menu-section 2.1.9-3 - en to vi translation catalogue (41 entries)

note: First level entry All following 2nd level entries go "under" it From menu policy (/usr/share/doc/pdebian-policy/menu-policy.txt.gz): normal applications
en: Apps
vi: Ứng dụng

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: interactive database programs Menu policy definition: text editors, word processors
en: Editors
vi: Biên soạn

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: educational and training programs
en: Education
vi: Giáo dục

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: wine, dosemu, etc.
en: Emulators
vi: Mô phỏng

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image manipulation
en: Graphics
vi: Đồ hoạ

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: anything relating to ham (amateur) radio
en: Hamradio
vi: Truyền thành tài tử

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: math related programs
en: Math
vi: Toán học

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: network programs that don't fit elsewhere
en: Net
vi: Mạng

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: debuggers, etc.
en: Programming
vi: Lập trình

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: scientific programs
en: Science
vi: Khoa học

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: simple apps, like clocks, that perform only one task
en: Tools
vi: Công cụ

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: technical stuff
en: Technical
vi: Kỹ thuật

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: text oriented tools other than editors
en: Text
vi: Văn bản

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: bash, ksh, zsh, etc.
en: Shells
vi: Hệ vỏ

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: sound players and editors
en: Sound
vi: Âm thanh

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: image viewers Maybe also applications which able users to view some specific data such as PDF, images, Postscript...
en: Viewers
vi: Trình xem

note: Second level entry under "Apps" Menu policy definition: system administration and monitoring tools
en: System
vi: Hệ thống

note: First level entry Menu policy definition: games and recreations
en: Games
vi: Trò chơi

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: walk around virtual space, zork, MOO's, etc All adventure-style games (often includes RPG)
en: Adventure
vi: Phiêu lưu

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: any game where reflexes count
en: Arcade
vi: Nhà điện tử

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games played on a board Board-style games such as Mastermind, Yahtzee, Mahjongg
en: Board
vi: Bảng

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving a deck of cards
en: Card
vi: Đánh bài

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: tests of ingenuity and logic one-player games most often...or games which need the player to think..:-)
en: Puzzles
vi: Trờ chơi đố

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: Simulations of the real world (Flight Simulators, for example)
en: Simulation
vi: Thế giới mô phỏng

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games derived from "real world" sports
en: Sports
vi: Thể thao

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving long term strategic thinking
en: Strategy
vi: Chiến lược

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: games involving falling blocks
en: Tetris-like
vi: Khối thả

note: Second level entry under "Games" Menu policy definition: amusements, eye-candy, etc. Very small things which are often not really games Such as Xeyes....
en: Toys
vi: Đồ chơi

note: First level entry Menu policy definition: programs that provide user documentation
en: Help
vi: Trợ giúp

note: First level entry BE VERY CAREFUL HERE Menu policy definition: programs that affect the whole screen This entry is about screen saver/locking systems (see the following entries) Most often, literal translations to the word for "Screen" in your language will NOT be correct Try using what you use for 
en: Screen
vi: Màn ảnh

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: programs to lock the screen Refers to "Screen" as "Lock the screen"
en: Lock
vi: Khóa

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: screen savers Refers to "Screen" as "trigger the screensaver" Most often the common word for "Save" as in File/Save will NOT be appropriate
en: Save
vi: Bảo vệ

note: Second level entry under "Screen" Menu policy definition: things that fill the root window will handle things that deal with the screen background, for instance
en: Root-window
vi: Cửa sổ chủ

note: First level entry Menu policy definition: X window managers Will collect all window managers such as icewm, samfish, twm...
en: WindowManagers
vi: Quản lý cửa sổ

note: Second level entry under "WindowManagers" Menu policy definition: window manager modules
en: Modules
vi: Mô-đun

note: First level entry for all xterm-style apps Menu policy definition: xterm and its brethren
en: XShells
vi: Ứng dụng X

note: From Apps/System/Admin for "System administration"
en: Admin
vi: Quản lý

note: Non official sections from WindowMaker
en: Appearance
vi: Diện mạo

note: Non official sections from WindowMaker
en: WorkSpace
vi: Vùng làm việc

note: From Apps/Net/Mozilla Components
en: Mozilla Components
vi: Thành phần Mozilla

note: From Games/Toys/Teddies as in "Teddy Bear"
en: Teddies
vi: Con gấu bông
