On Wed, Mar 11, 2015 at 1:53 PM, Bob Bell <[email protected]> wrote: > Do you need the brightness that 25 to 30 mA will make? If not, I think > you ought to be able to set the segment current with resistors and go with, > say 10 mA per segment. If that's all you're using the 78L05 for, then > you'll be safe at 70mA max. as long as the input voltage is not too much. > 10V in - 5V out = 5V; times 0.07 = 0.35w. Probably tops for the TO-92 > package, but this gives some idea of what you're looking at. > > Bob Bell > > > -----Original Message----- > From: [email protected] [mailto:[email protected]] On > Behalf Of Don Caprio > Sent: Wednesday, March 11, 2015 1:53 PM > To: [email protected] > Subject: [N8VEM-S100:6514] 7805 Package choices > > Hey brains I have a question. > > I'm designing a 5V circuit. Considering the 78L05 (TO-92) and 7805 > (TO-220). > The L05 is rated at 100ma while the 05 comes in 1a and 1.5 versions. > > Is there anything in between? 100ma is not quite enough while the 7805 is > overkill. > Space is a concern so I like the TO-92 package. > > If I'm reading the datasheet right for a 7 segment display it draws > 25-30ma for each segment? Thats a current draw of 250ma if all segments are > lit. > Therefore I may have > to use the 7805/C or change my design to use dual state LED (17-22ma) > instead of the 7 segment LED. > > > > -- > Don Caprio > [email protected] > > -- > You received this message because you are subscribed to the Google Groups > "N8VEM-S100" group. > To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an > email to [email protected]. > For more options, visit https://groups.google.com/d/optout. > > -- > You received this message because you are subscribed to the Google Groups > "N8VEM-S100" group. > To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an > email to [email protected]. > For more options, visit https://groups.google.com/d/optout. > -- ~~ _/) ~~~~ _/) ~~~~ _/) ~~~~ _/) ~~ Tom Lafleur -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "N8VEM-S100" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.