console-data - en to it translation catalogue (78 entries)

note: Type: select Choices
en: American English
it: Inglese (Stati Uniti)

note: Type: select Choices
en: Belarusian
it: Bielorussa

note: Type: select Choices
en: Belgian
it: Belga

note: Type: select Choices
en: Brazilian (ABNT2 layout)
it: Brasiliana (layout ABNT2)

note: Type: select Choices
en: Brazilian (EUA layout)
it: Brasiliana (layout EUA)

note: Type: select Choices
en: British English
it: Inglese (Gran Bretagna)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian
it: Bulgara

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
it: Canadese (multilingua)

note: Type: select Choices
en: Croatian
it: Croata

note: Type: select Choices
en: Czech
it: Ceca

note: Type: select Choices
en: Danish
it: Danese

note: Type: select Choices
en: Dutch
it: Olandese

note: Type: select Choices
en: Estonian
it: Estone

note: Type: select Choices
en: Finnish
it: Finlandese

note: Type: select Choices
en: French
it: Francese

note: Type: select Choices
en: French (obsolete)
it: Francese (OBSOLETA)

note: Type: select Choices
en: German
it: Tedesca (senza tasti muti)

note: Type: select Choices
en: Greek
it: Greca

note: Type: select Choices
en: Hebrew
it: Ebraica

note: Type: select Choices
en: Hungarian
it: Ungherese

note: Type: select Choices
en: Icelandic
it: Islandese

note: Type: select Choices
en: Italian
it: Italiana (it)

note: Type: select Choices
en: Japanese
it: Giapponese (106 tasti)

note: Type: select Choices
en: Latin American
it: Latino-americana

note: Type: select Choices
en: Latvian
it: Lettone

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
it: Lituana

note: Type: select Choices
en: Macedonian
it: Macedone

note: Type: select Choices
en: Norwegian
it: Norvegese

note: Type: select Choices
en: Polish
it: Polacca

note: Type: select Choices
en: Portuguese
it: Portoghese

note: Type: select Choices
en: Romanian
it: Rumena

note: Type: select Choices
en: Russian
it: Russa

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
it: Serba (Cirillica)

note: Type: select Choices
en: Slovakian
it: Slovacca

note: Type: select Choices
en: Slovene
it: Slovena

note: Type: select Choices
en: Spanish
it: Spagnola

note: Type: select Choices
en: Swedish
it: Svedese

note: Type: select Choices
en: Swiss French
it: Francese (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: Swiss German
it: Tedesca (Svizzera)

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
it: Turca (layout F)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
it: Turca (layout Q)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
it: Ucraina

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
it: Mappa della tastiera da usare:

note: Type: select Choices
en: American English (amiga)
it: Inglese (Stati Uniti; Amiga)

note: Type: select Choices
en: French (amiga)
it: Francese (Amiga)

note: Type: select Choices
en: German (amiga)
it: Tedesca (Amiga)

note: Type: select Choices
en: Italian (amiga)
it: Italiana (Amiga)

note: Type: select Choices
en: Spanish (amiga)
it: Spagnola (Amiga)

note: Type: select Choices
en: Swedish (amiga)
it: Svedese (Amiga)

note: Type: select Choices
en: Swiss German (amiga)
it: Tedesca (Svizzera; Amiga)

note: Type: select Choices
en: Canadian French
it: Francese (Canada)

note: Type: select Choices
en: American English (atari)
it: Inglese (Stati Uniti; Atari)

note: Type: select Choices
en: British English (atari)
it: Inglese (Gran Bretagna; Atari)

note: Type: select Choices
en: French (atari)
it: Francese (Atari)

note: Type: select Choices
en: German (atari)
it: Tedesca (Atari)

note: Type: select Choices
en: Swedish (atari)
it: Svedese (Atari)

note: Type: select Choices
en: American English (82 keys)
it: Inglese (Stati Uniti; Mac; 82 tasti)

note: Type: select Choices
en: American English (extended kbd)
it: Inglese (Stati Uniti; Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: French (alternate)
it: Francese (Mac; alternativa)

note: Type: select Choices
en: French (extended kbd)
it: Francese (Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: German (extended kbd)
it: Tedesca (Mac; tast. estesa)

note: Type: select Choices
en: American English (sun)
it: Inglese (Stati Uniti)

note: Type: select Choices
en: British English (type 5)
it: Inglese (Gran Bretagna; type 5)

note: Type: select Choices
en: Czech (type 5; US layout)
it: Ceca (type 5; layout statunitense)

note: Type: select Choices
en: Finnish (type 5)
it: Finlandese (type 5)

note: Type: select Choices
en: French (type 5)
it: Francese (type 5)

note: Type: select Choices
en: German (type 5)
it: Tedesca (type 5)

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 4)
it: Giapponese (type 4)

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 5)
it: Giapponese (type 5)

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 4)
it: Norvegese (type 4)

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 5)
it: Norvegese (type 5)

note: Type: select Choices
en: Polish (sun)
it: Polacca

note: Type: select Choices
en: Russian (type 5)
it: Russa (type 5)

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 4)
it: Spagnola (type 4)

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 5)
it: Spagnola (type 5)

note: Type: select Choices
en: Turkish Q (type 5)
it: Turca (layout Q; type 5)

note: Type: select Choices
en: German (no dead keys)
it: Tedesca (senza tasti muti)

note: Type: select Description
en: Keymap to use for a USB keyboard:
it: Mappa della tastiera da usare per una tastiera USB:
