U NEMILOSTI

Čedomir Jovanović omražen u zapadnim diplomatskim krugovima, Solana i Paten mu to jasno stavili do znanja

BEOGRAD - Potpredsednik srpske vlade Čedomir Jovanović poprilično je neomiljen i u međunarodnim diplomatskim krugovima. Ovo najrečitije potvrđuje najnovija epizoda kada je komesar EU Havijer Solana prošle nedelje zatražio da Jovanović napusti sastanak u Palati federacije jer, kako je rekao, ne želi sa njim da razgovara.

Sumnjiv imidž

Da je Čeda neomiljen u EU demonstrirao je nedavno i komesar za spoljnu politiku Kris Paten, kada je tokom razgovora od Jovanovića zatražio da koristi prevodioca jer ne razume "njegov engleski", a potom se nije pojavio ni na zajedničkoj konferenciji za novinare, koju je držao upravo Jovanović.

- Čedomir Jovanović je sam sebi stvorio sumnjiv imidž, koji u međunarodnoj zajednici izaziva potrebu za distanciranjem od čoveka koji je iskompromitovan vezama sa kriminalnim klanom. To je problem kojeg Jovanović neće moći da se oslobodi bez sudskog procesa u kojem bi eventualno dokazao svoje poštenje - objašnjava u razgovoru za Kurir Dušan Janjić, koordinator Foruma za etničke odnose i politički analitičar.

Član Glavnog odbora DSS-a Srbije Đorđe Mamula smatra da je Jovanović u nemilosti međunarodne, isto koliko i domaće javnosti, a njegovu nepoželjnost u susretima s evropskim državnicima objašnjava rečima da je isuviše "podataka koji ga kompromituju".

Gredelj: Sve je zaslužio!

Sociolog Stjepan Gredelj kaže da kao član Vladinog saveta za borbu protiv korupcije ne može da obrazlaže tezu o nemilosti u koju je upao potpredsednik Jovanović, ali ipak napominje:
- Zaslužio je to što mu se dešava u susretima s međunarodnim zvaničnicima.

- Nisu tu samo susreti sa članovima zemunskog klana, koje je krajnje nevešto pokušao da objasni. Ime Čedomira Jovanovića vezano je i za niz drugih nezakonitih radnji. On, naprosto, ne uživa nikakav ugled u međunarodnoj zajednici. Stvari dodatno pogoršava činjenica da je on taj koji treba da nas uvede u evropske integracije! - kaže Mamula za Kurir.

Analitičar Dušan Janjić upozorava da je Vlada Srbije pogrešila u samoj odluci da Jovanovića imenuje za potpredsednika za evropske integracije:

- Stvar sa Evropskom unijom je potpuno upropašćen time što je na to mesto došao jedan od najiskompromitovanijih političara novije garniture - kaže Janjić.

Sagovornik Kurira navodi da se o Čedinim "delima" čulo u međunarodnoj javnosti ne samo iz pisanja domaće štampe, već i iz medija susednih zemalja, naročito Hrvatske.

Sporan i šećer

Na nepoželjnost Jovanovića u međunarodnim krugovima uticao je svakako i izveštaj Džejmsa Lajona, šefa Međunarodne krizne grupe, koji je Vladi preporučio da se oslobodi pomenutog potpredsednika.

U DS-u nedostupni

U pokušaju da dobijemo stav Demokratske stranke, čiji je Jovanović potpredsednik, novinari Kurira su u toku jučerašnjeg dana bezuspešno pokušavali da kontaktiraju Jovanovića, ali i četvoricu drugih funkcionera ove stranke.
Pored Čede Jovanovića, Aleksandar Radosavljević, portparol DS-a, Bojan Pajtić, šef poslaničkog kluba DOS-a, kao i funkcioneri DS-a Srđa Popović i Žika Anđelković juče nisu odgovarali na uporne telefonske pozive novinara Kurira.

Dušan Janjić podseća i na neozbiljnost izjava o ulasku SCG u EU 2007. godine, ali i na još aktuelnu šećernu aferu:

- Jovanović je pored nekih ministara jedan od vodećih članova srpske vlasti koji nisu dozvolili rasvetljavanje afere preprodaje šećera. U Evropi vlada mišljenje da Vlada sprečava istragu. Oni očekuju model za naknadu štete nanete zemljama EU, koje su uvozile šećer iz Srbije - kaže Janjić.

I prema mišljenju potpredsednika G17 plus Predraga Markovića, Čeda je "uveliko u nemilosti Zapada":

- Slučaj s Krisom Patenom i ovaj poslednji s Havijerom Solanom samo potvrđuju ovu priču. Ne bih se ozbiljnije bavio razlozima, jer oni su jako poznati. Ali možda nije on kriv, možda ima samo problema s engleskim jezikom - ironično odgovara Marković.

Tražio hapšenje Koštunice

Kao jednu od ozbiljnijih mrlja u političkoj karijeri Čedomira Jovanovića javnost vidi i zloupotrebe kojima je vlast pribegavala u vreme vanrednog stanja. Mnoge od njih se pripisuju upravo Čedomiru Jovanoviću.
- Jeste međunarodna zajednica podržala uvođenje vanrednog stanja, ali u cilju sprečavanja destabilizacije države i hvatanja kriminalaca. Jovanović je bio jedan od vođa suprotne tendencije, koja je zagovarala i hapšenje Vojislava Koštunice među onih jedanaest hiljada pritvorenih - naglašava Dušan Janjić.




http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/



Reply via email to