tar 1.12 - en to gl translation catalogue (228 entries)

en: Total bytes written:
gl: Bytes totais escritos:

en: Cannot close file #%d
gl: Non se puido cerra-lo ficheiro #%d

en: Cannot close descriptor %d
gl: Non se puido cerra-lo descriptor

en: Cannot properly duplicate %s
gl: Non se puido duplicar %s

en: Cannot use compressed or remote archives
gl: Non se puido usa-los arquivos comprimidos ou remotos

en: Cannot open pipe
gl: Non se puido crear unha canalización

en: Cannot fork
gl: Non se puido bifurcar

note: The new born child tar is here!
en: tar (child)
gl: tar (fillo)

en: (child) Pipe to stdin
gl: (fillo) Canalizar da entrada estándar

en: Cannot open archive %s
gl: Non se puido abri-lo arquivo %s

en: Archive to stdout
gl: Arquivar á saída estándar

en: Cannot exec %s
gl: Non se puido executar %s

en: Child cannot fork
gl: O fillo non puido ser bifurcado

note: The child tar is still here!  Launch the compressor.
en: ((child)) Pipe to stdout
gl: ((fillo)) Canalizar á saída estándar

note: The new born grandchild tar is here!
en: tar (grandchild)
gl: tar (neto)

note: Prepare for reblocking the data from the compressor into the archive.
en: (grandchild) Pipe to stdin
gl: (neto) Canalizar da entrada estándar

en: Cannot read from compression program
gl: Non se puido ler dende o programa de compresión

en: (child) Pipe to stdout
gl: (fillo) Canalizar á saída estándar

en: Archive to stdin
gl: Arquivar da entrada estándar

note: The child tar is still here!  Launch the uncompressor.
en: ((child)) Pipe to stdin
gl: ((fillo)) Canalización da entrada estándar

note: Prepare for unblocking the data from the archive into the uncompressor.
en: (grandchild) Pipe to stdout
gl: (neto) Canalización á saída estándar

en: Cannot write to compression program
gl: Non se puido escribir no programa de compresión

en: Write to compression program short %d bytes
gl: Quedan %d bytes por escribir ao programa de compresión

en: Invalid value for record_size
gl: Valor incorrecto de record_size

en: No archive name given
gl: Non dado o nome do arquivo

en: Could not allocate memory for blocking factor %d
gl: Non se puido reservar memoria para o factor de blocaxe %d

en: Cannot verify multi-volume archives
gl: Non se puideron verifica-los arquivos multi-volume

en: Cannot use multi-volume compressed archives
gl: Non se puideron usa-los arquivos comprimidos multi-volume

en: Cannot verify compressed archives
gl: Non se puideron verifica-los arquivos comprimidos

en: Cannot update compressed archives
gl: Non se puideron actualiza-los arquivos comprimidos

en: Cannot verify stdin/stdout archive
gl: Non se puido verifica-lo arquivo de entrada e saída estándar

en: Cannot open %s
gl: Non se puido abrir %s

en: Archive not labelled to match `%s'
gl: O arquivo sen etiqueta non puido concordar con `%s'

en: Volume `%s' does not match `%s'
gl: O volume `%s' non concorda con `%s'

en: Write checkpoint %d
gl: Escritura de un punto de control %d

en: Cannot write to %s
gl: Non se puido escribir en %s

en: Only wrote %u of %u bytes to %s
gl: Só escritos %u dun total de %u bytes en %s

en: Read error on %s
gl: Erro de lectura en %s

en: At beginning of tape, quitting now
gl: No comezo da cinta, saíndo agora

en: Too many errors, quitting
gl: Demasiados erros, saíndo

en: Read checkpoint %d
gl: Lectura do punto de control %d

en: Reading %s
gl: Lendo %s

en: WARNING: No volume header
gl: ATENCIÓN: Non se atopa a cabeceira do volume

en: %s is not continued on this volume
gl: %s non continúa neste volume

en: %s is the wrong size (%ld != %ld + %ld)
gl: %s é de tamaño incorrecto (%ld != %ld + %ld)

en: This volume is out of sequence
gl: Este volume está fora da secuencia

en: Record size = %d blocks
gl: Tamaño do rexistro = %d bloques

en: Archive %s EOF not on block boundary
gl: A fin do ficheiro (EOF) do arquivo %s non se atopa no límite do bloque

