apt-listbugs 0.1.15 - en to sv translation catalogue (107 entries)

note: TRANSLATORS: "E: " is a label for error messages; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "error"
en: E:
sv: F:

en: This may be caused by a package lacking support for the ruby interpreter in use. Try to fix the situation with the following commands:
sv: Det här kan orsakas av att ett paket saknar stöd för Rubytolken som används. Försök åtgärda situationen med följande kommandon:

en: APT_HOOK_INFO_FD is undefined.
sv: APT_HOOK_INFO_FD är odefinierad.

en: APT_HOOK_INFO_FD is not correctly defined.
sv: APT_HOOK_INFO_FD är inte definierad för närvarande.

en: Cannot read from file descriptor %d
sv: Kan ej läsa från fildeskriptor %d

en: APT Pre-Install-Pkgs is not giving me expected 'VERSION 3' string.
sv: APT Pre-Install-Pkgs levererar inte förväntad 'VERSION 3'-sträng.

en: APT Pre-Install-Pkgs is giving me fewer fields than expected.
sv: APT Pre-Install-Pkgs ger mig färre fält än förväntat.

en: APT Pre-Install-Pkgs is giving me an invalid direction of version change.
sv: APT Pre-Install-Pkgs ger mig en felaktig riktning av versionsförändring.

en: ****** Exiting with an error in order to stop the installation. ******
sv: ****** Avslutar med fel för att kunna stoppa installationen. ******

en: Cannot read from %s
sv: Kan inte läsa från %s

en: Fixed packages :
sv: Åtgärdade paket :

en: Usage:
sv: Användning:

en:  [options] <command> [arguments]
sv:  [flaggor] <kommando> [argument]

en: Options:
sv: Flaggor:

note: TRANSLATORS: the colons (:) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent TRANSLATORS: the \"all\" between quotes should not be translated
en:  -s <severities>  : Filter bugs by severities you want to see
                        (or "all" for all)
                        [%s].
sv:  -s <allvarlighet>: Filtrera fel med allvarlighetsgrad du vill se
                        (eller "all" för alla)
                        [%s].

en:  -T <tags>        : Filter bugs by tags you want to see.
sv:  -T <taggar>      : Filtrera fel med taggar som du vill se.

en:  -S <states>      : Filter bugs by pending-state categories you want to see
                        [%s].
sv:  -S <tillstånd>   : Filtrera fel med förestående tillstånd som du vill se
                        [%s].

en:  -B <bug#>        : Filter bugs by number, showing only the specified bugs.
sv:  -B <fel#>        : Begränsa rapportering till specificerad felrapport.

en:  -D               : Show downgraded packages, too.
sv:  -D               : Visa nedgraderade paket också.

en:  -H <hostname>    : Hostname of Debian Bug Tracking System [%s].
sv:  -H <värdnamn>    : Värdnamn för Debians felhanteringssystem [%s].

en:  -p <port>        : Port number of the server [%s].
sv:  -p <port>        : Portnummer för servern [%s].

en:  -P <priority>    : Pin-Priority value [%s].
sv:  -P <priority>    : Anger Pin-Priority-värde [%s].

en:  -E <title>       : Title of RSS output.
sv:  -E <titel>       : Ange titeln för RSS.

en:  -q               : Don't display progress bar.
sv:  -q               : Visa inte förloppsstatus.

en:  -C <apt.conf>    : apt.conf file to use.
sv:  -C <apt.conf>    : Ange apt.conf som ska användas.

en:  -F               : Automatically pin all buggy packages.
sv:  -F               : Nåla automatiskt alla felaktiga paket.

en:  -N               : Never automatically pin packages.
sv:  -N               : Nåla aldrig paket automatiskt.

en:  -y               : Assume that you select yes for all questions.
sv:  -y               : Antar att du svarar Ja på alla frågor.

en:  -n               : Assume that you select no for all questions.
sv:  -n               : Antar att du svarar nej på alla frågor.

en:  -d               : Debug.
sv:  -d               : Felsökning.

en:  -h               : Display this help and exit.
sv:  -h               : Visa den här hjälpen och avsluta.

en:  -v               : Show version number and exit.
sv:  -v               : Visa versionsnummer och avsluta.

en: Commands:
sv: Kommandon:

en:  apt              : Apt mode.
sv:  apt              : apt-läge.

