iso_3166 3.7 - en to sk translation catalogue (391 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
sk: Afganistan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
sk: Afghanistanská islamská republika

note: name for ALA
en: Åland Islands
sk: Ålandy

note: name for ALB
en: Albania
sk: Albánsko

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
sk: Albánska republika

note: name for DZA
en: Algeria
sk: Alžírsko

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
sk: Alžírska demokratická ľudová republika

note: name for ASM
en: American Samoa
sk: Americká Samoa

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
sk: Andorrské kniežatstvo

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
sk: Angolská republika

note: name for ATA
en: Antarctica
sk: Antarktída

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
sk: Antigua a Barbuda

note: name for ARG
en: Argentina
sk: Argentína

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
sk: Argentínska republika

note: name for ARM
en: Armenia
sk: Arménsko

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
sk: Arménska republika

note: name for AUS
en: Australia
sk: Austrália

note: name for AUT
en: Austria
sk: Rakúsko

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
sk: Rakúska republika

note: name for AZE
en: Azerbaijan
sk: Azerbajdžan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
sk: Azerbajdžanská republika

note: name for BHS
en: Bahamas
sk: Bahamy

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
sk: Bahamské spoločenstvo

note: name for BHR
en: Bahrain
sk: Bahrajn

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
sk: Bahrajnské kráľovstvo

note: name for BGD
en: Bangladesh
sk: Bangladéš

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
sk: Bangladéšska ľudová republika

note: name for BLR
en: Belarus
sk: Bielorusko

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
sk: Bieloruská republika

note: name for BEL
en: Belgium
sk: Belgicko

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
sk: Belgické kráľovstvo

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
sk: Beninská republika

note: name for BMU
en: Bermuda
sk: Bermudy

note: name for BTN
en: Bhutan
sk: Bhután

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
sk: Bhutánske kráľovstvo

note: name for BOL
en: Bolivia
sk: Bolívia

note: official_name for BOL
en: Republic of Bolivia
sk: Bolívijská republika

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
sk: Bosna a Hercegovina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sk: Republika Bosny a Hercegoviny

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
sk: Botswanská republika

note: name for BVT
en: Bouvet Island
sk: Bouvetov ostrov

note: name for BRA
en: Brazil
sk: Brazília

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
sk: Brazílska federatívna republika

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
sk: Britské indickooceánske územie

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
sk: Brunejsko-darussalamský štát

note: name for BGR
en: Bulgaria
sk: Bulharsko

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
sk: Bulharská republika

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
sk: Burundská republika

note: name for KHM
en: Cambodia
sk: Kambodža

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
sk: Kambodžské kráľovstvo

note: name for CMR
en: Cameroon
sk: Kamerun

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
sk: Kamerunská republika

note: name for CAN
en: Canada
sk: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
sk: Kapverdy

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
sk: Kapverdská republika

note: name for CYM
en: Cayman Islands
sk: Kajmanie ostrovy

note: name for CAF
en: Central African Republic
sk: Stredoafrická republika

note: name for TCD
en: Chad
sk: Čad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
sk: Čadská republika

note: name for CHL
en: Chile
sk: Čile

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
sk: Čilská republika

note: name for CHN
en: China
sk: Čína

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
sk: Čínska ľudová republika

note: name for CXR
en: Christmas Island
sk: Vianočný ostrov

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
sk: Kokosové ostrovy

note: name for COL
en: Colombia
sk: Kolumbia

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
sk: Kolumbijská republika

note: name for COM
en: Comoros
sk: Komory

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
sk: Komorský zväz

note: name for COG
en: Congo
sk: Kongo

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
sk: Konžská republika

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
sk: Konžská demokratická republika

note: name for COK
en: Cook Islands
sk: Cookove ostrovy

note: name for CRI
en: Costa Rica
sk: Kostarika

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
sk: Kostarická republika

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
sk: Pobrežie Slonoviny

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
sk: Republika Pobrežia Slonoviny

note: name for HRV
en: Croatia
sk: Chorvátsko

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
sk: Chorvátska republika

note: name for CUB
en: Cuba
sk: Kuba

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
sk: Kubánska republika

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
sk: Cyperská republika

note: name for CZE
en: Czech Republic
sk: Česká republika

note: name for DNK
en: Denmark
sk: Dánsko

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
sk: Dánske kráľovstvo

note: name for DJI
en: Djibouti
sk: Džibutsko

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
sk: Džibutská republika

note: name for DMA
en: Dominica
sk: Dominika

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
sk: Dominické spoločenstvo

note: name for DOM
en: Dominican Republic
sk: Dominikánska republika

note: name for ECU
en: Ecuador
sk: Ekvádor

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
sk: Ekvádorská republika

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
sk: Egyptská arabská republika

note: name for SLV
en: El Salvador
sk: Salvádor

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
sk: Salvádorská republika

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
sk: Rovníková Guinea

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
sk: Republika Rovníkovej Guiney

note: name for EST
en: Estonia
sk: Estónsko

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
sk: Estónska republika

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
sk: Etiópia

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sk: Etiópska federatívna demokratická republika

