galternatives - en to cs translation catalogue (39 entries)

en: Unknown/None
cs: Neznámý/Žádný

en: Alternatives
cs: Alternativy

en: The file or directory you selected does not exist.
    Please select a valid one.
cs: Zvolený soubor nebo adresář neexistuje.
    Vyberte prosím nějaký existující.

en: Are you sure you want to remove this option?
cs: Jste si jisti, že chcete tuto možnost odstranit?

en: Choice
cs: Výběr

en: Priority
cs: Priorita

en: Options
cs: Volby

en: Name
cs: Jméno

en: Slave
cs: Závislost

en: Running Alternatives Configurator...
cs: Spouštím nastavení alternativ...

en: <b>I need your root password to run
    the Alternatives Configurator.</b>
cs: <b>Pro spuštění editoru alternativ
    potřebuji heslo uživatele root.</b>

en: <b>This program should be run as root and /usr/bin/gksu is not available.</b>
    
    I am unable to request the password myself without gksu. Unless you have modified your system to explicitely allow your normal user to modify the alternatives system, GAlternatives will not work.
cs: <b>Tento program by měl být spuštěn pod uživatelem root, ovšem /usr/bin/gksu není dostupný.</b>
    
    Bez gksu si neumím vyžádat heslo. Pokud jste explicitně nezměnili systém tak, abyste mohli zasahovat do systému alternativ jako běžný uživatel, GAlternatives nebude fungovat.

en: Testing galternatives...
cs: Testuji galternatives...

en: No description
cs: Bez popisu

note: * Arquivo de strings que podem ser traduzidas gerado pelo Glade. * Adicione esse arquivo ao POTFILE.in do seu projeto. * NÃO compile esse arquivo como parte de sua aplicação.
en: G Alternatives
cs: G Alternativy

en: _File
cs: _Soubor

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _About
cs: _O programu

en: Status:
cs: Stav:

en: auto
cs: automatický

en: manual
cs: ruční

en: <span size="xx-large" weight="bold">Alternative</span>
cs: <span size="xx-large" weight="bold">Alternativa</span>

en: Details
cs: Podrobnosti

en: Slaves
cs: Závislosti

en: About G Alternatives
cs: O G Alternativách

en: <span size="xx-large" weight="bold">G Alternatives</span>
cs: <span size="xx-large" weight="bold">G Alternativy</span>

en: A tool to help the administrator select which programs provide specific services for the user by default.
    
    (C) 2003 Gustavo Noronha Silva
cs: Nástroj, který pomáhá administrátorovi vybrat výchozí programy, které mají uživatelům poskytovat dané služby.
    
    (C) 2003 Gustavo Noronha Silva

en: C_redits
cs: Uznání

en: G Alternatives Credits
cs: G Alternativy - uznání

en: Written by
cs: Autoři

en: Translated by
cs: Překladatelé

en: Thanks to
cs: Poděkování

en: Adding option to alternative
cs: Přidání alternativy

en: Path:
cs: Cesta:

en: _Browse...
cs: _Procházet...

en: Priority:
cs: Priorita:

en: Select File
cs: Výběr souboru

en: Alternatives Configurator
cs: Nastavení alternativ

en: Configure the system default alternatives
cs: Nastaví výchozí alternativy pro celý systém
