iso_4217 CVS - en to pt translation catalogue (258 entries)

note: currency_name for AED
en: UAE Dirham
pt: Dirham dos EAU

note: currency_name for AFN
en: Afghani
pt: Afegane

note: currency_name for ALL
en: Albanian Lek
pt: Lek Albanês

note: currency_name for AMD
en: Armenian Dram
pt: Dram da Arménia

note: currency_name for ANG
en: Netherlands Antillian Guilder
pt: Guilder das Antilhas Holandesas

note: currency_name for AOA
en: Angola Kwanza
pt: Kwanza Angolano

note: currency_name for ARS
en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

note: currency_name for AUD
en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

note: currency_name for AWG
en: Aruban Guilder
pt: Guilder Aruban

note: currency_name for AZN
en: Azerbaijanian Manat
pt: Manat Azerbaijano

note: currency_name for BAM
en: Convertible Marks
pt: Marco conversível

note: currency_name for BBD
en: Barbados Dollar
pt: Dólar dos Barbados

note: currency_name for BDT
en: Bangladeshi Taka
pt: Taka do Bangladesh

note: currency_name for BGN
en: Bulgarian Lev
pt: Lev Búlgaro

note: currency_name for BHD
en: Bahraini Dinar
pt: Dinar do Bahraini

note: currency_name for BIF
en: Burundi Franc
pt: Franco do Burundi

note: currency_name for BMD
en: Bermudian Dollar
pt: Dólar das Bermudas

note: currency_name for BND
en: Brunei Dollar
pt: Dólar do Brunei

note: currency_name for BOV
en: Bolivian Mvdol
pt: Mvdol Boliviano

note: currency_name for BRL
en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

note: currency_name for BSD
en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

note: currency_name for BTN
en: Bhutan Ngultrum
pt: Ngultrum Butanês

note: currency_name for BWP
en: Botswana Pula
pt: Pula do Bostwana

note: currency_name for BYR
en: Belarussian Rouble
pt: Rublo Bielorrusso

note: currency_name for BZD
en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

note: currency_name for CAD
en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

note: currency_name for CDF
en: Franc Congolais
pt: Franco Congolês

note: currency_name for CHE
en: WIR Euro
pt: Euro WIR

note: currency_name for CHF
en: Swiss Franc
pt: Franco Suiço

note: currency_name for CHW
en: WIR Franc
pt: Franco WIR

note: currency_name for CLP
en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

note: currency_name for CNY
en: Chinese Yuan Renminbi
pt: Yuan Renminbi Chinês

note: currency_name for COP
en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

note: currency_name for COU
en: Unidad de Valor Real
pt: Unidade de Valor Real

note: currency_name for CRC
en: Costa Rican Colon
pt: Colon Costa-Riquenho

note: currency_name for CSD
en: Serbian Dinar
pt: Dinar Sérvio

note: currency_name for CUP
en: Cuban Peso
pt: Peso Cubano

note: currency_name for CVE
en: Cape Verde Escudo
pt: Escudo de Cabo Verde

note: currency_name for CYP
en: Cyprus Pound
pt: Libra Cipriota

note: currency_name for CZK
en: Czech Koruna
pt: Koruna Checa

note: currency_name for DJF
en: Djibouti Franc
pt: Franco do Djibouti

note: currency_name for DKK
en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

note: currency_name for DOP
en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

note: currency_name for DZD
en: Algerian Dinar
pt: Dinar da Algéria

note: currency_name for EEK
en: Estonian Kroon
pt: Coroa Estoniana

note: currency_name for EGP
en: Egyptian Pound
pt: Libra Egípcia

note: currency_name for ERN
en: Eritrean Nakfa
pt: Nakfa da Eritréia

note: currency_name for ETB
en: Ethiopian Birr
pt: Birr Etíope

note: currency_name for FJD
en: Fiji Dollar
pt: Dólar das Fiji

note: currency_name for FKP
en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Ilhas Malvinas

note: currency_name for GBP
en: Pound Sterling
pt: Libra Inglesa

note: currency_name for GEL
en: Georgian Lari
pt: Lari Georgiano

note: currency_name for GHC
en: Ghanaian Cedi
pt: Cedi do Ghana

note: currency_name for GIP
en: Gibraltar Pound
pt: Libra de Gibraltar

note: currency_name for GMD
en: Gambian Dalasi
pt: Dalaso do Gabão

note: currency_name for GNF
en: Guinea Franc
pt: Franco da Guiné

note: currency_name for GTQ
en: Guatemalan Quetzal
pt: Quetzal Guatemalo

note: currency_name for GWP
en: Guinea-Bissau Peso
pt: Peso da Guiné-Bissau

note: currency_name for GYD
en: Guyana Dollar
pt: Dólar da Guiana

note: currency_name for HKD
en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong-Kong