en: Only read %d bytes from archive %s
gl: So lidos %d bytes do arquivo %s

en: WARNING: Cannot close %s (%d, %d)
gl: ATENCIÓN: Non se puido cerrar (%d, %d)

note: Lseek failed.  Try a different method.
en: Could not backspace archive file; it may be unreadable without -i
gl: Non se puido recuar no ficheiro; podería ser ilexible sen a opción -i

en: Child died with signal %d%s
gl: O fillo morreu co sinal %d%s

en:  (core dumped)
gl:  (memoria volcada)

en: Child returned status %d
gl: O fillo devolveu un estado %d

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
gl: Prepare o volume #%d para %s e pulse enter

en: EOF where user reply was expected
gl: EOF atopado cando se agardaba unha resposta do usuario

en: WARNING: Archive is incomplete
gl: ATENCIÓN: Arquivo incompleto

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
gl:  n [nome]   Escribir un novo nome de ficheiro para o(s) seguinte(s) volume(s)
     q          Abortar tar
     !          Lanzar outro intérprete de comandos
     ?          Escribir esta lista

note: Quit.
en: No new volume; exiting.
gl: Non hai novos volumes; saíndo

en: Cannot fork!
gl: ¡Non se puido bifurcar!

en: Cannot exec a shell %s
gl: Non se puido executar un intérprete de comandos %s

en: Removing drive spec from names in the archive
gl: Borrando a especificación de unidade dos nomes do arquivo

en: Removing leading `/' from absolute path names in the archive
gl: Borrando o caracter '/' inicial das rutas absolutas do arquivo

note: We blew it, maybe.
en: Wrote %ld of %ld bytes to file %s
gl: Escritos %ld de %ld bytes no ficheiro %s

en: Read error at byte %ld, reading %d bytes, in file %s
gl: Erro de lectura no byte %ld, lendo %d bytes no ficheiro %s

en: File %s shrunk by %d bytes, padding with zeros
gl: Ficheiro %s encollido por %d bytes, enchendo con ceros

en: Amount actually written is (I hope) %d.
gl: Actualmente escritos (espero) %d.

en: Cannot add file %s
gl: Non se puido engadi-lo ficheiro %s

en: %s: is unchanged; not dumped
gl: %s: non cambiado; non volcado

en: %s is the archive; not dumped
gl: %s é o arquivo; non volcado

en: Removing leading `/' from absolute links
gl: Borrando caracter '/' inicial dos enlaces absolutos

en: Cannot remove %s
gl: Non se puido borrar %s

en: Cannot add directory %s
gl: Non se puido engadi-lo directorio %s

en: %s: On a different filesystem; not dumped
gl: %s: Nun sistema de arquivo diferente; non volcado

en: Cannot open directory %s
gl: Non se puido abri-lo directorio %s

en: File name %s%s too long
gl: O nome do ficheiro %s%s é demasiado longo

en: %s: Unknown file type; file ignored
gl: %s: Tipo de ficheiro descoñecido; ficheiro ignorado

en: Could not allocate memory for diff buffer of %d bytes
gl: Non se puido reservar memoria para un buffer de diferencias de %d bytes

en: Cannot read %s
gl: Non se puido ler %s

en: Could only read %d of %ld bytes
gl: Non se puidon ler máis que %d de %ld bytes

en: Data differs
gl: Datos diferentes

en: Unexpected EOF on archive file
gl: Fin de ficheiro (EOF) inesperado no arquivo

en: File does not exist
gl: O ficheiro non existe

en: Cannot stat file %s
gl: Non se puido evalua-lo ficheiro %s

en: Verify
gl: Verificando

en: Unknown file type '%c' for %s, diffed as normal file
gl: Tipo de ficheiro descoñecido '%c' para %s, estraendo diferencias como se fora normal

en: Not a regular file
gl: Non é un ficheiro normal

en: Mode differs
gl: O modo difire

en: Uid differs
gl: Os Uid son diferentes

en: Gid differs
gl: Os Gid son diferentes

en: Mod time differs
gl: A data de modificación é diferente

en: Size differs
gl: O tamaño é diferente

en: Error while closing %s
gl: Erro mentres se cerraba %s

en: Does not exist
gl: Non existe

en: Not linked to %s
gl: Non enlazado a %s

en: No such file or directory
gl: Non se atopa o ficheiro ou directorio

en: Cannot read link %s
gl: Non se puido le-lo enlace %s

en: Symlink differs
gl: Enlace simbólico diferente

en: Device numbers changed
gl: Os números do dispositivo foron modificados

en: Mode or device-type changed
gl: O modo ou o tipo do dispositivo cambiaron

en: No longer a directory
gl: Xa non é un directorio

en: Cannot open file %s
gl: Non se puido abrir o ficheiro %s

en: Cannot seek to %ld in file %s
gl: No se puido posicionar en %ld no ficheiro %s

en: Could not rewind archive file for verify
gl: Non se puido rebobinar-lo ficheiro de arquivo para verificar

