In a message dated 3/30/2005 10:02:44 AM Pacific Standard Time, [EMAIL PROTECTED] writes:
How would one calculate the amplifier gain (in dB) required to go from one power level to another? For example from 5W to 100W. The formula is: dB = 10 log (P2 / P1) P2 / P1 = 100 / 5 = 20 log of 20 = 1.30103 10 times it = 13.0103 That's your answer: 13.0103 dB Geoff, K6TFZ _______________________________________________ Elecraft mailing list Post to: [email protected] You must be a subscriber to post to the list. Subscriber Info (Addr. Change, sub, unsub etc.): http://mailman.qth.net/mailman/listinfo/elecraft Help: http://mailman.qth.net/subscribers.htm Elecraft web page: http://www.elecraft.com

