cpplib 13.1-b20230212 - en to ro translation catalogue (264 entries)

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
ro: conversia de la %s la %s nu este acceptată de iconv

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
ro: nicio implementare iconv, nu se poate converti de la %s la %s

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
ro: caracterul 0x%lx nu se află în setul de caractere sursă de bază

en: converting to execution character set
ro: se convertește în setul de caractere de execuție

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
ro: caracterul 0x%lx nu este un octet unic în setul de caractere de execuție

en: universal character names are only valid in C++ and C99
ro: numele de caractere universale sunt valabile numai în C++ și C99

en: C99's universal character names are incompatible with C90
ro: numele de caractere universale ale lui C99 sunt incompatibile cu C90

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
ro: semnificația lui „\%c” este diferită în limbajul C tradițional

en: '\N' not followed by '{'
ro: „\N” nu este urmat de „{”

en: empty named universal character escape sequence; treating it as separate tokens
ro: secvența de eludare de caracter universal numit este goală; se tratează ca elemente separate

en: empty named universal character escape sequence
ro: secvența de eludare de caracter universal numit este goală

en: named universal character escapes are only valid in C++23
ro: secvențele de eludare de caractere universale numite sunt valide numai în C++23

en: \N{%.*s} is not a valid universal character; treating it as separate tokens
ro: \N{%.*s} nu este un caracter universal valid; se tratează ca elemente separate

en: \N{%.*s} is not a valid universal character
ro: \N{%.*s} nu este un caracter universal valid

en: did you mean \N{%s}?
ro: ați vrut să spuneți \N{%s}?

en: '\N{' not terminated with '}' after %.*s; treating it as separate tokens
ro: „\N{” nu se termină cu „}” după %.*s; se tratează ca elemente separate

en: '\N{' not terminated with '}' after %.*s
ro: „\N{” nu se termină cu „}” după %.*s

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
ro: Este în _cpp_valid_ucn, dar nu este un UCN(NumedeCaracterUniversal)

en: empty delimited escape sequence; treating it as separate tokens
ro: secvență de eludare delimitată goală; se tratează ca elemente separate

en: empty delimited escape sequence
ro: secvență de evadare delimitată goală

en: delimited escape sequences are only valid in C++23
ro: secvențele de eludare delimitate sunt valide numai în C++23

en: '\u{' not terminated with '}' after %.*s; treating it as separate tokens
ro: „\u{” nu se termină cu „}” după %.*s; se tratează ca elemente separate

en: incomplete universal character name %.*s
ro: nume de caracter universal incomplet %.*s

en: '\u{' not terminated with '}' after %.*s
ro: „\u{” nu se termină cu „}” după %.*s

en: %.*s is not a valid universal character
ro: %.*s nu este un caracter universal valid

en: '$' in identifier or number
ro: „$” în identificator sau în număr

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
ro: caracterul universal %.*s nu este valid într-un identificator

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
ro: caracterul universal %.*s nu este valid la începutul unui identificator

en: %.*s is outside the UCS codespace
ro: %.*s se află în afara spațiului de cod UCS

en: converting UCN to source character set
ro: se convertește UCN în setul de caractere sursă

en: converting UCN to execution character set
ro: se convertește UCN în setul de caractere de execuție

en: extended character %.*s is not valid in an identifier
ro: caracterul extins %.*s nu este valid într-un identificator

en: extended character %.*s is not valid at the start of an identifier
ro: caracterul extins %.*s nu este valid la începutul unui identificator

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
ro: semnificația lui „\x” este diferită în limbajul C tradițional

en: \x used with no following hex digits
ro: „\x” utilizat fără să fie urmat de cifre hexazecimale

en: '\x{' not terminated with '}' after %.*s
ro: „\x{” nu se termină cu „}” după %.*s

en: hex escape sequence out of range
ro: secvență de eludare hexazecimală în afara intervalului

en: '\o' not followed by '{'
ro: „\o” nu este urmat de „{”

en: '\o{' not terminated with '}' after %.*s
ro: „\o{” nu se termină cu „}” după %.*s

en: octal escape sequence out of range
ro: secvență de eludare octală în afara intervalului

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
ro: semnificația lui „\a” este diferită în limbajul C tradițional

