win32-loader 0.6.90 - en to ca translation catalogue (61 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
ca: LANG_CATALAN

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
ca: Catalan

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux" or "GNU/kFreeBSD" (in ASC
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
ca: $target_distro $kernel_name - Continua amb el procés d'instal·lació

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
ca: PXE - Arrencada per xarxa

note: translate: The nlf file for your language should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English.nlf
ca: Catalan.nlf

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
ca: Carregador del Debian-Installer

en: Cannot find win32-loader.ini.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer win32-loader.ini.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
ca: El fitxer win32-loader.ini és incomplet.  Contacteu amb el proveïor d'aquest medi.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
ca: Aquest programa ha detectat que el vostre tipus de teclat és «$0».  És correcte?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
ca: Si us plau, envieu un informe d'error amb la següent informació:
    
     - Versió del Windows.
     - Configuració regional.
     - Tipus de teclat que teniu.
     - Tipus de teclat que s'ha detectat.
    
    Gràcies.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
ca: Sembla que no hi ha prou espai lliure al disc $c.  Per a una instal·lació completa d'escriptori, se'n recomanen com a mínim 3 GB.  Si ja hi ha un disc o partició separats per a aquesta instal·lació, o si penseu reemplaçar Windows completament, podeu ignorar aquest avís.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
ca: Error: no hi ha prou espai lliure al disc.  S'avorta la instal·lació.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
ca: Aquest programa encara no suporta Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
ca: La versió del sistema que tracteu d'instal·lar està dissenyada per a ordinadors moderns de 64 bits.  No obstant, el vostre ordinador no és capaç d'executar programes de 64 bits.
    
    Empreu la versió de 32 bits («i386»), o la versió Multi-arch que és capaç d'instal·lar qualsevol de les dues.
    
    S'avortarà la instal·lació.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
ca: El vostre ordinador és capaç d'executar sistemes operatius moderns de 64 bits.  No obstant, la versió del sistema que tracteu d'instal·lar està dissenyada per a executar-se en maquinari antic, de 32 bits.
    
    Podeu continuar amb la instal·lació, però per tal d'obtindre el màxim profit del vostre ordinador, us recomanem que empreu la versió de 64 bits («amd64») en comptes d'aquesta, o la versió Multi-arch que és capaç d'instal·lar qualsevol de les dues.
    
    Voleu avortar ara?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
ca: No s'ha pogut trobar la "partició del sistema", s'assumirà que és la mateixa que la "partició d'inici" ($c).

en: Select install mode:
ca: Seleccioneu el mode d'instal·lació:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
ca: Mode normal.  Recomanat per a la majoria dels usuaris.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
ca: Mode expert.  Recomanat per a usuaris experts que volen tot el control del procés d'instal·lació.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
ca: Mode PXE: instal·la un carregador de PXE per a permetre la càrrega d'un nucli remot.

en: Select action:
ca: Sel·leccioneu una acció:

en: Begin install on this computer.
ca: Inicia la instal·lació en aquest ordinador.

en: Repair an installed system (rescue mode).
ca: Repara un sistema instal·lat (mode de rescat).

en: Select the kernel:
ca: Sel·leccioneu el nucli:

en: Graphical install
ca: Instal·lació gràfica

en: Text install
ca: Instal·lació en text

en: Downloading %s
ca: Abaixant %s

en: Connecting ...
ca: Connectant ...

en: second
ca: s

en: minute
ca: m

en: hour
ca: h

en: %dkB (%d%%) of %dkB at %d.%01dkB/s
ca: %dkB (%d%%) de %dkB a %d.%01dkB/s

en:  (%d %s%s remaining)
ca:  (%d %s%s restant)

en: Select which version of Debian-Installer to use:
ca: Seleccioneu la versió de l'instal·lador de Debian a emprar:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
ca: Llançament estable.  Això instal·larà Debian "stable".

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
ca: Compilació diaria.  Això és la versió de desenvolupament de l'instal·lador de Debian.  Instal·larà Debian "testing" per defecte, i potser sigui capaç d'instal·lar "stable" o "unstable" també.

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
ca: Es recomana que comproveu els problemes coneguts (en anglès) abans d'emprar una compilació diaria.  Voleu fer-ho ara?

en: Desktop environment:
ca: Seleccioneu un entorn d'escriptori:

en: None
ca: Cap

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
ca: S'empraran els paràmetres següents.  NO en canvieu cap a no ser que sapigueu el que esteu fent.

en: Proxy settings (host:port):
ca: Servidor intermediari (servidor:port):

en: Location of boot.ini:
ca: Ubicació de boot.ini:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
ca: URL base per a les imatges "netboot" (linux i initrd.gz):

en: Error: failed to copy $0 to $1.
ca: Error: no s'ha pogut copiar $0 a $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
ca: S'està comprovant la signatura GPG de $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
ca: No es pot confiar en el fitxer $0 abaixat! S'està avortant.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
ca: La suma de comprovació no concorda per a $0/$2. S'ha obtingut $1 quan s'esperava $4. S'està avortant.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
ca: S'està calculant la suma de comprovació de $2

en: Generating $0
ca: S'està generant $0

en: Appending preseeding information to $0
ca: S'està afegint informació de preseeding a $0

en: Error: unable to run $0.
ca: Error: no s'ha pogut executar $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
ca: S'està desactivant la compressió NTFS als fitxers d'arrencada

en: Registering in NTLDR
ca: S'està registrant amb NTLDR

en: Registering in BootMgr
ca: S'està registrant amb BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
ca: Error: no s'ha pogut processar l'eixida de bcdedit.exe.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
ca: Error: no s'ha trobat $0.  Això és realment Windows $windows_version?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
ca: AVÍS MOLT IMPORTANT:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
ca: Ara començarà la segona fase d'aquest procés d'instal·lació.  Quan ho confirmeu, aquest programa reiniciarà Windows en mode DOS, i automàticament carregarà la següent part del procés d'instal·lació.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
ca: Cal que reinicieu per tal de procedir amb el procés d'instal·lació.  Durant el proper inici, se us demanarà si voleu iniciar Windows o bé continuar amb el procés d'instal·lació.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
ca: Durant el procés d'instal·lació, se us oferirà la possibilitat de reduir la partició de Windows o bé reemplaçar-la completament.  En tots dos casos, es RECOMANA VEHEMENTMENT que abans feu una còpia de seguretat de les vostres dades.  Els autors d'aquest programari NO assumiran CAP RESPONSABILITAT en cas de pèrdua de dades.\n\nUna vegada la vostra instal·lació s'hagi completat (i si trieu conservar Windows al disc), podeu desinstal·lar aquest carregador a través del menú «Afegeix/Suprimeix programes» al Tauler de Control.

en: Do you want to reboot now?
ca: Voleu reiniciar ara?