note: currency_name for HNL
en: Honduran Lempira
pt: Lempira das Honduras

note: currency_name for HRK
en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

note: currency_name for HTG
en: Haitian Gourde
pt: Gourde do Haiti

note: currency_name for HUF
en: Hungarian Forint
pt: Forint Húngaro

note: currency_name for IDR
en: Indonesian Rupiah
pt: Rupia Indonésia

note: currency_name for ILS
en: New Israeli Shekel
pt: Novo Shekel Israelita

note: currency_name for INR
en: Indian Rupee
pt: Rupia Indiana

note: currency_name for IQD
en: Iraqi Dinar
pt: Dinar Iraquiano

note: currency_name for IRR
en: Iranian Rial
pt: Rial Iraniano

note: currency_name for ISK
en: Iceland Krona
pt: Krona Islandesa

note: currency_name for JMD
en: Jamaican Dollar
pt: Dólar Jamaicano

note: currency_name for JOD
en: Jordanian Dinar
pt: Dinar Jordão

note: currency_name for JPY
en: Japanese Yen
pt: Yen Japonês

note: currency_name for KES
en: Kenyan Shilling
pt: Schilling do Quénia

note: currency_name for KGS
en: Kyrgyzstan Som
pt: Som do Quirguistão

note: currency_name for KHR
en: Cambodian Riel
pt: Riel Cambojano

note: currency_name for KMF
en: Comoro Franc
pt: Francos dos Comoros

note: currency_name for KPW
en: North Korean Won
pt: Won Norte-Coreano

note: currency_name for KRW
en: South Korean Won
pt: Won Sul-Coreano

note: currency_name for KWD
en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar do Kuwait

note: currency_name for KYD
en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Caimão

note: currency_name for KZT
en: Kazakhstan Tenge
pt: Tenge do Cazaquistão

note: currency_name for LAK
en: Lao Kip
pt: Kip do Lao

note: currency_name for LBP
en: Lebanese Pound
pt: Libra Libanesa

note: currency_name for LKR
en: Sri Lanka Rupee
pt: Rupia do Sri-Lanka

note: currency_name for LRD
en: Liberian Dollar
pt: Dólar da Libéria

note: currency_name for LSL
en: Lesotho Loti
pt: Loti do Lesoto

note: currency_name for LTL
en: Lithuanian Litas
pt: Litas da Lituânia

note: currency_name for LVL
en: Latvian Lats
pt: Lats Letão

note: currency_name for LYD
en: Libyan Dinar
pt: Dinar Líbio

note: currency_name for MAD
en: Moroccan Dirham
pt: Dirham Marroquino

note: currency_name for MDL
en: Moldovan Leu
pt: Leu de Moldávia

note: currency_name for MGA
en: Malagascy Ariary
pt: Ariary de Madagáscar

note: currency_name for MKD
en: Macedonian Denar
pt: Dinar Macedônio

note: currency_name for MMK
en: Myanmar Kyat
pt: Kyat do Myanmar

note: currency_name for MNT
en: Mongolian Tugrik
pt: Tugrik Mongol

note: currency_name for MOP
en: Macao Pataca
pt: Pataca Macaense

note: currency_name for MRO
en: Mauritanian Ouguiya
pt: Ouguiya da Mauritânia

note: currency_name for MTL
en: Maltese Lira
pt: Lira de Malta

note: currency_name for MUR
en: Mauritius Rupee
pt: Rupia das Ilhas Mauricias

note: currency_name for MVR
en: Maldive Rufiyaa
pt: Rupia das Maldivas

note: currency_name for MWK
en: Malawi Kwacha
pt: Kwacha do Malawi

note: currency_name for MXN
en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

note: currency_name for MXV
en: Mexican Unidad de Inversion (UID)
pt: Unidade de Inversão Mexicana (UDI)

note: currency_name for MYR
en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit Malaio

note: currency_name for MZN
en: Mozambique Metical
pt: Metical Moçambicano

note: currency_name for NAD
en: Namibian Dollar
pt: Dólar da Namíbia

note: currency_name for NGN
en: Nigerian Naira
pt: Naira Nigeriano

note: currency_name for NIO
en: Nicaraguan Cordoba Oro
pt: Cordoba oro da Niquerágua