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
ro: secvență de eludare non-standard ISO, „\%c”

en: unknown escape sequence: '\%c'
ro: secvență de eludare necunoscută: „\%c”

en: unknown escape sequence: '\%s'
ro: secvență de eludare necunoscută: „\%s”

en: converting escape sequence to execution character set
ro: se convertește secvența de eludare în set de caractere de execuție

en: missing open quote
ro: lipsește ghilimeaua de deschidere

en: character constant too long for its type
ro: constantă de caractere prea lungă pentru tipul său

en: multi-character character constant
ro: constantă de caractere cu mai multe caractere

en: empty character constant
ro: constantă de caractere goală

en: failure to convert %s to %s
ro: eșec la conversia %s în %s

en: extra tokens at end of #%s directive
ro: simboluri suplimentare la finalul directivei #%s

en: #%s is a GCC extension
ro: #%s este o extensie GCC

en: #%s before C++23 is a GCC extension
ro: #%s înainte de C++23 este o extensie GCC

en: #%s before C2X is a GCC extension
ro: #%s înainte de C2X este o extensie GCC

en: #%s is a deprecated GCC extension
ro: #%s este o extensie GCC învechită

en: suggest not using #elif in traditional C
ro: se sugerează neutilizarea directivei #elif în limbajul C tradițional

en: traditional C ignores #%s with the # indented
ro: limbajul C tradițional ignoră #%s cu # indentat

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
ro: se sugerează ascunderea #%s din C tradițional cu un # indentat

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
ro: înglobarea unei directive în argumentele macro nu este portabilă

en: style of line directive is a GCC extension
ro: directiva de stil de linie este o extensie GCC

en: invalid preprocessing directive #%s; did you mean #%s?
ro: directivă de preprocesare nevalidă #%s; ați vrut să spuneți #%s?

en: invalid preprocessing directive #%s
ro: directivă de preprocesare nevalidă #%s

en: "%s" cannot be used as a macro name
ro: „%s” nu poate fi utilizat ca nume de macrocomandă

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
ro: „%s” nu poate fi utilizat ca nume de macrocomandă, deoarece este un operator în C++

en: no macro name given in #%s directive
ro: niciun nume de macrocomandă nu este dat în directiva #%s

en: macro names must be identifiers
ro: numele macrocomenzilor trebuie să fie identificatori

en: undefining "%s"
ro: a fost eliminată definiția „%s”

en: missing terminating > character
ro: lipsește caracterul de terminare „>”

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
ro: #%s se așteaptă „NUME_FIȘIER” sau <NUME_FIȘIER>

en: empty filename in #%s
ro: nume de fișier gol în #%s

en: #include nested depth %u exceeds maximum of %u (use -fmax-include-depth=DEPTH to increase the maximum)
ro: adâncimea de imbricare %u din #include depășește maximul de %u (utilizați „-fmax-include-depth=ADÂNCIME” pentru a crește valoarea maximă)

en: #include_next in primary source file
ro: #include_next în fișierul sursă principal (primar)

en: invalid flag "%s" in line directive
ro: opțiune nevalidă „%s” în directiva de linie

en: unexpected end of file after #line
ro: sfârșit de fișier neașteptat, după #line

en: "%s" after #line is not a positive integer
ro: „%s” aflat după #line nu este un număr întreg pozitiv

en: line number out of range
ro: număr de linie în afara intervalului

en: "%s" is not a valid filename
ro: „%s” nu este un nume de fișier valid

en: "%s" after # is not a positive integer
ro: „%s” aflat după # nu este un număr întreg pozitiv

en: file "%s" linemarker ignored due to incorrect nesting
ro: marcatorul de linie al fișierului „%s” a fost ignorat din cauza imbricației incorecte

en: invalid #%s directive
ro: directivă #%s nevalidă

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
ro: se înregistrează pragmas în spațiul de nume „%s” cu o expandare a numelui ce nu coincide

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
ro: se înregistrează pragma „%s” cu expandarea numelui și fără spațiu de nume

