MLADIĆ SPASAVA GENERALE

Od sigurnog puta u Ševeningen četvoricu upravo optuženih generala može da spase jedino urgentno hapšenje i izručenje generala Ratka Mladića

BEOGRAD - Ukoliko srpski režim uhapsi bivšeg komandanta Vojske RSK, generala Ratka Mladića, i isporuči ga Hagu, postoji šansa da se "zažmuri" na najnovije optužnice protiv generala vojske i policije. Ovo je potvrdio i američki ambasador za ratne zločine Pjer Rišar Prosper koji je izjavio da bi se SAD, "ako bi bio uhapšen Ratko Mladić, založile da se optuženima za ratne zločine sudi pred domaćim sudovima u SCG". On je dodao da bi se to odnosilo i na generale Vojske SCG Nebojšu Pavkovića i Vladimira Lazarevića, kao i na generale policije Vlastimira Đorđevića (pobegao iz zemlje i nalazi se najverovatnije u Rusiji) i Sretena Lukića.

S druge strane, portparol Haškog suda Džim Lendejl insistira da se optuženi generali izruče Hagu.

- Obaveza na vlastima u Beogradu jeste da ih uhapse i izruče Hagu u dogledno vreme. One su, naravno, ovlašćene da to učine u skladu sa svojim zakonima o saradnji sa Haškim tribunalom, ali mi očekujemo da vidimo korake u pravcu njihovog hapšenja i izručenja - kaže Lendejl.

Želje domaćih političara

Gotovo svi političari iz vladajuće koalicije ističu da bi se suđenje generalima po optužnici Haškog suda moralo održati u Srbiji. Za razliku od njih, SDP Slobodana Orlića smatra da bi Vlada Srbije odmah trebalo da smeni generala policije Lukića.

- U ovom trenutku SDP smatra da Vlada treba da razreši sa funkcije generala Sretena Lukića, jer je nespojivo da on tu funkciju obavlja kao haški optuženik - kaže portparol SDP-a Ljiljana Nestorović.

DSS i G17 plus: Nemojte o tome

Predstavnici "nove Vlade Srbije" iz redova DSS i G17 plus na pitanje kako bi se oni odredili prema optužnicama iz Haga da su na vlasti imaju identičan odgovor:
- Nemojte sada o tome!
Dragan Jočić iz DSS-a kaže da Srbija mora sarađivati sa Hagom, ali tako da interesi države i onih koji će biti izručeni budu zaštićeni, dok Mlađan Dinkić ističe da je objavljivanjem optužnica u ovom trenutku postalo jasno da je Vlada Srbije izgubila podršku međunarodne zajednice.

(S. M. S.)

Ministar policije Dušan Mihajlović otišao je najdalje u odbrani generala Sretena Lukića i Vladimira Lazarevića.
- Ove optužnice nisu lični problem generala Lukića i Lazarevića, već države i vlade kojima su služili. Nažalost, Srbija je danas laka meta terorista svih vrsta i boja i to zahteva ozbiljan odnos svih, posebno prema onima koji treba da brane građane i državu od terorističkih akata. Poštovaću svaku odluku Vlade, ali ja neću biti taj ministar koji će generale Lukića i Lazarevića isporučiti Hagu - naveo je Mihajlović.

Sudbina Lukića

Na ovakvu izjavu ministra Mihajlovića bivši profesor Policijske akademije Bogoljub Milosavljević odgovara da je on slične izjave već davao.

- Ovakav stav Mihajlovića već smo imali prilike da čujemo pre dve godine kada je iz Haga objavljeno da se protiv pomenutih generala vode istrage. I tada je Mihajlović tvrdio da ne prihvata da se generali optužuju po pravilu komandne odgovornosti, kao što je poručivao da će pre otići sa ministarskog mesta nego poslati bilo kog pripadnika policije u Hag - kaže Milosavljević.

Upitan da li bi sada trebalo očekivati smenu generala Sretena Lukića sa mesta načelnika Resora javne bezbednosti, Milosavljević ističe da je tu na potezu Vlada Srbije.