note: currency_name for NOK
en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguêsa

note: currency_name for NPR
en: Nepalese Rupee
pt: Rupia do Nepal

note: currency_name for NZD
en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neo-Zelandês

note: currency_name for OMR
en: Rial Omani
pt: Omani do Rial

note: currency_name for PAB
en: Panamanian Balboa
pt: Balboa Panamiana

note: currency_name for PEN
en: Peruvian Nuevo Sol
pt: Sol Novo Peruano

note: currency_name for PGK
en: Papua New Guinea Kina
pt: Kina da Papua Nova-Guiné

note: currency_name for PHP
en: Philippine Peso
pt: Peso Filipino

note: currency_name for PKR
en: Pakistan Rupee
pt: Rupia Paquistanesa

note: currency_name for PLN
en: Polish Złoty
pt: Złoty Polaco

note: currency_name for PYG
en: Paraguay Guarani
pt: Guarani Paraguaio

note: currency_name for QAR
en: Qatari Rial
pt: Rial do Qatari

note: currency_name for ROL
en: Romanian Old Leu
pt: Antigo Leu Romeno

note: currency_name for RON
en: Romanian New Leu
pt: Novo Leu Romeno

note: currency_name for RUB
en: Russian Rouble
pt: Rublo Russo

note: currency_name for RWF
en: Rwanda Franc
pt: Franco Ruandês

note: currency_name for SAR
en: Saudi Riyal
pt: Riyal da Arábia Saudita

note: currency_name for SBD
en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

note: currency_name for SCR
en: Seychelles Rupee
pt: Rupia das Seicheles

note: currency_name for SDD
en: Sudanese Dinar
pt: Dinar Sudanês

note: currency_name for SEK
en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

note: currency_name for SGD
en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

note: currency_name for SHP
en: Saint Helena Pound
pt: Libra de Sta Helena

note: currency_name for SIT
en: Slovenian Tolar
pt: Tólar Esloveno

note: currency_name for SKK
en: Slovak Koruna
pt: Coroa eslovaca

note: currency_name for SOS
en: Somali Shilling
pt: Xelim da Somália

note: currency_name for SRD
en: Surinam Dollar
pt: Dólar do Suriname

note: currency_name for STD
en: São Tome and Principe Dobra
pt: Dobra de São Tomé e Príncepe

note: currency_name for SVC
en: El Salvador Colon
pt: Colon El Salvadorenho

note: currency_name for SYP
en: Syrian Pound
pt: Libta Síria

note: currency_name for SZL
en: Swaziland Lilangeni
pt: Lilangeni do Swaziland

note: currency_name for THB
en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

note: currency_name for TJS
en: Tajik Somoni
pt: Somoni do Tadjaquistão

note: currency_name for TMM
en: Turkmenistan Manat
pt: Dinar Tunisino

note: currency_name for TND
en: Tunisian Dinar
pt: Dinar Tunisino

note: currency_name for TOP
en: Tongan Pa'anga
pt: Pa'anga da Tongan

note: currency_name for TRY
en: New Turkish Lira
pt: Nova Lira Turca

note: currency_name for TTD
en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidade e Tobago

note: currency_name for TWD
en: New Taiwan Dollar
pt: Novo Dólar Formosa

note: currency_name for TZS
en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

note: currency_name for UAH
en: Ukrainian Hryvnia
pt: Hryvnia Ucrâniano

note: currency_name for UGX
en: Ugandan Shilling
pt: Xelim Uganês

note: currency_name for USD
en: US Dollar
pt: Dólar EUA

note: currency_name for USN
en: US Dollar (Next day)
pt: Dólar Norte-Americano (Dia seguinte)

note: currency_name for USS
en: US Dollar (Same day)
pt: Dólar Norte-Americano (Mesmo dia)

note: currency_name for UYU
en: Peso Uruguayo
pt: Peso Uruguiao

note: currency_name for UZS
en: Uzbekistan Sum
pt: Sum do Usbequistão

note: currency_name for VEB
en: Venezuela Bolivar
pt: Bolivar Venezuelano

note: currency_name for VND
en: Viet Nam Dong
pt: Dong Vietnamita

note: currency_name for VUV
en: Vanuatu Vatu
pt: Vatu Vanuatu

note: currency_name for WST
en: Samoan Tala
pt: Tala de Samoa

note: currency_name for XAF
en: CFA Franc BEAC
pt: Franco CFA BEAC

note: currency_name for XAG
en: Silver
pt: Prata

note: currency_name for XAU
en: Gold
pt: Ouro

note: currency_name for XBA
en: Bond Markets Units European Composite Unit (EURCO)
pt: Unidade Composta Europeia de Mercados de Obrigações (EURCO)