en:  list <pkg...>    : List bug reports of the specified packages.
sv:  list <paket...>  : Lista felrapporter för de angivna paketen.

en:  rss <pkg...>     : List bug reports of the specified packages in RSS.
sv:  rss <paket...>   : Lista felrapporter för de angivna paketen i RSS.

en: See the manual page for the long options.
sv: Se manualsidan för de långa flaggorna.

note: TRANSLATORS: the following six strings refer to a plural quantity of bugs
en: Outstanding
sv: Utestående

en: Forwarded
sv: Vidaresänd

en: Pending Upload
sv: Förestående uppladdning

en: Fixed in NMU
sv: Fixad i NMU

en: From other Branch
sv: Från annan gren

en: Resolved in some Version
sv: Åtgärdad i någon Version

note: TRANSLATORS: "W: " is a label for warnings; you may translate it with a suitable abbreviation of the word "warning"
en: W:
sv: V:

en: Unrecognized severity '%s' will be ignored by the Debian BTS.
sv: Okänd allvarlighetsgrad '%s' kommer att ignoreras av Debians felrapporteringssystem.

en: Bugs of severity %s
sv: Fel med allvarlighetsgrad %s

en: sanity check failed: environment variable http_proxy is unset and HTTP_PROXY is set.
sv: självkontroll misslyckades: miljövariabeln http_proxy saknas medan HTTP_PROXY existerar.

en: Cannot execute auto proxy detect command %s
sv: Kan inte automatiskt upptäcka proxy, %s

en: You need to specify a command.
sv: Du behöver ange ett kommando.

en: Unknown command
sv: Okänt kommando

en: Cannot write to %s
sv: Kan inte skriva till %s

en: ********** on_hold IS DEPRECATED. USE p INSTEAD to use pin **********
sv: ******** on_hold ÄR FÖRÅLDRAD. ANVÄND p ISTÄLLET för att använda nål ********

en: Are you sure you want to install/upgrade the above packages?
sv: Är du säker på att du vill installera/uppgradera de ovanstående paketen?

en: %s is unknown
sv: %s är okänd

en: You must install the reportbug package to be able to do this
sv: Du måste installera paketet reportbug för att kunna göra det här

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s ignored
sv: %s ignoreras

note: TRANSLATORS: "ignored" refers to one singular bug
en: %s already ignored
sv: %s ignoreras redan

note: TRANSLATORS: %{plist} is a comma-separated list of %{npkgs} packages to be pinned or put on hold.
en: The following %{npkgs} package will be pinned or on hold:
     %{plist}
    Are you sure? | The following %{npkgs} packages will be pinned or on hold:
     %{plist}
    Are you sure?
sv[0]: Följande %{npkgs} paket kommer att nålas eller hållas kvar:
     %{plist}
    Är du säker?
sv[1]: Följande %{npkgs} paket kommer att nålas eller hållas kvar:
     %{plist}
    Är du säker?

en: All selected packages are already pinned or on hold. Ignoring %s command.
sv: Alla paket är redan nålade eller hålls fast. Ignorerar kommandot %s.

note: TRANSLATORS: the dashes (-) in the following strings are vertically aligned, please keep their alignment consistent
en:      y     - continue the APT installation, but do not mark the bugs
                 as ignored.
sv:      y       - fortsätt med APT-installationen men ignorera inte felen.

en:      a     - continue the APT installation and mark all the above bugs
                 as ignored.
sv:      a       - fortsätt med APT-installationen och ignorera alla
                   ovanstående fel.

en:      n     - stop the APT installation.
sv:      n       - stoppa APT-installationen.

en:    <num>   - query the specified bug number (requires reportbug).
sv:    <num>     - fråga efter det angivna felnumret (använder reportbug).

en:   #<num>   - same as <num>.
sv:   #<num>     - samma som <num>.

en:    b<id>   - same as <num>, but query the bug identified by <id>.
sv:    b<id>     - samma som <num>, men frågar efter fel identifierad med <id>.

en:      r     - redisplay bug lists.
sv:      r       - visa fellistan igen.

en:  p <pkg..> - pin pkgs (restart APT session to enable).
sv:  p <paket..> - nåla paket (starta om APT-sessionen för att aktivera).

en:  p         - pin all the above pkgs (restart APT session to enable).
sv:  p           - nåla alla ovanstående paket (starta om APT-sessionen
                   för att aktivera).

