Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


OBRNI I BEZI (14. 10. 2003.)
Ravnodusnost s kojom je ovde docekana vest o tome da smo na 106. mestu u svetu po indeksu percepcije korumpiranosti, nije dobar znak, jer taj podatak govori kakva je nasa rejting pozicija u areni gde vlada zestoka borba za kapital", kaze Vladimir Goati.
Proslonedeljno objavljivanje rezultata najnovijeg istrazivanja organizacije Transparensi internesenel o indeksu percepcije korumpiranosti u 133 zemlje, po kome se SCG nasla na 106. mestu (u ne bas najsrecnijem drustvu nerazvijenih drzava poznatih po prljavom kapitalu), spada u izuzetno vazne informacije. Tu vest, kao udarnu, objavio je i BBC, dok je ovde ta informacija ostala pomalo u mrtvom uglu aktuelnih politickih sporenja. Ova ravnodusnost nije, naravno, dobar znak, jer rezultati tog istrazivanja govore, zapravo, kakva je nasa pozicija u svetskoj areni u kojoj vlada zestoka borba za kapital.

Indeks korumpiranosti nije objektivno proverljiv podatak i do njega se dolazi na osnovu procena ljudi koji su strucnjaci za ulaganja, dobri poznavaoci trzista, specijalisti za rizik, savetodavci ili potencijalni investitori. Taj indeks se, pre svega, pravi na osnovu procena i saznanja o tome koliko su javne sluzbe neke drzave korumpirane, pri cemu se ukrstaju podaci iz bar tri takva istrazivanja koja se u jednoj godini sprovedu u nekoj drzavi.

Dobijeni rezultati izuzetno su vazni, jer predstavljaju neku vrstu Biblije za ljude koji hoce da negde uloze svoje pare. Oni govore kakvim se rizicima u jednoj zemlji izlazu potencijalni investitori. Moguce je, naravno, da se pronadju ulagaci i za drzave sa najvisim indeksom korumpiranosti, ali kvalitet kapitala i uslovi pod kojima ce on doci, u takvim slucajevima su prilicno problematicni. Taj kapital procenjuje faktor rizika i posebno meri profitnu stopu, a, po pravilu, u zemlje sa najvisim rizicima dolazi iskljucivo zelenaski kapital. On se ponasa po principu "pucaj i bezi", investiraj, okreni pare jednom i ne vracaj se vise. Tu nema reinvestiranja i ozbiljnog ulaganja.

Poslednji put na listi Transparensija nasli smo se 2000. godine i tada smo bili 89. od 90 zemalja. U ovim istrazivanjima korumpiranost se procenjuje na skali od 0 do 10. Nasa prosecna ocena 2000. bila je 1,3, a sada smo stigli na 2,3 (prva je, na primer, Finska, sa ocenom 9,7). Napredak koji smo ostvarili mogao bi se porediti sa situacijom kada trcite na sto metara i kazete - nije vazno kako drugi trce, vazno je kako ja to cinim. Ranije smo tih sto metara prelazili za 15 sekundi, sada smo popravili rezultat na 13 sekundi, ali oni glavni sprinteri i dalje trce ispod 10 sekundi. Vazno je, ipak, da nas svet vidi u nesto boljem svetlu. Nas dalji napredak u ovom vitalnom podrucju zavisice pre svega od odlucnosti vlasti da izgura set zakona koji se jako dugo povlaci u parlamentarnim plicacima - zakon o sukobu interesa ili o slobodi pristupa informacijama. Jedino tako cemo biti bolji i za sebe i za svet.

Dr Vladimir Goati je naucni saradnik Instituta drustvenih nauka iz Beograda.

 

Reply via email to