note: currency_name for XBB
en: European Monetary Unit (E.M.U.-6)
pt: Unidade Monetária Europeia (E.M.U.-6)

note: currency_name for XBC
en: European Unit of Account 9 (E.U.A.-9)
pt: Unidade Europeia de Conta 9 (E.U.A.-9)

note: currency_name for XBD
en: European Unit of Account 17 (E.U.A.-17)
pt: Unidade Europeia de Conta 17 (E.U.A.-17)

note: currency_name for XCD
en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar das Caraibas Orientais

note: currency_name for XDR
en: Special Drawing Right
pt: Direito Especial de Levantamento

note: currency_name for XFO
en: Gold-Franc
pt: Franco-Ouro

note: currency_name for XFU
en: UIC-Franc
pt: Franco-UIC

note: currency_name for XOF
en: CFA Franc BCEAO
pt: Franco CFA BCEAO

note: currency_name for XPD
en: Palladium
pt: Paladium

note: currency_name for XPF
en: CFP Franc
pt: Franco CFP

note: currency_name for XPT
en: Platinum
pt: Platina

note: currency_name for XTS
en: Code for testing purposes
pt: Código para propósitos de testes

note: currency_name for XXX
en: No currency involved
pt: Sem moeda envolvida

note: currency_name for YER
en: Yemeni Rial
pt: Rial do Yemen

note: currency_name for ZAR
en: South African Rand
pt: Rand da África do Sul

note: currency_name for ZMK
en: Zambian Kwacha
pt: Kwacha da Zâmbia

note: currency_name for ZWD
en: Zimbabwe Dollar
pt: Dólar do Zimbabwe

note: currency_name for ADP
en: Andorran Peseta
pt: Peseta de Andorra

note: currency_name for ALK
en: Albanian Old Lek
pt: Antigo Lek Albanês

note: currency_name for AON
en: Angola New Kwanza
pt: Novo Kwanza Angolano

note: currency_name for AOR
en: Angola Kwanza Reajustado
pt: Kwanza Angolano Reajustado

note: currency_name for ARA
en: Argentine Austral
pt: Austral Argentino

note: currency_name for ATS
en: Austrian Schilling
pt: Schilling Austríaco

note: currency_name for BAD
en: Bosnia and Herzegovina Dinar
pt: Dinar da Bosnia e Herzegovina

note: currency_name for BEC
en: Belgian Convertible Franc
pt: Franco Belga Convertível

note: currency_name for BEF
en: Belgian Franc
pt: Franco Belga

note: currency_name for BEL
en: Belgian Financial Franc
pt: Franco Belga Financeiro

note: currency_name for BGJ
en: Bulgarian Lev A/52
pt: Lev Búlgaro A/52

note: currency_name for BGK
en: Bulgarian Lev A/62
pt: Lev Búlgaro A/62

note: currency_name for BOP
en: Bolivian Peso
pt: Peso Boliviano

note: currency_name for BRB
en: Brazilian Cruzeiro
pt: Cruzeiro Brasileiro

note: currency_name for BRC
en: Brazilian Cruzado
pt: Cruzado Brasileiro

note: currency_name for BRN
en: Brazilian New Cruzado
pt: Novo Cruzado Brasileiro

note: currency_name for BRR
en: Brazilian Cruzeiro Real
pt: Cruzeiro Real Brasileiro

note: currency_name for CNX
en: Chinese Peoples Bank Dollar
pt: Dólar do Banco do Povo Chinês

note: currency_name for CSJ
en: Czechoslovakian Krona A/53
pt: Coroa Checoslovaca A/53

note: currency_name for CSK
en: Czechoslovakian Koruna
pt: Coroa Checoslovaca

note: currency_name for DDM
en: Mark der DDR
pt: Marco da DDR

note: currency_name for DEM
en: Deutsche Mark
pt: Marco Alemão

note: currency_name for ECS
en: Ecuador Sucre
pt: Sucre do Equador

note: currency_name for ECV
en: Unidad de Valor Constante UVC
pt: Unidade de Valor Constante UVC

note: currency_name for ESA
en: Spanish Peseta ('A' Account)
pt: Peseta Espanhola ('A' Account)

note: currency_name for ESB
en: Spanish Peseta (convertible)
pt: Peseta Espanhola (conversível)

