Title: Message
 
NAUKA KAO BAJKA
 
 
 
NOVA PRICA:
  • EVOLUCIJA “POD OKOM ISTRAZIVACA”


    Jedan od najvecih naucnika, prirodnjaka svih vremena, Carls Robert Darvin (1809-1882) otkrio je da zivi oblici materije podlezu evoluciji. Utvrdio je da se ziva materija na taj nacin usavrsava i stice nova svojstva koja zavise od prirodne sredine u kojoj ona opstaje i razvija se.

    Za evoluciju zivog sveta postoje mnogi dokazi iz proslosti. Ipak, oni su uglavnom otkriveni proucavanjem fosila, vrsta koje su nekada postojale u jednom, a sada postoje u drugom obliku. Zato je bilo veoma vazno naci neki neporecivi eksperimentalni dokaz evolucije koja se odigrava pred nasim ocima.

    Pedesetih godina proslog veka Dzosua Lederberger, geneticar sa Univerziteta Viskonsin, SAD, izveo je jedan sjajan bioloski eksperiment. Kao sedmogodisnji ucenik osnovne skole on je jednom prilikom napisao: “Zeleo bih da budem matematicar poput Ajnstajna. Izucavao bih nauku i otkrivao teorije”! Nije postao ni matematicar, ni fizicar, jer ga je kasnije privukla biologija. Stekao je slavu 1958. godine dobivsi Nobelovu nagradu za izucavanja u oblasti genetike bakterija.

    Za svoja proucavanja evoluciju zive materije Lederberger je izabrao bakterije zbog toga sto one samo tokom dve godine svog razmnozavanja daju oko 7.000 generacija! Buduci da zivot u svojim osnovnim manifestacijama ne pravi razliku izmedju bakterije, cveta i coveka, Dzosua je mogao da posmatra borbu zive materije za opstanak na nivou bakterija i da iz toga izvede dalekosezne zakljucke u vezi sa opstom pojavom evolucije.

    Na jednu vrstu bakterija dejstvovao je njihovim ljutim neprijateljem - penicilinom, lekom koji covek koristi za lecenje od bakterijskih infekcija. Pri tom je nasao da se priblizno na svakih 100 miliona bakterija koje penicilin ubija javlja jedna bakterija koja je otporna na penicilin i koja prezivljava njegovo prisustvo. Zahvaljujuci toj jednoj ili nekolicini “otpornih” bakterija, posmatrani bakterijski soj daje “izdanke” - novi soj koji je u stanju da prezivi delovanje penicilina i da u njegovom “drustvu” stvara buduce generacije koje on ne moze da unisti.

    Ovakvo produzenje vrste u nepovoljnoj sredini putem evolucije moguce je zahvaljujuci pojavama mutacija koje se desavaju u bakterijama, a takodje i u drugim visim bioloskim vrstama. Mutacije predstavljaju neznatne promene strukture zive materije, tacnije - promene njenog osnovnog “zapisa”- zapisa sadrzanog u molekulu nasledja DNK (molekul dezoksiribonukleinske kiseline), koje mogu imati dalekosezne posledice.

    Zahvaljujuci izuzetno maloj promeni molekula DNK (koja, poredjenja radi, nije veca od promene jednog slova na vise od dvadeset stranica teksta neke knjige) data bakterija koja trpi mutaciju je u stanju da prezivi i da da potomstvo otporno na “udar” penicilina.

    Tako je istrazivac dr Dzosua Lederberger pomocu mikroskopa svojim ocima “posmatrao” evoluciju zive materije, pojavu koju je prvi otkrio Carls Darvin u 19. veku. To je bila nova potvrda naucnog pogleda na postanak i razvoj zivota na Zemlji, a istovremeno i poraz shvatanja kreacionista, zastupnika teorije da je zivot na nasoj planeti nastao dejstvom neke “vise sile”, pod cijom se kontrolom, navodno, i sada nalazi.

    Ono sto zadivljuje u slucaju ovog otkrica je krajnja jednostavnost koriscene “eksperimentalne tehnike”. Pored Petrijevih solja sa sojevima bakterija i penicilina, bio je potreban jos samo mikroskop! Presudnu ulogu odigrali su pazljiva mikroskopska posmatranja i ostroumnost nadarenog Lederbergera, koji je jos kao decak stremio velikim ciljevima.


Neke od prica koje cete naci u ovom izboru mozda ce vam se uciniti poznatim, neke druge ce vam nedostajati. Ali to nece smetati, jer ce ubrzo doci nove price koje ce potisnuti stare kao, recimo, netacne ili manje vazne. To ne treba da vam budi sumnju u nauku, jer takve mene leze u biti traganja za istinom. Ovo je nadahnuto sagledao veliki nemacki pesnik Siler koji je napisao:

"Samo obilje vodi jasnoci

U ponoru prebiva istina".

http://www.antic.org/Nauka_kao_bajka/

Povremeno se dodaju novi clanci i price

Reply via email to