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header(s) detected
gl: FALLO NA VERIFICACION: %d cabeceira(s) inválidas

en: Could not re-position archive file
gl: Non se puido reposicionar o ficheiro de arquivo

en: This does not look like a tar archive
gl: Isto non semella un arquivo tar

en: Skipping to next header
gl: Pasando á seguinte cabeceira

en: Deleting non-header from archive
gl: Borrando as non cabeceiras do arquivo

en: %s: Cannot change mode to %0.4o
gl: %s: Non se puido cambiar o modo a %0.4o

en: %s: Could not change access and modification times
gl: %s: Non se puido cambia-la hora de acceso e modificación

en: %s: Cannot lchown to uid %d gid %d
gl: %s: Non se puido facer lchown a uid %d e gid %d

en: %s: Cannot chown to uid %d gid %d
gl: %s: Non se puido facer chown a uid %d e gid %d

en: %s: Cannot change owner to uid %d, gid %d
gl: %s: Non se puido cambiar o propietario a uid %d, gid %d

en: %s: Could not write to file
gl: %s: Non se puido escribir no ficheiro

en: %s: Could only write %d of %d bytes
gl: %s: So se escribiron %d de %d bytes

en: %s: Was unable to backup this file
gl: %s: Incapaz de copiar este ficheiro

en: Extracting contiguous files as regular files
gl: Estraendo ficheiros contiguos como normais

en: %s: Could not create file
gl: %s: Non se puido crea-lo ficheiro

en: %d at %d
gl: %d a %d

en: %s: Error while closing
gl: %s: Erro pechando

en: %s: Could not create symlink to `%s'
gl: %s: Non se puido crear un enlace simbólico a %s

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
gl: Intentando extrae-los enlaces simbólicos como enlaces directos

en: %s: Could not link to `%s'
gl: %s: Non se puido enlazar a %s

en: %s: Could not make node
gl: %s: Non se puido facer un nodo

en: %s: Could not make fifo
gl: %s: Non se puido facer un fifo

en: %s: Could not create directory
gl: %s: No se puido crear un directorio

en: Added write and execute permission to directory %s
gl: Engadidos permisos de lectura e escritura ó directorio %s

en: Cannot extract `%s' -- file is continued from another volume
gl: Non se puido extraer '%s' -- o ficheiro iníciase noutro volume

en: Visible long name error
gl: Erro visible dun nome longo

en: Unknown file type '%c' for %s, extracted as normal file
gl: Tipo de ficheiro '%c' descoñecido para %s, extraído coma ficheiro normal

en: Cannot stat %s
gl: Non se puido evaluar %s

en: Directory %s has been renamed
gl: O directorio %s foi renomeado

en: Directory %s is new
gl: O directorio %s é novo

en: Could not get current directory
gl: Non se puido obte-lo directorio actual

en: Could not get current directory: %s
gl: Non se puido obte-lo directorio actual: %s

en: File name %s/%s too long
gl: O nome de ficheiro %s/%s é demasiado longo

en: Cannot chdir to %s
gl: Non se puido ir ao directorio %s

en: Unexpected EOF in archive
gl: Fin de ficheiro inesperado no arquivo

en: %s: Deleting %s
gl: %s: Borrando %s

en: Error while deleting %s
gl: Erro durante o borrado de %s

en: Omitting %s
gl: Omitindo %s

en: block %10ld: ** Block of NULs **
gl: bloque %10ld: ** Bloque de NULs **

en: block %10ld: ** End of File **
gl: bloque %10ld: ** Fin de ficheiro **

en: Hmm, this doesn't look like a tar archive
gl: Hum, isto non semella un arquivo tar

en: Skipping to next file header
gl: Pasando á seguinte cabeceira de ficheiro

en: EOF in archive file
gl: Fin de ficheiro (EOF) no ficheiro de arquivo

en: Only wrote %ld of %ld bytes to file %s
gl: Só se escribiron %ld de %d bytes no ficheiro %s