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
ro: se înregistrează „%s” atât ca pragma, cât și ca spațiu de nume pragma

en: #pragma %s %s is already registered
ro: #pragma %s %s este deja înregistrată

en: #pragma %s is already registered
ro: #pragma %s este deja înregistrată

en: registering pragma with NULL handler
ro: se înregistrează pragma cu gestionar NULL

en: #pragma once in main file
ro: #pragma apare o dată în fișierul principal

en: invalid #pragma push_macro directive
ro: directivă #pragma push_macro nevalidă

en: invalid #pragma pop_macro directive
ro: directivă #pragma pop_macro nevalidă

en: invalid #pragma GCC poison directive
ro: directivă #pragma GCC poison nevalidă

en: poisoning existing macro "%s"
ro: se „otrăvește” macrocomanda existentă „%s”

en: #pragma system_header ignored outside include file
ro: #pragma system_header ignorat în afara fișierului de includere

en: cannot find source file %s
ro: nu se poate găsi fișierul sursă %s

en: current file is older than %s
ro: fișierul curent este mai vechi decât %s

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
ro: directivă „#pragma GCC %s” nevalidă

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
ro: _Pragma preia un șir literal între paranteze

en: #else without #if
ro: #else fără #if

en: #else after #else
ro: #else după #else

en: the conditional began here
ro: condiționalul a început aici

en: #%s without #if
ro: #%s fără #if

en: #%s after #else
ro: #%s după #else

en: #endif without #if
ro: #endif fără #if

en: missing '(' after predicate
ro: lipsește „(” după predicat

en: missing ')' to complete answer
ro: lipsește „)” pentru a completa răspunsul

en: predicate's answer is empty
ro: răspunsul predicatului este gol

en: assertion without predicate
ro: afirmație fără predicat

en: predicate must be an identifier
ro: predicatul trebuie să fie un identificator

en: "%s" re-asserted
ro: „%s” a fost reafirmat

en: unterminated #%s
ro: neterminat #%s

en: stdout
ro: ieșirea standard

en: fixed-point constants are a GCC extension
ro: constantele cu virgulă fixă sunt o extensie GCC

en: invalid prefix "0b" for floating constant
ro: prefix nevalid „0b” pentru constanta cu virgulă mobilă

en: use of C++17 hexadecimal floating constant
ro: utilizare a constantei cu virgulă mobilă hexazecimală C++17

en: use of C99 hexadecimal floating constant
ro: utilizare a constantei cu virgulă mobilă hexazecimală C99

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
ro: sufix nevalid „%.*s” pentru o constantă cu virgulă mobilă

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
ro: limbajul C tradițional respinge sufixul „%.*s”

en: suffix for double constant is a GCC extension
ro: sufixul pentru constantă dublă este o extensie GCC

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
ro: sufix nevalid „%.*s” pentru o constantă cu virgulă mobilă hexazecimală

en: decimal float constants are a C2X feature
ro: constantele cu virgulă mobilă zecimale sunt o caracteristică C2X

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
ro: sufix nevalid „%.*s” pentru o constantă de număr întreg

en: use of C++11 long long integer constant
ro: utilizare a constantei de număr întreg lung lung C++11

en: use of C99 long long integer constant
ro: utilizare a constantei de număr întreg lung lung C99

en: use of C++23 %<size_t%> integer constant
ro: utilizare a constantei de număr întreg %<size_t%> C++23

en: use of C++23 %<make_signed_t<size_t>%> integer constant
ro: utilizare a constantei de număr întreg %<make_signed_t<size_t>%> C++23

en: imaginary constants are a GCC extension
ro: constantele imaginare sunt o extensie GCC

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
ro: constantele binare sunt o caracteristică C++14 sau o extensie GCC

en: binary constants are a C2X feature or GCC extension
ro: constantele binare sunt o caracteristică C2X sau o extensie GCC

en: binary constants are a C2X feature
ro: constantele binare sunt o caracteristică C2X

en: integer constant is too large for its type
ro: constanta de număr întreg este prea mare pentru tipul său

en: integer constant is so large that it is unsigned
ro: constanta de număr întreg este atât de mare încât este nesemnată

en: missing ')' after "defined"
ro: lipsește „)” după «defined»

en: operator "defined" requires an identifier
ro: operatorul «defined» necesită un identificator