- Vlada Srbije imenuje i razrešava pomoćnike ministra, što bi u konkretnom slučaju trebalo da se uradi na predlog resornog ministra Dušana Mihajlovića, koji bi odmah trebalo da predloži i kandidata za upražnjeno Lukićevo mesto - kaže Milosavljević, dodajući da nije siguran da je Mihajlović spreman da tako nešto predloži. Drugi način da Lukić ode sa tog mesta, dodaje on, dogodio bi se u slučaju Mihajlovićeve ostavke.

Legija se nagodio sa Hagom?

Imena četvorice optuženih generala prvi put su pomenuta u kontekstu istrage Haškog tribunala pre dve godine, kada je Grejem Bluit, zamenik Karle del Ponte, saopštio da se vode istrage o umešanosti generala Lukića, Đorđevića, Lazarevića i Pavkovića u ratne zločine počinjene na Kosovu i Metohiji. Pored četvorice generala, tada su još pomenuta i imena Bivšeg šefa SDB Radomira Markovića, njegovog zamenika Nikole Ćurčića i bivšeg komandanta JSO Milorada Lukovića Legije.
U međuvremenu, Rade Marković se pojavio kao svedok tužilaštva u procesu Slobodanu Miloševiću, što ga je prema dosadašnjem običaju Haškog tribunala za izvesno vreme oslobodilo mogućnosti da se nađe među optuženim. Međutim, nije poznato na koji način su iz najnovijih optužnica izostala imena Ćurčića i Lukovića, osim što već izvesno vreme mogu da se čuju spekulacije da je bivši komandant JSO postigao nagodbu sa tužiocima Haškog tribunala.

REAGOVANJA

Lazarević: "Nisam vodio privatni rat"
General-pukovnik Vladimir Lazarević nije želeo da komentariše vest da se našao na spisku optuženih Haškog tribunala i dodao je da je za to saznao od novinara.
- Nemam komentar. Videćemo, živi bili, država sada neka rešava. Niko nije vodio privatan rat ili privatnu odbranu zemlje. To sada neka oni kažu šta imaju. Zasad bez komentara - rekao je Lazarević.

Svilanović: Mladić prioritet
Šef diplomatije SCG Goran Svilanović kaže da je u ovom trenutku prioritet rešavanje slučaja Ratka Mladića kako bi se stvorili uslovi da se optuženima za ratne zločine sudi pred domaćim sudovima.

Korać: Očekujemo razumevanje
Potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać kaže da Vlada želi da nastavi saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine učinjene na teritoriji prethodne Jugoslavije, ali i da očekuje razumevanje tog tribunala za unutrašnje prilike i stabilnost naše zemlje. On je ocenio da "ni Haški sud nije izvan političkih zbivanja", navodeći da je omogućeno da se proces protiv optuženog generala Mirka Norca vodi u Hrvatskoj.

Pribićević: Nema zavere
Politički analitičar Ognjen Pribićević kaže da podizanje optužnica protiv četvorice generala ne znači da je reč o "bilo kakvoj zaveri protiv Vlade", već o redovnim aktivnostima Tribunala.
- Vlada Srbije će teret ovih optužnica prebaciti na sledeću vladu. Ta nova vlada moraće da odlučuje i o izručenju optuženih, iako će verovatno pokušati da izdejstvuje da se procesi protiv optuženih generala vode pred domaćim sudovima - kaže Pribićević i dodao da će haško tužilaštvo teško odustati od tih procesa.

Dragišić: Teško hapšenje Lazarevića
Vojno-politički komentator Zoran Dragišić smatra da će hapšenje i isporučivanje generala Vojske SCG Vladimira Lazarevića biti jedna od najtežih odluka koju će vlast u Srbiji morati da donese.
- Biće to ozbiljan problem. General Lazarević nije upetljan u afere, niti je poznato da je zloupotrebio svoj položaj u političkim obračunima, za razliku od generala Nebojše Pavkovića koji je bio jedna od perjanica režima Miloševića - kaže Dragišić.
On je ocenio i da Pavkovića i Lazarevića ne bi trebalo "trpati u isti koš zato što Pavković ima i ovde problema sa zakonom, za razliku od Lazarevića koji je popularan u Vojsci SCG".




http://www.kurir-info.co.yu/Dnevne-vesti/



Reply via email to