en: block %10ld:
gl: bloque %10ld:

en: Visible longname error
gl: Erro visible de nome longo

en:  link to %s
gl:  enlace a %s

en:  unknown file type `%c'
gl:  tipo de ficheiro descoñecido `%c'

en: --Volume Header--
gl: --Cabeceira de Volume--

en: --Continued at byte %ld--
gl: --Continúa no byte %ld--

en: --Mangled file names--
gl: --Nomes de ficheiro alterados--

en: Creating directory:
gl: Creando directorio:

en: Unexpected EOF in mangled names
gl: Fin de ficheiro (EOF) inesperado nos nomes alterados

en: Cannot rename %s to %s
gl: Non se puido renomear %s a %s

en: Renamed %s to %s
gl: Renomeado %s a %s

en: Cannot symlink %s to %s
gl: Non se puido facer un enlace simbólico de %s a %s

en: Symlinked %s to %s
gl: Creado enlace simbólico de %s a %s

en: Unknown demangling command %s
gl: Comando de corrección %s descoñecido

en: Cannot change to directory %s
gl: Non se puido ir ó directorio %s

en: Missing file name after -C
gl: Falta o nome de ficheiro despois de -C

en: %s: Not found in archive
gl: %s: non atopado no arquivo

en: Unknown system error
gl: Erro do sistema descoñecido

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
gl: rmtd: Non se puido asignar espacio para o buffer

en: Cannot allocate buffer space
gl: Non se puido asignar espacio para o buffer

en: rmtd: Premature eof
gl: rmtd: EOF prematuro

en: Premature end of file
gl: Fin de ficheiro prematuro

en: rmtd: Garbage command %c
gl: rmtd: Comando lixo %c

en: Garbage command
gl: Comando lixo

en: exec/tcp: Service not available
gl: exec/tcp: Servicio non dispoñible

note: Bad problems if we get here. In a previous version, _exit was used here instead of exit.
en: Cannot execute remote shell
gl: Non se puido executar un intérprete de comandos remoto

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
gl: As opcións `-%s' e -%s' precisan da entrada estándar

en: Cannot read confirmation from user
gl: Non se puido le-la confirmación do usuario

en: Try `%s --help' for more information.
gl: Escriba '%s --help' para máis información.

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
gl: GNU `tar' almacena varios ficheiros xuntos nun só arquivo en cinta ou disco, e
    pode restaurar ficheiros individuais do arquivo.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
gl: 
    Uso: %s [[OPTION]... [FICHEIRO]...

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
gl: 
    Se unha opción longa amosa un parámetro como obrigatorio, tamén o é para a
    opción curta equivalente. A mesma regra para os argumentos opcionais.

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
gl: 
    Principais modos de operación:
      -t, --list              lista o contido dun arquivo
      -x, --extract, --get    extrae ficheiros dun arquivo
      -c, --create            crea un novo arquivo
      -d, --diff, --compare   busca diferencias entre o arquivo e o sistema
                              de ficheiros
      -r, --append            engade ficheiros ó fin do arquivo
      -u, --update            só engade ficheiros máis novos que copia no arquivo
      -A, --catenate          engade ficheiros tar a un arquivo
          --concatenate       semellante a -A
          --delete            borra dun arquivo (¡non en cintas!)

en: 
    Operation modifiers:
      -W, --verify               attempt to verify the archive after writing it
          --remove-files         remove files after adding them to the archive
      -k, --keep-old-files       don't overwrite existing files when extracting
      -U, --unlink-first         remove each file prior to extracting over it
          --recursive-unlink     empty hierarchies prior to extracting directory
      -S, --sparse               handle sparse files efficiently
      -O, --to-stdout            extract files to standard output
      -G, --incremental          handle old GNU-format incremental backup
      -g, --listed-incremental   handle new GNU-format incremental backup
          --ignore-failed-read   do not exit with nonzero on unreadable files
gl: 
    Modificadores de operación:
      -W, --verify               tenta verifica-lo arquivo despois de escribilo
          --remove-files         borra os ficheiros despois de engadilos ó
    		             arquivo
      -k, --keep-old-files       non sobreescribe ficheiros existentes ó extraer
      -U, --unlink-first         borra cada ficheiro antes de extraer sobre el
          --recursive-unlink     borra a árbore de ficheiros antes de extraer
      -S, --sparse               manexa eficazmente os ficheiros dispersos
      -O, --to-stdout            extrae os ficheiros á saída estándar
      -G, --incremental          trata os vellos arquivos incrementais GNU
      -g, --listed-incremental   trata os novos arquivos incrementais GNU
          --ignore-failed-read   non saír con non-cero por ficheiros ilexibles