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
ro: („%s” este un element lexical alternativ pentru „%s” în C++)

en: this use of "defined" may not be portable
ro: este posibil ca această utilizare a lui «defined» să nu fie portabilă

en: user-defined literal in preprocessor expression
ro: literal definit de utilizator în expresia preprocesorului

en: floating constant in preprocessor expression
ro: constantă cu virgulă mobilă în expresia preprocesorului

en: imaginary number in preprocessor expression
ro: număr imaginar în expresia preprocesorului

en: "%s" is not defined, evaluates to 0
ro: „%s” nu este definit, se evaluează la 0

en: assertions are a GCC extension
ro: aserțiunile sunt o extensie GCC

en: assertions are a deprecated extension
ro: aserțiunile sunt o extensie depreciată

en: unbalanced stack in %s
ro: stivă dezechilibrată în %s

en: impossible operator '%u'
ro: operator „%u” imposibil

en: missing ')' in expression
ro: lipsește „)” în expresie

en: '?' without following ':'
ro: „?” fără să fie urmat de „:”

en: integer overflow in preprocessor expression
ro: depășire de număr întreg în expresia preprocesorului

en: missing '(' in expression
ro: lipsește „(” în expresie

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
ro: operandul din stânga lui „%s” își schimbă semnul atunci când este promovat

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
ro: operandul din dreapta lui „%s” își schimbă semnul atunci când este promovat

en: traditional C rejects the unary plus operator
ro: limbajul C tradițional respinge operatorul unar plus

en: comma operator in operand of #if
ro: operator virgulă în operandul #if

en: division by zero in #if
ro: împărțire la zero în #if

en: NULL directory in find_file
ro: director NULL în find_file

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
ro: au fost găsite unul sau mai multe fișiere PCH, dar acestea nu erau valide

en: use -Winvalid-pch for more information
ro: utilizați „-Winvalid-pch” pentru mai multe informații

en: %s is a block device
ro: %s este un dispozitiv bloc

en: %s is too large
ro: %s este prea mare

en: %s is shorter than expected
ro: %s este mai scurt decât se aștepta

en: no include path in which to search for %s
ro: nicio cale de inclus pentru a căuta %s

en: Multiple include guards may be useful for:
ro: Multiple „include guards” pot fi utile pentru:

en: cppchar_t must be an unsigned type
ro: cppchar_t trebuie să fie un tip nesemnat

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
ro: aritmetica preprocesorului are o precizie maximă de %lu biți; ținta necesită %lu biți

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
ro: Aritmetica CPP trebuie să fie cel puțin la fel de precisă ca o țintă int

en: target char is less than 8 bits wide
ro: char țintă are mai puțin de 8 biți lățime

en: target wchar_t is narrower than target char
ro: wchar_t țintă este mai îngust decât char tintă

en: target int is narrower than target char
ro: int țintă este mai îngust decât char țintă

en: CPP half-integer narrower than CPP character
ro: half-integer din CPP este mai îngust decât caracterul din CPP

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
ro: CPP de pe această gazdă nu poate gestiona constante de caracter mai lungi de %lu biți, dar ținta necesită %lu biți

en: backslash and newline separated by space
ro: bară oblică inversă și linie nouă separate de spațiu «\ n»

en: backslash-newline at end of file
ro: bară oblică inversă și linie nouă «\n» la sfârșit de fișier

en: trigraph ??%c converted to %c
ro: trigraf ??%c convertit în %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
ro: trigraf ??%c ignorat, utilizați „-trigraphs” pentru a activa recunoașterea sa

en: end of bidirectional context
ro: sfârșitul contextului bidirecţional

en: unpaired UTF-8 bidirectional control characters detected
ro: au fost detectate caractere de control bidirecțional UTF-8 fără pereche

en: unpaired UTF-8 bidirectional control character detected
ro: a fost detectat un caracter de control bidirecțional UTF-8 fără pereche

en: UTF-8 vs UCN mismatch when closing a context by "%s"
ro: nepotrivire între UTF-8 și UCN atunci când se încheie contextul cu „%s”

en: "%s" is closing an unopened context
ro: „%s” închide un context nedeschis

en: found problematic Unicode character "%s"
ro: s-a găsit caracterul Unicode problematic „%s”

