Title: Message
 
 


POSLE NAJAVE DA ĆE I NOVA SRBIJA FORMIRATI SVOJ KLUB U SKUPŠTINI SRBIJE


Kruni se poslanički konglomerat DOS-a

Činjenica da predsednik kluba DOS-a pod "kontrolom" više neće imati 176 već 122 poslanika može iskomplikovati skupštinski život. - Formiranje poslaničkih grupa je legitimno pravo članica DOS-a i po poslovniku, i po koalicionom sporazumu, kaže Dušan Proroković, zamenik predsednika Izvršnog odbora DSS-a


Poslanički konglomerat DOS-a u Skupštini Srbije počeo je da se kruni. Koštuničine demokrate su prve "povukle nogu", a izdvajanje iz poslaničkog kluba vladajuće koalicije najavio je i Velja Ilić. Ovakvo osamostaljivanje DSS-a i Nove Srbije potencijalno može narušiti i postizbornu arhitekturu skupštine.

Kada se poslanici srpskog parlamenta u ponedeljak budu ponovo okupili, potencijalno izmenjen odnos snaga verovatno neće biti vidljiv. Ali, činjenica da Čeda Jovanović pod "kontrolom" više neće imati 176 već 122 poslanika što je manje od skupštinske polovine prilično može da iskomplikuje parlamentarni život.

Mnogi se slažu da formiranje posebnog poslaničkog kluba DSS-a nije samo tehničko pitanje, već da svedoči i o svojevrsnom političkom razdvajanju. Na to upućuje i činjenica da su 46 poslanika DSS-a svoju odluku da formiraju poseban poslanički klub doneli dan pošto je Slobodan Milošević završio u Hagu, a u znak protesta zbog odluke vlade o izručenju bivšeg predsednika SRJ koju smatraju nezakonitom.

Gube identitet

Velja Ilić je bio još izričitiji: "Mene ne može da predstavlja Čeda Jovanović. Mi, u Novoj Srbiji ne želimo da neko govori u naše ime". Kopredsednik Nove Srbije ukazuje da pojedine partije gube svoj identitet u DOS- u.

I dr Dragor Hiber, predsednik skupštinskog odbora za pravosuđe, reagujući na vest da se DSS izdvojio, potvrđuje da poslanička grupa DOS-a nije bogzna kako funkcionisala. "Bilo je i ranije ideja da se glomazni konglomerat razdvoji na manje grupe", primećuje Hiber, poslanik DOS-a iz Građanskog saveza Srbije.

Po skupštinskom poslovniku, stranka koja ima najmanje pet predstavnika može osnovati svoj poslanički klub. Posle odluke da se izdvoji iz poslaničkog kluba DOS-a u Narodnoj skupštini, DSS je to pravo iskoristio i u Veću građana jugoslovenskog parlamenta. Odluku vrha stranke počeli su, na lokalnom nivou, da slede i odbornici DSS-a u skupštinama opština.

Neminovno se nameće pitanje da li takvo izdvajanje omogućava i koalicioni sporazum stranaka koje čine DOS.

"Formiranje poslaničkih klubova je legitimno pravo svih članova DOS-a i po skupštinskom poslovniku, ali i po koalicionom sporazumu", odgovara Dušan Proroković, zamenik predsednika Izvršnog odbora DSS-a.

Proroković objašnjava da koalicioni sporazum DOS-a omogućava svakoj partiji autonomiju u političkom delovanju i afirmaciji političkih ideja. "Preko samostalnog poslaničkog kluba, DSS će lakše moći sebe politički da predstavi, ali i bolje da odgovori na napade opozicije", smatra ovaj čelnik Demokratske stranke Srbije.

Blok istomišljenika

- Velja Ilić je u pravu - konstatuje Proroković - kada tvrdi da male stranke u okviru DOS-a gube svoj identitet. Poslanički klub DOS-a, po našoj oceni, nije funkcionisao i često je dolazilo do neprijatnih i mučnih scena kad su pojedine stranke podnosile amandmane na vladine zakonske projekte.

Ključ za razumevanje ovakvog poteza DSS-a treba tražiti, ukazuje Proroković, u lošoj komunikaciji unutar DOS-a. Vlada se ne pridržava dogovorene procedure da predloge zakona pre nego što pusti u skupštinsku proceduru dostavi Predsedništvu DOS-a na razmatranje kako bi se sagladala njihova opravdanost i praktičnost. "Tako se dešavalo da zakoni stignu u parlament a da mi nismo imali vremena da se oko njih konsultujemo", napominje Proroković.

Da li će kod glasanja o pojedinim pitanjima dolaziti do privremenog udruživanja poslanika DSS (46), Nove Srbije (osam) sa opozicijom u Skupštini ostaje da se vidi. Ali, mogućnost da se aritmetička većina pretvori i u političku, ipak postoji, a to je nedavno potvrdio i Dragor Hiber:

"Ne verujem da će u pozitivnom glasanju biti problema, ali procenjujem da će se blok istomišljenika stvarati kod glasanja protiv o nekom pitanju".

Milenko Pešić

Back

 

Reply via email to