en: 
    Handling of file attributes:
          --owner=NAME             force NAME as owner for added files
          --group=NAME             force NAME as group for added files
          --mode=CHANGES           force (symbolic) mode CHANGES for added files
          --atime-preserve         don't change access times on dumped files
      -m, --modification-time      don't extract file modified time
          --same-owner             try extracting files with the same ownership
          --numeric-owner          always use numbers for user/group names
      -p, --same-permissions       extract all protection information
          --preserve-permissions   same as -p
      -s, --same-order             sort names to extract to match archive
          --preserve-order         same as -s
          --preserve               same as both -p and -s
gl: 
    Modificadores de atributos de ficheiro:
          --owner=NOME             forza NOME como propietario dos ficheiros
                                   engadidos
          --group=NOME             forza NOME como grupo dos ficheiros engadidos
          --mode=CAMBIOS           forza o modo CAMBIOS para os ficheiros engadidos
          --atime-preserve         non cambia as datas de acceso dos ficheiros
    		               tratados
      -m, --modification-time      non extrae a data de modificación dos
    		               ficheiros
          --same-owner             intenta extraer os ficheiros co mesmo
    		               propietario
          --numeric-owner          sempre usa números para os nomes de
    		               usuario/grupo
      -p, --same-permissions       extrae toda a información de protección
          --preserve-permissions   o mesmo que -p
      -s, --same-order             ordea os nomes a extraer para que coincidan
    		               cos do arquivo
          --preserve-order         o mesmo que -s
          --preserve               o mesmo que -p e -s

en: 
    Device selection and switching:
      -f, --file=ARCHIVE             use archive file or device ARCHIVE
          --force-local              archive file is local even if has a colon
          --rsh-command=COMMAND      use remote COMMAND instead of rsh
      -[0-7][lmh]                    specify drive and density
      -M, --multi-volume             create/list/extract multi-volume archive
      -L, --tape-length=NUM          change tape after writing NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FICH         run script at end of each tape (implies -M)
          --new-volume-script=FICH   same as -F FICH
          --volno-file=FICH          use/update the volume number in FICH
gl: 
    Selección e cambio de dispositivo:
      -f, --file=ARQUIVO             usa o ficheiro de arquivo ou o dispositivo
    			         ARQUIVO
          --force-local              o arquivo é local incluso se ten un signo
                                     de dous puntos
          --rsh-command=COMANDO      empregar como comando remoto COMANDO en
    			         lugar de rsh
      -[0-7][lmh]                    especificar unidade e densidade
      -M, --multi-volume             crear/listar/extraer arquivo multi-volume
      -L, --tape-length=NUM          cambiar cinta despois de escribir
    				 NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FICH         executa-lo script ó fin de cada cinta
    				 (implica -M)
          --new-volume-script=FICH   o mesmo que -F FICH
          --volno-file=FICH          usar/actualizar o número de volume en FICH

en: 
    Device blocking:
      -b, --blocking-factor=BLOCKS   BLOCKS x 512 bytes per record
          --record-size=SIZE         SIZE bytes per record, multiple of 512
      -i, --ignore-zeros             ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
      -B, --read-full-records        reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
gl: 
    Opcións de blocaxe do dispositivo:
      -b, --blocking-factor=BLOQUES  BLOQUES x 512 bytes por rexistro
          --record-size=TAM          TAM bytes por rexistro, múltiplo de 512
      -i, --ignore-zeros             ignora-los bloques de ceros do arquivo
    				 (deica EOF)
      -B, --read-full-records        cambia-lo factor de blocaxe para lectura
    			         (para canalizacións 4.2BSD)

