En aquest vídeo expliquem l’algorisme d’ordenació per bombolla. Aquest té com a dada d’entrada un vector qualsevol. El resultat és un nou vector ordenat que conté els mateixos elements del vector d’entrada.

[Aquí comencem a dibuixar el vector]

[4, 2, 3, 4, 1]

Explicarem l’algorisme mitjançant un exemple per al cas en què els elements dels vectors són enters, i els volem ordenar de menor a major segons l’ordre habitual dels nombres enters. No obstant això, la idea de l’algorisme és aplicable per a qualsevol tipus de dada i criteri d’ordenació.

La idea que hi ha al darrera de la ordenació per bombolla és mirar-se els nombres com si fossin bombolles de sabó de diferents densitats. Quan major és el nombre, major és la densitat. Les bombolles de poca densitat pujen cap a la superficie, que és la part esquerra del vector. Les bombolles de més densitat, van cap al fons, que és la part dreta del vector. Si tenim dues bombolles consecutives, i la de l’esquerra, que és la més propera a la superficie, té més densitat que la de la dreta, que és la més propera al fons, llavors intercanviaran les seves posicions. Si aquest procés s’executa fins que no hi hagin més canvis, llavors el vector ens haurà quedat ordenat.