On Fri, 28 Oct 2011 09:55:45 +0300, Fatih Arslan <fars...@pardus.org.tr> wrote:
Birden fazla alt pakete sahip olan kaynak paketlerin çoğu farklıdır demek yanlış bence. Depoda buna uymayan bir sürü paket var. Mesela bunlardan biri libdrm
paketi. Bu paketin alt paketleri (ikili) şunlar:

  libdrm
  libdrm-intel
  libdrm-nouveau
  libdrm-radeon
  libkms
  libdrm-devel
  libdrm-32bit
  libdrm-intel-32bit
  libdrm-nouveau-32bit
  libdrm-radeon-32bit
  libkms-32bit

Bunların hepsi **library** olarak etiketlendi. Source etiketi olmasaydı
her birini tek tek işaretlemek gerekirdi.

Şu anki durumda bir sorun yok bence. Sorun her paketin IsA'sı düzgün
olmayışından kaynaklanıyor herhalde. Bir arama yapıp hangi paketlerin kullanması
gerektiğine karar verip gerekli geliştiriciye haber verebiliriz belki.

Sorun var işte :) Sorunun başında zaten arama yapabilmenin zorlaşması var. Dediğin gibi, her paketin IsA'sı düzgün değil ve bu durum arama yapmayı da zorlaştırıyor hatta yanıltıcı arama sonuçlarıyla çalışmamız gibi başka sorunlara yol açabiliyor.

Bu durumda, düzeltilmesi gereken paketleri zaten düzeltelim; ama bunun ileride de olmasını engellemek adına PiSi'nin tasarımına da bunu gömelim.

Verdiğin örnekte belki Source'a IsA koymak işine yaramış olabilir; ama her pakete 1 kereliğine birer satır eklesen de çok uğraşmazdın herhalde :) Sorun sanırım biraz da IsA etiketinin çok da işe yarar görülmemesinden ve kolaya kaçmamızdan kaynaklanıyor. Bence IsA etiketinin önemi bunu kullanan sorgular ile değişik durumlarda çeşitli paket gruplandırmalarına gidebildiğimiz zaman anlaşılacak. Örneğin, paket yöneticisinde sadece app:gui olan paketleri göster diye bir seçenek var. Bence son kullanıcı için düşünüldüğünde, app:gui olmayan paketlerin gösterilmesi kalabalıktan başka birşey değil ve varsayılan olarak bu seçenek açık gelmeli. Ne var ki şu anda **library** olan paketler de bu seçenek açıkken gösteriliyor.

Belki başka kullanımlarımız da vardır, bilmiyorum; ama kullanıyorsak oralarda da gerçekten doğru sonuçları mı alıyoruz bakmakta fayda var.

Son olarak, bir soru: kırılmadan kastınız nedir? Buna IsA etiketi olmayan paketlerin derlenmesi dışında bu değişikliğin neden olabileceğini bildiğimiz sorunlar var mı?

--
 Bertan Gündoğdu
 TÜBİTAK - UEKAE / Pardus

_______________________________________________
Gelistirici mailing list
Gelistirici@pardus.org.tr
http://liste.pardus.org.tr/mailman/listinfo/gelistirici

Cevap