en: 
    Archive format selection:
      -V, --label=NAME                   create archive with volume name NAME
                  PATTERN                at list/extract time, a globbing PATTERN
      -o, --old-archive, --portability   write a V7 format archive
          --posix                        write a POSIX conformant archive
      -z, --gzip, --ungzip               filter the archive through gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filter the archive through compress
          --use-compress-program=PROG    filter through PROG (must accept -d)
gl: 
    Selección do formato do arquivo:
      -V, --label=NOME                   crear un arquivo co nome de volume NOME
                  PATRÓN                 ao listar/extraer, emprega-la expresión
                                         PATRÓN
      -o, --old-archive, --portability   escribir un arquivo con formato V7
          --posix                        escribir un arquivo conforme a POSIX
      -z, --gzip, --ungzip               filtra-lo arquivo por gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filtra-lo arquivo por «compress»
          --use-compress-program=PROG    filtra-lo arquivo polo programa PROG
    				     (debe aceptar -d)

en: 
    Local file selection:
      -C, --directory=DIR          change to directory DIR
      -T, --files-from=NAME        get names to extract or create from file NAME
          --null                   -T reads null-terminated names, disable -C
          --exclude=PATTERN        exclude files, given as a globbing PATTERN
      -X, --exclude-from=FILE      exclude globbing patterns listed in FILE
      -P, --absolute-names         don't strip leading `/'s from file names
      -h, --dereference            dump instead the files symlinks point to
          --no-recursion           avoid descending automatically in directories
      -l, --one-file-system        stay in local file system when creating archive
      -K, --starting-file=NAME     begin at file NAME in the archive
gl: 
    Selección do ficheiro local:
      -C, --directory=DIR          cambiar ó directorio DIR
      -T, --files-from=NOME        obte-los nomes para extraer ou engadir dende
    			       o ficheiro NOME
          --null                   -T ler nomes terminados por nulo, desactiva a
                                   opción -C
          --exclude=PATRON         excluir ficheiros, dados polo patrón PATRON
      -X, --exclude-from=FICH      exclui-los patróns listados en FICH
      -P, --absolute-names         non elimina-las `/' iniciais dos nomes dos
                                   ficheiros
      -h, --dereference            elimina-los enlaces simbólicos dos ficheiros
          --no-recursion           evita-lo descenso pola árbore de directorios
      -l, --one-file-system        permanecer no sistema de ficheiros local
    			       cando se crea o arquivo
      -K, --starting-file=NOME     comeza-lo arquivo polo ficheiro NOME

en:   -N, --newer=DATE             only store files newer than DATE
          --newer-mtime            compare date and time when data changed only
          --after-date=DATE        same as -N
gl:   -N, --newer=DATA             grabar só os ficheiros posteriores á DATA
          --newer-mtime            comparar data e hora só cando cambian os datos
          --after-date=DATA        o mesmo que -N

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removel, override usual suffix
gl:       --backup[=CONTROL]       copiar antes de borrar, escoller control
                                   de versións
          --suffix=SUFIXO          copiar antes de borrar, ignora-lo sufixo normal

en: 
    Informative output:
          --help            print this help, then exit
          --version         print tar program version number, then exit
      -v, --verbose         verbosely list files processed
          --checkpoint      print directory names while reading the archive
          --totals          print total bytes written while creating archive
      -R, --block-number    show block number within archive with each message
      -w, --interactive     ask for confirmation for every action
          --confirmation    same as -w
gl: 
    Mensaxes informativas:
          --help            amosa-la axuda e sae
          --version         escribe a versión do programa `tar' e sae
      -v, --verbose         lista de forma locuaz os ficheiros procesados
          --checkpoint      escribe os nomes dos directorios mentres le o arquivo
          --totals          indica os bytes totais escritos mentres crea o arquivo
      -R, --block-number    amosa o número do bloque dentro do arquivo en
                            cada mensaxe
      -w, --interactive     pide confirmación para cada acción
          --confirmation    o mesmo que -w

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
gl: 
    O sufixo de copia de seguridade é '~', a menos que se cambie con --suffix ou
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. O control de versións pode establecerse con --backup ou
    VERSION_CONTROL, os valores son:
    
      t, numbered     crea copias de seguridade numeradas
      nil, existing   numera se existen copias de seguridade numeradas
      never, simple   sempre fai copias de seguridade sinxelas

en: 
    GNU tar cannot read nor produce `--posix' archives.  If POSIXLY_CORRECT
    is set in the environment, GNU extensions are disallowed with `--posix'.
    Support for POSIX is only partially implemented, don't count on it yet.
    ARCHIVE may be FILE, HOST:FILE or USER@HOST:FILE; and FILE may be a file
    or a device.  *This* `tar' defaults to `-f%s -b%d'.
gl: 
    O GNU tar non pode ler nin producir arquivos `--posix'. Se a variable de
    entorno POSIXLY_CORRECT está inicializada, as estensións GNU quedan
    desabilitadas coa opción `--posix'.
    O soporte de POSIX está só parcialmente implementado, non fiarse dela aínda.
    Un ARQUIVO pode ser un FICH, HOST:FICH ou USER@HOST:FICH; e FICH pode ser un
    ficheiro ou un dispositivo. As opcións por defecto *deste* tar son `-f%s -b%d'.