en:  i <num>   - mark bug number <num> as ignored.
sv:  i <num>     - ignorera fel nummer <num>.

en:  i b<id>   - mark the bug identified by <id> as ignored.
sv:  i b<id>     - markera felet identifierat med <id> som ignorerad.

en:      ?     - print this help.
sv:      ?       - skriv ut den här hjälpen.

en:      w     - display bug lists in HTML (uses %s).
sv:      w       - visa fellistan i HTML (använder %s).

en: None of the above bugs is assigned to package %s
    Are you sure you want to pin it?
sv: Ingen av ovanstående fel är relaterade till paket %s. Är du säker på att du vill nåla det?

note: TRANSLATORS: %{packgl} is a list of packages, %{filenm} is a file name.
en: %{packgl} pinned by adding Pin preferences in %{filenm}. Restart APT session to enable
sv: %{packgl} nålad genom att lägga till Pin-inställningar i %{filenm}. Starta om APT-sessionen för att aktivera

en: %s held. Restart APT session to enable
sv: %s hålls kvar. Starta om APT-sessionen för att aktivera

note: TRANSLATORS: %{sevty} is the severity of some of the bugs found for package %{packg}.
en: %{sevty} bugs of %{packg} (
sv: %{sevty} fel i %{packg} (

note: TRANSLATORS: "Found" refers to one singular bug
en:  (Found: %s)
sv:  (Hittade: %s)

note: TRANSLATORS: "Fixed" refers to one singular bug
en:  (Fixed: %s)
sv:  (Tillrättade: %s)

note: TRANSLATORS: "Merged" refers to one singular bug
en:    Merged with:
sv:    Sammanslagen med:

note: TRANSLATORS: %{nbugs} is the number of bugs found for package %{packg}.
en: %{packg}(%{nbugs} bug) | %{packg}(%{nbugs} bugs)
sv[0]: %{packg}(%{nbugs} fel)
sv[1]: %{packg}(%{nbugs} fel)

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

note: TRANSLATORS: this is a summary description of the structure of a table (for accessibility)
en: The top row describes the meaning of the columns; the other rows describe bug reports, one per row
sv: Den översta raden beskriver kolumnens betydelse; de andra raderna beskriver felrapporter, en per rad

en: package
sv: paket

en: version change
sv: versionsförändring

en: severity
sv: allvarlighetsgrad

en: bug number
sv: felnummer

en: description
sv: beskrivning

en: Relevant bugs for your upgrade
sv: Relevanta fel för din uppgradering

en: by apt-listbugs
sv: av apt-listbugs

en: Failed to invoke browser.
sv: Kunde inte köra webbläsare.

en: category of bugs
sv: felkategori

en: tags
sv: ettiketter

en: Done
sv: Klar

en: Not Implemented
sv: Inte implementerad

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Retrieving bug reports...
sv: Hämtar felrapporter...

en:  Fail
sv:  Misslyckades

en: HTTP GET failed
sv: HTTP GET misslyckades

en: Retry downloading bug information?
sv: Försöka hämta felinformationen på nytt?

en: One package at a time?
sv: Ett paket i sänder?

en: One bug report at a time?
sv: En felrapport i sänder?

en: Exiting with error
sv: Avslutar med fel

en: Continue the installation anyway?
sv: Fortsätt med installationen ändå?

en: Empty stream from SOAP
sv: Tom ström från SOAP

en: Error retrieving bug reports from the server with the following error message:
sv: Fel vid hämtning av felrapporter från servern, följande felmeddelande lämnades:

en: It appears that your network connection is down. Check network configuration and try again
sv: Det verkar som om din nätverksanslutning inte fungerar. Kontrollera nätverksinställningarna och försök igen

en: It could be because your network is down, or because of broken proxy servers, or the BTS server itself is down. Check network configuration and try again
sv: Det kan bero på att din nätverksanslutning inte fungerar, på grund av en trasig proxyserver eller på grund av att felhanteringssystemet (BTS) är oåtkomligt. Kontrollera nätverksinställningarna och försök igen.

note: TRANSLATORS: this sentence, followed by the translation of "Done" (see above) should fit in less than 79 columns to work well with default width terminals
en: Parsing Found/Fixed information...
sv: Tolkar hittad/tillrättad information...