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
sk: Falklandy (Malvíny)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
sk: Faerské ostrovy

note: name for FJI
en: Fiji
sk: Fidži

note: official_name for FJI
en: Republic of the Fiji Islands
sk: Republika Fidžijských ostrovov

note: name for FIN
en: Finland
sk: Fínsko

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
sk: Fínska republika

note: name for FRA
en: France
sk: Francúzsko

note: official_name for FRA
en: French Republic
sk: Francúzska republika

note: name for GUF
en: French Guiana
sk: Francúzska Guyana

note: name for PYF
en: French Polynesia
sk: Francúzska Polynézia

note: name for ATF
en: French Southern Territories
sk: Francúzske južné a antarktické územia

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
sk: Gabonská republika

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
sk: Gambijská republika

note: name for GEO
en: Georgia
sk: Gruzínsko

note: name for DEU
en: Germany
sk: Nemecko

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
sk: Nemecká spolková republika

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
sk: Ghanská republika

note: name for GIB
en: Gibraltar
sk: Gibraltár

note: name for GRC
en: Greece
sk: Grécko

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
sk: Grécka republika

note: name for GRL
en: Greenland
sk: Grónsko

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
sk: Guatemalská republika

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
sk: Guinejská republika

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
sk: Guinejsko-bissauská republika

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
sk: Guyanská kooperatívna republika

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
sk: Haitská republika

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
sk: Heardov ostrov

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
sk: Svätá stolica (Vatikánsky mestský štát)

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
sk: Honduraská republika

note: name for HKG
en: Hong Kong
sk: Hongkong

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sk: Osobitná administratívna oblasť Číny Hongkong

note: name for HUN
en: Hungary
sk: Maďarsko

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
sk: Maďarská republika

note: name for ISL
en: Iceland
sk: Island

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
sk: Islandská republika

note: official_name for IND
en: Republic of India
sk: Indická republika

note: name for IDN
en: Indonesia
sk: Indonézia

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
sk: Indonézska republika

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
sk: Iránska islamská republika

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
sk: Iránska islamská republika

note: name for IRQ
en: Iraq
sk: Irak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
sk: Iracká republika

note: name for IRL
en: Ireland
sk: Írsko

note: name for IMN
en: Isle of Man
sk: Man

note: name for ISR
en: Israel
sk: Izrael

note: official_name for ISR
en: State of Israel
sk: Izraelský štát

note: name for ITA
en: Italy
sk: Taliansko

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
sk: Talianska republika

note: name for JAM
en: Jamaica
sk: Jamajka

note: name for JPN
en: Japan
sk: Japonsko

note: name for JOR
en: Jordan
sk: Jordánsko

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
sk: Jordánske hášimovské kráľovstvo

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
sk: Kazachstan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
sk: Kazašská republika

note: name for KEN
en: Kenya
sk: Keňa

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
sk: Kenská republika

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
sk: Kiribatská republika

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
sk: Kórejská ľudovodemokratická republika

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
sk: Kórejská ľudovodemokratická republika

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
sk: Kórejská republika

note: name for KWT
en: Kuwait
sk: Kuvajt

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
sk: Kuvajtský štát

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
sk: Kirgizsko

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
sk: Kirgizská republika

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
sk: Laoská ľudovodemokratická republika

note: name for LVA
en: Latvia
sk: Lotyšsko

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
sk: Lotyšská republika

note: name for LBN
en: Lebanon
sk: Libanon

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
sk: Libanonská republika

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
sk: Lesothské kráľovstvo

note: name for LBR
en: Liberia
sk: Libéria

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
sk: Libérijská republika

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
sk: Líbya

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
sk: Líbyjská arabská ľudová socialistická džamahírija

note: name for LIE
en: Liechtenstein
sk: Lichtenštajnsko

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
sk: Lichtenštajnské kniežatstvo

note: name for LTU
en: Lithuania
sk: Litva

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
sk: Litovská republika

note: name for LUX
en: Luxembourg
sk: Luxembursko

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
sk: Luxemburské veľkovojvodstvo

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
sk: Osobitná administratívna oblasť Číny Macao

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
sk: Macedónska republika

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
sk: Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko

note: name for MDG
en: Madagascar
sk: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
sk: Madagaskarská republika

