--- Vesselin Kolev    wrote:
...........
> А кой гарантира надеждността на информацията
> постъпваща в принтера? 

Гаранция - Франция :))
Но все пак, ако кракерът трие / пипа лог файлове,
сигурно има причина да го прави, и ние бихме
искали да видим какво е имало вътре преди да
е пипано. 

Доколко тази информация е меродавна за 
разкриване
на, да речем, самоличността на кракера, е друг 
въпрос.

>   А и при днешните трансфери:)
> що за принтер ще 
> имаш за целта...

Прав си. Май това беше домашен потребител-
параноик (а не ISP), който пренасочва даден лог
файл (/var/log/secure  ??) към устройството на
серийния порт, където е включен матричен
принтер постоянно.

И човекът мислеше, че по този начин, ако някой 
да му
намери remote exploit и се възползва,  няма никакъв
шанс да затрие лог файла. Отговорът беше, че 
кракерът
потенциално може да направи така, че принтерът 
да не
печата в момента на атаката -- като просто му 
изхаби
хартията преди това.

> |С това не съм съгласен. По тази логика, 
> черните кутии
> |на самолетите са излишни.
> 
> Не е съвсем така. Ако един самолет падне това 
> не е
> никакво виртуално 
> събитие.

Хммм, ставаше дума за това дали има изобщо
смисъл да се прави анализ пост фактум /пост 
мортем.
Според мен, да, а ти се изрази в смисъл, че ако
е станала беля, станалото-станало, нещата не
могат да се върнат назад.

> Друг е въпросът, че черната кутия може да се
> подмени. Въпросът 
> е кой ще стигне пръв до нея:)

Може, но с цената на големи усилия ... дори не
съм убеден, че фалшификатът ще издържи
на щателна проверка.

Всъщност, *тук* аналогията ми издиша -- подмяната
на лог файл е безкрайно по-лесна и неустановима.

> Освен това, черната кутия не записва
> частните разговори на 
> пилотите, тя записва работата на самата 
> система.

На бас на една шкембе чорба с бира, че това не е 
така :))
Разговорите в кабината се записват през цялото 
време.

Да се върна на проблема на човека -- откъдето
започна всичко. Предполагам, че сме съгласни за
това, че е възможно даден юзър да докара 
неприятности
на ISPто си с някакви действия по мрежата. Ти си
прав, че журналния файл (апропо, това ли е
преводът на "log file"?) не е доказателство, но
въпреки това той може да бъде полезен, ако ISPто
иска да знае кой е направил мизерията, за да му
дръпне шалтера и да го разкара като клиент.
Аз смятам, че съществуват действия на 
потребиля,
заради които е оправдано да му бъде прекратена
услугата. Не знам дали за това сме 
единомишленици...

Сега, на практика сигурно 98% от въпросното
следене ще бъде с долни / користни цели, за
това съм съгласен. Но искам да кажа, че НЕ Е
немислимо да се използват "за добро".

> Криптоанализът е мозъчно усилие и е цяла 
> наука. 

Лошо се изразих, аз имах предвид повече самият
акт на следене, криптоанализът бидейки част
от него: не бих нарекъл хората от Блечли Парк
"мекотели", понеже са чели знаеш коя 
кореспонденция
без тя да е била за тях. :)

> След това
> влизат в сила 
> методите на директното проучване: бой, 
> заплахи,
> разпити.. и др. 
> неприятни неща.

rubber-hose cryptanalysis :))
 
> Затова си кодирам данните винаги. Между 
> другото
> напълно подкрепям и 
> това, с което се занимава Herald Welte, когато не е
> програмист (участва 
> в една организация, която например протестира 
> срещу
> поставянето на 
> камери на обществени места в Германия и т.н..), 
> но това
> е вече малко 
> извън темата Интернет (макар, че засяга 
> личната ни
> свобода).

Наистина е извън темата, но ми е интересно.
Преди време от някаква статия на slashdot
тръгнах по линкове и ми изтръпнаха зъбите,
като видях докъде са стигнали нещата със
следенето на населението.


Поздрави,
Минко

__________________________________
Do you Yahoo!?
New Yahoo! Photos - easier uploading and sharing.
http://photos.yahoo.com/
============================================================================
A mail-list of Linux Users Group - Bulgaria (bulgarian linuxers).
http://www.linux-bulgaria.org - Hosted by Internet Group Ltd. - Stara Zagora
To unsubscribe: http://www.linux-bulgaria.org/public/mail_list.html
============================================================================
      • ... Tsvetin Vasilev
  • ... Борис Йорданов
  • ... raptor
  • ... Vesselin Kolev
    • ... Minko Markov
      • ... Vesselin Kolev
        • ... Minko Markov
  • ... kolp
  • ... atl
    • ... Doncho Angelov
      • ... Ilia Lindov
        • ... Doncho Angelov
    • ... sub

Reply via email to