ឃើញទេ គ្មាននរណាគេស្តាប់យោបល់បក្សសង្គ្រោះចោរនោះឡើយ! ។ ចោលម្សៀត អីក៍ចោលម្សៀតម្លេះ ! ។ ឡឺៗៗៗ គេយកជនជាតិយួនមកបោះឆ្នោតនៅមុខព្រងើយ តើធ្វើអីគេ ។ នឹងហើយ ដំរេះជីះក៍ឯង ។
De : [email protected] [mailto:[email protected]] De la part de CHIT Envoyé : mardi 31 janvier 2017 07:32 À : [email protected] Objet : [SAMRAINSYPARTY-For] ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញតម្កល់ឈ្មោះជនជាតិ វៀតណាម ក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោត ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញតម្កល់ឈ្មោះជនជាតិ វៀតណាម ក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោត Tue, 31 January 2017 <http://www.postkhmer.com/author/%E1%9E%A1%E1%9E%B6%E1%9E%99-%E1%9E%9F%E1%9E%B6%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93/75867> ឡាយ សាមាន ភ្នំពេញ ប៉ុស្តិ៍ <http://www.postkhmer.com/sites/default/files/styles/full-screen_watermarked/public/field/image/3-Election_0.jpg?itok=KX2FMz-2> ប្រជាពលរដ្ឋពិនិត្យបញ្ជីឈ្មោះបោះឆ្នោតនៅសង្កាត់ទន្លេបាសាក់កាលពីដើមខែនេះ។ <http://www.postkhmer.com/author/%E1%9E%95%E1%9E%B6-%E1%9E%9B%E1%9E%B8%E1%9E%8E%E1%9E%B6/337> ផា លីណា ភ្នំពេញៈ នៅទីបំផុតក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបានសម្រេចដូចទៅនឹងសេចក្តីសម្រេចរបស់ គជប ក្នុងការរក្សាឈ្មោះជនជាតិវៀតណាមដែលនិយាយខ្មែរមិនច្បាស់នៅក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតដំបូងដោយសំអាងថាពួកគេមានឯកសារគ្រប់គ្រាន់ បន្ទាប់ពីស្ថាប័នកំពូលមួយនេះចាប់ផ្តើមបើកសវនាកាដោះស្រាយបណ្តឹងជាលើកដំបូងកាលពីម្សិលមិញ។ អ្នកនាំពាក្យក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញលោក អ៊ុត ឈន បានប្រាប់ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថាស្ថាប័នកំពូលមួយនេះបានទទួលពាក្យបណ្តឹងចំនួន ៦២ បណ្តឹងចាប់ពីថ្ងៃទី ២២ ដល់ ថ្ងៃទី ៣០ មករានេះហើយគ្រោងបញ្ចប់សវនាការជាសាធារណៈនៅថ្ងៃទី ១១ ខែកុម្ភៈ។ យ៉ាងនេះក្តី លោកថា ថ្ងៃដំបូង ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបានដោះស្រាយបានពីរបណ្តឹងហើយសម្រេចរក្សាឈ្មោះ ៦២ នាក់ដូចការសម្រេចរបស់ គជប។ លោកបញ្ជាក់ថា៖ «យើងបានរក្សាតាមហ្នឹងព្រោះឈ្មោះដែលគេឱ្យមកគឺមានឯកសារមូលដ្ឋានតាមកុំព្យូទ័រទាក់ទងនឹងលទ្ធផលដែលគេបានចុះបញ្ជី»។ លោកឱ្យដឹងដែរថា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញពុំមានតួនាទីពិនិត្យលើភាពស្របច្បាប់នៃការផ្តល់អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណនោះទេ។ លោកថា៖ «ក្នុងច្បាប់យើងមិនមានភារកិច្ចពិនិត្យលើភាពស្របច្បាប់នៃការផ្តល់អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណទេសមត្ថកិច្ចផ្សេងអ្នកធ្វើរឿងនេះយើងគ្រាន់តែពិនិត្យមើលថា តើគេចុះឈ្មោះកន្លងមកស្របតាមច្បាប់ស្តីការចុះឈ្មោះដែរឬអត់ហើយយើងបានពិនិត្យឯកសារ និងនៅតាមមូលដ្ឋានឃើញថាអ្នកដែលទៅចុះឈ្មោះសុទ្ធតែមានអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ»។ លោកបន្តថាក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញក៏បានបញ្ជូនមន្ត្រីជំនាញចុះដល់មូលដ្ឋានក្នុងការស្រាវជ្រាវរកឈ្មោះដែលរងការប្តឹងដើម្បីជាមូលដ្ឋានក្នុងការដោះស្រាយ។ លោក អ៊ុត ឈន បន្តថាក្នុងដំណាក់កាលនេះគឺ គជប ដើរតួជាភាគីចុងចម្លើយដើម្បីការពារសេចក្តីសម្រេចរបស់ខ្លួនក្នុងការរក្សាឈ្មោះដែលរងការចោទទាំងនោះ ខណៈភាគីដើមបណ្តឹងមានតែមេធាវីចូលមកការពារក្តី។ ប្រធាននាយកដ្ឋានកិច្ចការបោះឆ្នោត និងនីតិកម្មនៃគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោកស្រី ម៉េង សុភារី បានប្រាប់ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថាមន្រ្តីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិមិនអាចទទួលយកបាននូវការសម្រេចរបស់ គជប ក្នុងការរក្សាឈ្មោះដែលរងការចោទនៅក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតនោះបានទេ។ «យើងប្តឹងទៅក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញដើម្បីសុំឱ្យគាត់លុបចោលឈ្មោះទាំងនោះដោយសារពិនិត្យមើលលក្ខណៈសញ្ជាតិទៅគឺជនទាំងនោះមិនទទួលបានសញ្ជាតិខ្មែរស្របតាមនីតិវិធីច្បាប់ទេ»។ បើតាមលោកស្រី សុភារី មន្រ្តីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិនឹងបន្តដាក់ពាក្យបណ្តឹងទៅក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញបន្ថែមទៀត បន្ទាប់ពីទទួលសេចក្តីសម្រេចពី គជប។ ទោះបីមានសង្ឃឹមតិចក៏ដោយ។ តាមគោលការណ៍ច្បាប់ដើមបណ្តឹងមានរយៈពេល ៥ ថ្ងៃដើម្បីប្តឹងបន្តទៅក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ បន្ទាប់ពីទទួលដំណឹងពី គជប ខណៈក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញមានពេល ១០ ថ្ងៃដើម្បីដោះស្រាយ បន្ទាប់ពីទទួលពាក្យបណ្តឹង។ សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ គជប ចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី ២៦ មករា បានឱ្យដឹងថាចាប់តាំងពីថ្ងៃទី ១១ រហូតដល់ថ្ងៃ ២៣ មករាឆ្នាំ ២០១៧ នាយកដ្ឋានសេវាកម្មច្បាប់ និងវិវាទកម្មនៃ គជប បានទទួលពាក្យបណ្តឹងសរុបចំនួន ១៧៣ បណ្តឹងទាក់ទងនឹងអ្នកដែលមានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីបោះឆ្នោតដំបូងសរុបចំនួន ២៤៧៩ នាក់។ សេចក្តីប្រកាសបន្តថាក្នុងចំណោម ១៧៣ បណ្តឹងមាន ១៦៥ បណ្តឹងជាបណ្តឹងសុំជំទាស់ឱ្យលុបឈ្មោះអ្នកបោះឆ្នោតចេញពីបញ្ជីបោះឆ្នោតចំនួន ២៤៤១ នាក់ និងមាន ៧ បណ្តឹងជាបណ្តឹងតវ៉ាសុំរក្សាឈ្មោះ ៣៨ នាក់ព្រមទាំងបណ្តឹងសុំឱ្យផ្តន្ទាទោស ១ បណ្តឹង។ បើតាមសេចក្តីប្រកាសក្នុងចំណោមបណ្តឹងទាំងអស់ គជប បានធ្វើការដោះស្រាយបាន ១៧២ បណ្តឹងរួចរាល់ហើយលើកលែងតែ ១ បណ្តឹងសុំផ្តន្ទាទោសដែល គជប ត្រូវធ្វើការស៊ើបអង្កេតស្រាវជ្រាវឱ្យបានច្បាស់មុននឹងសម្រេចសេចក្តី។ បណ្តឹងទាំងនោះត្រូវបានតំណាងគណបក្សសង្គ្រោះជាតិមកពី ១០០ ឃុំសង្កាត់នៅ ១៧ រាជធានី ខេត្តបានដាក់ពាក្យប្តឹង៕ -- -- The articles and commentaries on this forum reflect only the personal opinion(s) of the poster(s) and not that of any organization or group with which the moderator(s) is (are) affiliated. A forwarded message or event may be posted for informational/ educational purposes. Unless specifically stated, no endorsement of the posted opinions/events should be implied. You received this message because you are subscribed to the Google Groups "SAM RAINSY PARTY-FORUM". To post to this group, send email to [email protected] <mailto:[email protected]> To unsubscribe from this group, send email to [email protected] <mailto:[email protected]> For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/samrainsyparty?hl=en --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "SAM RAINSY PARTY - FORUM" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected] <mailto:[email protected]> . For more options, visit https://groups.google.com/d/optout. -- -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. This is an unmoderated forum. Please refrain from using foul language. Thank you for your understanding. Peace among us and in Cambodia. To post to this group, send email to [email protected] To unsubscribe from this group, send email to [email protected] For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/camdisc Learn more - http://www.cambodia.org --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.