Matěj Cepl Mexická 4 101 00 Praha 10

24. srpna 2000

Jana Kusáková Dědinova 1985 148 00 Praha 4

Ahoj, Jano

tak jsem se konečně pustil do toho psaní odpovědi pro Tebe. Můj dopis (alespoň doufám!) nebude tak obsáhlý jako moje dopisy minulé, chtěl bych se jenom zastavit nad některými Tvými výroky a napsat, co mě nad nima napadalo.

Tak nejprve k Tvé „duchovní opilosti“. Samozřejmě, že musím uznat (a dělám to rád), že s Tebou za poslední dva roky něco velice pozitivního stalo. Existují samozřejmě, že existují i jiná vysvětlení (např. dospělost, která se paradoxně může projevovat právě osvobozením a uvolněním, které může vést k nezávaznému nadšení), ale musím se přiznat, že když Tě tak sleduji mám zcela nezadržitelný pocit, že se jedná o skutečnost povahy spíše duchovní nežli duševní a navíc o skutečnost neobyčejně pozitivní.

Nějak si to sice nějak dokážu theologicky zařadit, ale to je asi docela jedno. Znám totiž také situace, kdy jakoby zcela niterně prožívám „nebe na zemi“, situace, kdy je mi Pán Bůh tak neuvěřitelně a zjevně blízko, kdy mi tak pevně drží ve své dlani, že se nemohu ani hnout, ani nadechnout, nežli mi to umožní. A kdy je mi tak neuvěřitelně krásně, že bych takovou chvíli neměnil ani za nic na světě. Sám pro sebe si takové situace zařazuji jako opakované naplňování Duchem (viz např. Sk 4.31, Sk 13.9, Ef 5.19^{2}, )

S Pánem Bohem

Matěj

2Nová smlouva překládá dokonce jako „naplňujte se Duchem“, není v tom sama – některé anglické překlady také mají aktivum, nikoli pasivum.