en: invalid UTF-8 character <%x>
ro: caracter UTF-8 nevalid <%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x>
ro: caracter UTF-8 nevalid <%x><%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x><%x>
ro: caracter UTF-8 nevalid <%x><%x><%x>

en: invalid UTF-8 character <%x><%x><%x><%x>
ro: caracter UTF-8 nevalid <%x><%x><%x><%x>

en: "/*" within comment
ro: „/*” în comentariu

en: %s in preprocessing directive
ro: %s în directiva de preprocesare

en: null character(s) ignored
ro: caracter(e) null ignorat(e)

en: `%.*s' is not in NFKC
ro: „%.*s” nu se este în NFKC

en: `%.*s' is not in NFC
ro: „%.*s” nu se este în NFC

en: __VA_OPT__ is not available until C++20
ro: __VA_OPT__ nu este disponibilă până la C++20

en: __VA_OPT__ is not available until C2X
ro: __VA_OPT__ nu este disponibilă până la C2X

en: __VA_OPT__ can only appear in the expansion of a C++20 variadic macro
ro: __VA_OPT__ poate apărea doar în expansiunea unei macrocomenzi C++20 cu un număr variabil de argumente

en: attempt to use poisoned "%s"
ro: încercați să utilizați „%s” «otrăvit»

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
ro: __VA_ARGS__ poate apărea doar în expansiunea unei macrocomenzi C++11 cu un număr variabil de argumente

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
ro: __VA_ARGS__ poate apărea doar în expansiunea unei macrocomenzi C99 cu un număr variabil de argumente

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
ro: identificatorul „%s” este un nume de operator special în C++

en: adjacent digit separators
ro: separatori de cifre adiacenți

en: raw string delimiter longer than 16 characters
ro: delimitator de șir brut, mai lung de 16 caractere

en: invalid new-line in raw string delimiter
ro: linie nouă nevalidă în delimitatorul de șir brut

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
ro: caracter nevalid „%c” în delimitatorul de șir brut

en: unterminated raw string
ro: șir brut neterminat

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
ro: sufix nevalid la literal; C++11 necesită un spațiu între literal și macrocomanda șir

en: null character(s) preserved in literal
ro: caracter(e) null păstrat(e) în literal

en: missing terminating %c character
ro: lipsește caracterul %c de încheiere

en: C++11 requires a space between string literal and macro
ro: C++11 necesită un spațiu între șir literal și macro

en: module control-line cannot be in included file
ro: linia de control a modulului nu poate fi în fișierul inclus

en: module control-line "%s" cannot be an object-like macro
ro: linia de control al modulului „%s” nu poate fi un obiect precum o macrocomandă

en: unterminated comment
ro: comentariu neterminat

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
ro: comentariile în stil C++ nu sunt permise în ISO C90

en: (this will be reported only once per input file)
ro: (acest lucru va fi raportat o singură dată pentru fiecare fișier de intrare)

en: C++ style comments are incompatible with C90
ro: comentariile în stil C++ sunt incompatibile cu C90

en: multi-line comment
ro: comentariu pe mai multe linii

en: unspellable token %s
ro: element neortografiabil %s

en: raw string delimiter longer than %d characters
ro: delimitator de șir brut mai lung de %d caractere

en: unterminated literal
ro: literal neterminat

en: '##' cannot appear at either end of __VA_OPT__
ro: „##” nu poate apărea la niciunul dintre capetele lui __VA_OPT__

en: __VA_OPT__ may not appear in a __VA_OPT__
ro: __VA_OPT__ nu poate să apară într-o __VA_OPT__

en: __VA_OPT__ must be followed by an open parenthesis
ro: __VA_OPT__ trebuie să fie urmată de o paranteză deschisă

en: unterminated __VA_OPT__
ro: __VA_OPT__ neterminată

en: "%s" used outside of preprocessing directive
ro: „%s” folosit în afara directivei de preprocesare

en: missing '(' before "%s" operand
ro: lipsește „(” înainte de operandul „%s”

en: operator "%s" requires a header-name
ro: operatorul „%s” necesită un nume de antet

en: missing ')' after "%s" operand
ro: lipsește „)” după operandul „%s”