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
sk: Malawijská republika

note: name for MYS
en: Malaysia
sk: Malajzia

note: name for MDV
en: Maldives
sk: Maldivy

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
sk: Maldivská republika

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
sk: Malijská republika

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
sk: Maltská republika

note: name for MHL
en: Marshall Islands
sk: Marshallove ostrovy

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
sk: Republika Marshallových ostrovov

note: name for MTQ
en: Martinique
sk: Martinik

note: name for MRT
en: Mauritania
sk: Mauritánia

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
sk: Mauritánska islamská republika

note: name for MUS
en: Mauritius
sk: Maurícius

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
sk: Maurícijská republika

note: name for MEX
en: Mexico
sk: Mexiko

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
sk: Spojené štáty mexické

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
sk: Mikronézske federatívne štáty

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
sk: Mikronézske federatívne štáty

note: name for MDA
en: Moldova, republic of
sk: Moldavská republika

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
sk: Moldavská republika

note: common_name for MDA
en: Moldova
sk: Moldavsko

note: name for MCO
en: Monaco
sk: Monako

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
sk: Monacké kniežatstvo

note: name for MNG
en: Mongolia
sk: Mongolsko

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
sk: Čierna Hora

note: name for MAR
en: Morocco
sk: Maroko

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
sk: Marocké kráľovstvo

note: name for MOZ
en: Mozambique
sk: Mozambik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
sk: Mozambická republika

note: name for MMR
en: Myanmar
sk: Mjanmarsko

note: official_name for MMR
en: Union of Myanmar
sk: Mjanmarský zväz

note: name for NAM
en: Namibia
sk: Namíbia

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
sk: Namíbijská republika

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
sk: Nauruská republika

note: name for NPL
en: Nepal
sk: Nepál

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
sk: Nepálska federatívna demokratická republika

note: name for NLD
en: Netherlands
sk: Holandsko

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
sk: Holandské kráľovstvo

note: name for ANT, historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
sk: Holandské Antily

note: name for NCL
en: New Caledonia
sk: Nová Kaledónia

note: name for NZL
en: New Zealand
sk: Nový Zéland

note: name for NIC
en: Nicaragua
sk: Nikaragua

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
sk: Nikaragujská republika

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
sk: Nigerská republika

note: name for NGA
en: Nigeria
sk: Nigéria

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
sk: Nigérijská federatívna republika

note: official_name for NIU
en: Republic of Niue
sk: Republika Niue

note: name for NFK
en: Norfolk Island
sk: Norfolk

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
sk: Severné Mariány

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sk: Spoločenstvo Severných Marián

note: name for NOR
en: Norway
sk: Nórsko

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
sk: Nórske kráľovstvo

note: name for OMN
en: Oman
sk: Omán

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
sk: Ománsky sultanát

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
sk: Pakistanská islamská republika

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
sk: Palauská republika

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
sk: palestínske územie, Okupované

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
sk: Okupované palestínske územie

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
sk: Panamská republika

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
sk: Papua - Nová Guinea

note: name for PRY
en: Paraguay
sk: Paraguaj

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
sk: Paraguajská republika

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
sk: Peruánska republika

note: name for PHL
en: Philippines
sk: Filipíny

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
sk: Filipínska republika

note: name for PCN
en: Pitcairn
sk: Pitcairnove ostrovy

note: name for POL
en: Poland
sk: Poľsko

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
sk: Poľská republika

note: name for PRT
en: Portugal
sk: Portugalsko

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
sk: Portugalská republika

note: name for PRI
en: Puerto Rico
sk: Portoriko

note: name for QAT
en: Qatar
sk: Katar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
sk: Katarský štát

note: name for REU
en: Reunion
sk: Réunion

note: name for ROU
en: Romania
sk: Rumunsko

note: name for RUS
en: Russian Federation
sk: Ruská federácia

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
sk: Rwandská republika

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
sk: Svätý Bartolomej

note: name for SHN
en: Saint Helena
sk: Svätá Helena

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
sk: Svätý Krištof a Nevis

note: name for LCA
en: Saint Lucia
sk: Svätá Lucia

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
sk: Saint Martin

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
sk: Saint Pierre a Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
sk: Svätý Vincent a Grenadíny

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
sk: Samojský nezávislý štát

note: name for SMR
en: San Marino
sk: San Maríno

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
sk: Sanmarínska republika

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
sk: Svätý Tomáš a Princov ostrov

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sk: Demokratická republika Svätého Tomáša a Princovho ostrova

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
sk: Saudská Arábia

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
sk: Saudskoarabské kráľovstvo

