រីក្រមានលុយតិចតួចហើយមជ្ឈដ្ឋានជាច្រើនជឿថាករណីឃាតកម្មរបស់លោក កែម ឡី ជាករណីឃាតកម្មនយោបាយ។ នៅពេលទាក់ទងកាលពីម្សិលមិញអធិការនគរបាលស្រុកអង្គរជុំ លោក ម៉ាន់ សុខាត់ បានបដិសេធថាមិនមានការជួបណាមួយរវាង អឿត អាង និងមន្រ្តីយោធា ឬមន្រ្តីរដ្ឋាភិបាលនោះទេ។ លោក សុខាត់ បានថ្លែងថាក្នុងនាមជាលោក សង្ឃ អឿត អាង កាលពីមុនធ្លាប់ធ្វើដំណើរទៅរាជធានីភ្នំពេញដើម្បីយកបច្ច័យជួសជុលវត្ត ប៉ុន្តែលោកមិនបានដឹងថាតើនរណាជាអ្នកឧបត្ថម្ភបច័្ចយនោះទេ។ លោក សុខាត់ បានថ្លែងបន្តទៀតថា៖ «យើងគ្រាន់តែដឹងថាគាត់បា នទៅរាជធានីភ្នំពេញហើយបានក្លាយជាឃាតករ»៕ PS -- Best Regards, *Khmer Forum* *A place for sharing community events and public news.* -- -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. This is an unmoderated forum. Please refrain from using foul language. Thank you for your understanding. Peace among us and in Cambodia. To post to this group, send email to [email protected] To unsubscribe from this group, send email to [email protected] For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/camdisc Learn more - http://www.cambodia.org --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.