en: macro "%s" is not used
ro: macrocomanda „%s” nu este utilizată

en: invalid built-in macro "%s"
ro: macrocomandă încorporată „%s” nevalidă

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
ro: macrocomanda „%s” ar putea împiedica compilările reproductibile

en: could not determine file timestamp
ro: nu s-a putut determina marcajul de timp al fișierului

en: could not determine date and time
ro: nu s-a putut determina data și ora

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
ro: __COUNTER__ expandat în interiorul directivei cu „-fdirectives-only”

en: invalid string literal, ignoring final '\'
ro: literal de șir nevalid, se ignoră „\” final

en: pasting "%.*s" and "%.*s" does not give a valid preprocessing token
ro: lipirea lui „%.*s” și a lui„%.*s” nu oferă un element lexical de preprocesare valid

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
ro: ISO C++11 necesită cel puțin un argument pentru „...” într-o macrocomandă cu un număr variabil de argumente

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
ro: ISO C99 necesită cel puțin un argument pentru „...” într-o macrocomandă cu un număr variabil de argumente

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
ro: macrocomanda „%s” necesită %u argumente, dar numai %u sunt date

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
ro: macrocomenzii „%s” i s-au transmis %u argumente, dar are nevoie doar de %u

en: macro "%s" defined here
ro: macrocomanda „%s” este definită aici

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
ro: listă neterminată de argumente care invocă macrocomanda „%s”

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
ro: macrocomanda „%s” asemănătoare unei funcții trebuie să fie utilizată cu argumente în limbajul C tradițional

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
ro: se invocă macrocomanda %s argument %d: argumentele macro goale sunt nedefinite în ISO C++98

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
ro: se invocă macrocomanda %s argument %d: argumentele macro goale sunt nedefinite în ISO C90

en: duplicate macro parameter "%s"
ro: parametru de macrocomandă duplicat „%s”

en: expected parameter name, found "%s"
ro: se aștepta un nume parametru, s-a găsit „%s”

en: expected ',' or ')', found "%s"
ro: se aștepta «,» sau «)», s-a găsit „%s”

en: expected parameter name before end of line
ro: se aștepta un nume de parametru înainte de sfârșitul liniei

en: expected ')' before end of line
ro: se aștepta „)” înainte de sfârșitul liniei

en: expected ')' after "..."
ro: se aștepta „)” după „...”

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
ro: macrocomenzile anonime cu un număr variabil de argumente au fost introduse în C++11

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
ro: macrocomenzile anonime cu un număr variabil de argumente au fost introduse în C99

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
ro: ISO C++ nu permite macrocomenzi variadice(cu număr variabil de argumente) cu nume

en: ISO C does not permit named variadic macros
ro: ISO C nu permite macrocomenzi variadice(cu număr variabil de argumente) cu nume

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
ro: „##” nu poate apărea la niciunul dintre capetele unei expandări de macrocomandă

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
ro: ISO C++11 necesită un spațiu alb după numele macrocomenzii

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
ro: ISO C99 necesită un spațiu alb după numele macrocomenzii

en: missing whitespace after the macro name
ro: lipsește spațiul alb după numele macrocomenzii

en: '#' is not followed by a macro parameter
ro: „#” nu este urmat de un parametru macro

en: "%s" redefined
ro: „%s” redefinit

en: this is the location of the previous definition
ro: aceasta este locația definiției precedente

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
ro: argumentul macrocomenzii „%s” trebuie să fie schimbat în șir în limbajul C tradițional

en: while writing precompiled header
ro: în timpul scrierii antetului precompilat

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
ro: %s: nu este folosit deoarece „%.*s” este «otrăvit»

en: %s: not used because `%.*s' not defined
ro: %s: nu este folosit deoarece „%.*s” nu este definit

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
ro: %s: nu este folosit deoarece „%.*s” este definit ca „%s” nu „%.*s”

en: %s: not used because `%s' is defined
ro: %s: nu este folosit deoarece „%s” este definit

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
ro: %s: nu este folosit deoarece „__COUNTER__” este nevalid

en: while reading precompiled header
ro: în timpul citirii antetului precompilat

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
ro: s-a detectat recursivitate în timpul expandării macrocomenzii „%s”

en: syntax error in macro parameter list
ro: eroare de sintaxă în lista de parametri ai macrocomenzii