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
sk: Senegalská republika

note: name for SRB
en: Serbia
sk: Srbsko

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
sk: Srbská republika

note: name for SYC
en: Seychelles
sk: Seychely

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
sk: Seychelská republika

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
sk: Sierraleonská republika

note: name for SGP
en: Singapore
sk: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
sk: Singapurská republika

note: name for SVK
en: Slovakia
sk: Slovensko

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
sk: Slovenská republika

note: name for SVN
en: Slovenia
sk: Slovinsko

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
sk: Slovinská republika

note: name for SLB
en: Solomon Islands
sk: Šalamúnove ostrovy

note: name for SOM
en: Somalia
sk: Somálsko

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
sk: Somálska republika

note: name for ZAF
en: South Africa
sk: Južná Afrika

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
sk: Juhoafrická republika

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sk: Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy

note: name for ESP
en: Spain
sk: Španielsko

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
sk: Španielske kráľovstvo

note: name for LKA
en: Sri Lanka
sk: Srí Lanka

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sk: Srílanská demokratická socialistická republika

note: name for SDN
en: Sudan
sk: Sudán

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
sk: Sudánska republika

note: name for SUR
en: Suriname
sk: Surinam

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
sk: Surinamská republika

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
sk: Svalbard a Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
sk: Svazijsko

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
sk: Svazijské kráľovstvo

note: name for SWE
en: Sweden
sk: Švédsko

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
sk: Švédske kráľovstvo

note: name for CHE
en: Switzerland
sk: Švajčiarsko

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
sk: Švajčiarska konfederácia

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
sk: Sýrska arabská republika

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
sk: Taiwan, provincia Číny

note: name for TJK
en: Tajikistan
sk: Tadžikistan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
sk: Tadžická republika

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
sk: Tanzánijská zjednotená republika

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
sk: Tanzánijská zjednotená republika

note: name for THA
en: Thailand
sk: Thajsko

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
sk: Thajské kráľovstvo

note: name for TLS
en: Timor-Leste
sk: Východný Timor

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
sk: Východotimorská demokratická republika

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
sk: Togská republika

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
sk: Tongské kráľovstvo

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
sk: Trinidad a Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
sk: Republika Trinidadu a Tobaga

note: name for TUN
en: Tunisia
sk: Tunisko

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
sk: Tuniská republika

note: name for TUR
en: Turkey
sk: Turecko

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
sk: Turecká republika

note: name for TKM
en: Turkmenistan
sk: Turkménsko

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
sk: Ostrovy Turks a Caicos

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
sk: Ugandská republika

note: name for UKR
en: Ukraine
sk: Ukrajina

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
sk: Spojené arabské emiráty

note: name for GBR
en: United Kingdom
sk: Spojené kráľovstvo

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sk: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

note: name for USA
en: United States
sk: Spojené štáty

note: official_name for USA
en: United States of America
sk: Spojené štáty americké

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
sk: Menšie odľahlé ostrovy Spojených štátov

note: name for URY
en: Uruguay
sk: Uruguaj

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
sk: Uruguajská východná republika

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
sk: Uzbecká republika

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
sk: Vanuatská republika

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
sk: Venezuelská bolívarovská republika

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
sk: Venezuelská bolívarovská republika

note: name for VNM
en: Viet Nam
sk: Vietnam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
sk: Vietnamská socialistická republika

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
sk: Panenské ostrovy, Britské

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
sk: Britské Panenské ostrovy

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
sk: Panenské ostrovy, Americké

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
sk: Panenské ostrovy Spojených štátov

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
sk: Wallis a Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
sk: Západná Sahara

note: name for YEM
en: Yemen
sk: Jemen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
sk: Jemenská republika

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
sk: Zambijská republika

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
sk: Zimbabwianska republika

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
sk: Britské antarktické územie

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sk: Socialistická republika Barmský zväz

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sk: Bieloruská sovietska socialistická republika

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
sk: ostrovy Canton a Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sk: Československo, Československá socialistická republika

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
sk: Dahome

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
sk: Zem kráľovnej Maud

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
sk: Východný Timor

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
sk: Metropolitné Francúzsko

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
sk: Francúzske pobrežie Afarov a Isasov

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
sk: Francúzske južné a antarktické územia

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
sk: Nemecká demokratická republika

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
sk: Nemecká spolková republika

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
sk: Gilbertove a lagúnové ostrovy

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
sk: Johnston

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
sk: Midwajské ostrovy

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
sk: neutrálne pôdy

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
sk: Nové Hebridy

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
sk: Poručnícke územie tichomorských ostrovov

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
sk: Panamská republika

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
sk: Panamské prieplavové pásmo

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
sk: Rumunská socialistická republika

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
sk: Svätý Krištof

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
sk: Srbsko a Čierna Hora

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
sk: Rodézia

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
sk: Španielska Sahara

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
sk: Tichomorské ostrovy pod správou USA

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sk: ZSSR, Zväz sovietskych socialistických republík

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
sk: Republika Horná Volta

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
sk: Vatikánsky mestský štát (Svätá stolica)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sk: Vietnamská demokratická republika

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
sk: Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sk: Jemenská ľudovodemokratická republika

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
sk: Jemenská arabská republika

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
sk: Socialistická federatívna republika Juhoslávia

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
sk: Zairská republika