note: currency_name for ESP
en: Spanish Peseta
pt: Peseta Espanhola

note: currency_name for FIM
en: Finnish Markka
pt: Marca Finlandesa

note: currency_name for FRF
en: French Franc
pt: Franco Francês

note: currency_name for GEK
en: Georgian Coupon
pt: Coupon Georgiano

note: currency_name for GNE
en: Guinea Syli
pt: Syli da Guiné

note: currency_name for GQE
en: Equatorial Guinea Ekwele
pt: Ekwele da Guiné Equatorial

note: currency_name for GRD
en: Greek Drachma
pt: Dracma Grego

note: currency_name for GWE
en: Guinea Escudo
pt: Escudo da Guiné

note: currency_name for HRD
en: Croatian Dinar
pt: Dinar da Croácia

note: currency_name for IEP
en: Irish Pound
pt: Libra Irlandesa

note: currency_name for ILP
en: Israeli Pound
pt: Libra de Israel

note: currency_name for ILR
en: Israeli Old Shekel
pt: Antigo Shekel Israelita

note: currency_name for ISJ
en: Iceland Old Krona
pt: Krona Islandesa

note: currency_name for ITL
en: Italian Lira
pt: Lira Italiana

note: currency_name for LSM
en: Lesotho Maloti
pt: Maloti do Lesoto

note: currency_name for LTT
en: Lithuanian Talonas
pt: Talonas lituano

note: currency_name for LUC
en: Luxembourg Convertible Franc
pt: Franco Conversível Luxemburguês

note: currency_name for LUF
en: Luxembourg Franc
pt: Franco Luxemburguês

note: currency_name for LUL
en: Luxembourg Financial Franc
pt: Franco Financeiro Luxemburguês

note: currency_name for LVR
en: Latvian Ruble
pt: Rublo Letão

note: currency_name for MAF
en: Mali Franc
pt: Franco do Mali

note: currency_name for MGF
en: Malagasy Franc
pt: Franco da Malagásia

note: currency_name for MTP
en: Maltese Pound
pt: Libra Libanesa

note: currency_name for MVQ
en: Maldive Rupee
pt: Rupia das Maldivas

note: currency_name for MZE
en: Mozambique Escudo
pt: Escudo Moçambicano

note: currency_name for NIC
en: Nicaraguan Cordoba
pt: Cordoba oro da Niquerágua

note: currency_name for NLG
en: Netherlands Guilder
pt: Guilder Holandês

note: currency_name for PEH
en: Peruvian Sol
pt: Sol Peruano

note: currency_name for PEI
en: Peruvian Inti
pt: Inti Peruano

note: currency_name for PTE
en: Portuguese Escudo
pt: Escudos Portugueses

note: currency_name for RHD
en: Rhodesian Dollar
pt: Dólar da Rodésia

note: currency_name for ROK
en: Romanian Leu A/52
pt: Leu Romeno A/52

note: currency_name for SDP
en: Sudanese Pound
pt: Libra Sudanesa

note: currency_name for SRG
en: Suriname Guilder
pt: Guilder do Suriname

note: currency_name for SUR
en: USSR Rouble
pt: Rublo Soviético

note: currency_name for TJR
en: Tajik Rouble
pt: Rublo Tajik

note: currency_name for TLE
en: Timor Escudo
pt: Escudo de Timor Leste

note: currency_name for TRL
en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

note: currency_name for UAK
en: Ukrainian Karbovanet
pt: Karbovanet Ucraniano

note: currency_name for UGS
en: Uganda Schilling
pt: Shilling Uganês

note: currency_name for UGW
en: Uganda Old Schilling
pt: Antigo Shilling Uganês

note: currency_name for UYN
en: Old Uruguayan Peso
pt: Antigo Peso Uruguaio

note: currency_name for UYP
en: Uruguayan Peso
pt: Peso Uruguaio

note: currency_name for VNC
en: Viet Nam Old Dong
pt: Antigo Dong Vietnamita

note: currency_name for XEU
en: European Currency Unit ECU
pt: Unidade Monetária Europeia (ECU)

note: currency_name for XRE
en: RINET Funds Code
pt: Código de Fundos RINET

note: currency_name for YDD
en: Yemeni Dinar
pt: Rial do Yemen

note: currency_name for YUD
en: Yugoslavian Dinar
pt: Dinar Jugoslavo

note: currency_name for ZAL
en: South African Financial Rand
pt: Rand da África do Sul

note: currency_name for ZRN
en: New Zaire
pt: Novo Zaire

note: currency_name for ZRZ
en: Zaire
pt: Zaira Zairence