en: 
    Report bugs to <tar-bugs@gnu.ai.mit.edu>.
gl: 
    Informe dos dos erros (bugs) a <tar-bugs@gnu.ai.mit.edu>.

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
gl: Non debería especificar máis dunha das opcións -Acdtrux'

en: Conflicting compression options
gl: Conflicto coas opcións de compresión

en: Old option `%c' requires an argument.
gl: A antiga opción '%c' precisa dun argumento.

en: Obsolete option, now implied by --blocking-factor
gl: Opción obsoleta: agora implicada por --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --blocking-factor
gl: Nome da opción obsoleto e cambiado por --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --read-full-records
gl: Nome da opción obsoleto e cambiado por --read-full-records

en: Obsolete option name replaced by --touch
gl: Nome da opción obsoleto e cambiado por --touch

en: More than one threshold date
gl: Máis dunha data de umbral

en: Invalid date format `%s'
gl: Formato de data `%s' incorrecto

en: Conflicting archive format options
gl: Opcións de formato de arquivo conflictivas

en: Obsolete option name replaced by --absolute-names
gl: Nome da opción obsoleta cambiado por --absolute-names

en: Obsolete option name replaced by --block-number
gl: Nome da opción obsoleto e cambiado por --block-number

en: Obsolete option name replaced by --backup
gl: Nome da opción obsoleto e cambiado por --backup

en: Invalid group given on option
gl: Grupo incorrecto dado na opción

en: Invalid mode given on option
gl: Modo incorrecto dado na opción

en: Memory exhausted
gl: Memoria esgotada

en: Invalid owner given on option
gl: Propietario incorrecto dado na opción

en: Record size must be a multiple of %d.
gl: O tamaño do rexistro debe ser múltiplo de %d.

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
gl: Opcións `-[0-7][lmh]' non soportadas por *este* tar

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
gl: Iso é software libre; vexa o código fonte para as condicións de copia. NON hai
    garantía; nin sequera de MERCABILIDADE ou IDONEIDADE PARA UNHA FIN PARTICULAR.

en: 
    Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
gl: 
    Escrito por John Gilmore e Jay Fenlason.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
gl: Opcións de GNU pedidas en formato de arquivo incompatible

en: Multiple archive files requires `-M' option
gl: Ficheiros de arquivo múltiples precisan da opción `-M'

en: Cowardly refusing to create an empty archive
gl: De forma cobarde, rexeito crear un ficheiro baleiro

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
gl: As opcións `-Aru' son incompatibles con `-f -'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
gl: Debería especificar algunha das opcións `-Acdtrux'

en: Error exit delayed from previous errors
gl: Saída por erro retrasada dos erros anteriores

en: Read error at byte %ld reading %d bytes in file %s
gl: Erro de lectura no byte %ld lendo %d bytes no ficheiro %s

en: %s: File shrunk by %d bytes, (yark!)
gl: %s: Ficheiro encollido en %d bytes, (¡ai!)

en: Generate data files for GNU tar test suite.
gl: Xera os ficheiros de datos para a `suite' de test do tar

en: 
    Usage: %s [OPTION]...
gl: 
    Uso: %s [OPCION]...

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.
    
      -l, --file-length=LENGTH   LENGTH of generated file
      -p, --pattern=PATTERN      PATTERN is `default' or `zeros'
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
gl: Se unha opción longa amosa un argumento como obrigatorio, tamén o é para a
    opción curta equivalente.
    
      -l, --file-length=LONXIT   LONXITude do ficheiro xerado
      -p, --pattern=PATRON       PATRON é `default' ou `zeros'
          --help                 amosta esta axuda e sae
          --version              amosta a información sobre a versión e sae

en: Ambiguous pattern `%s'
gl: Patrón ambiguo `%s'

en: Unknown pattern `%s'
gl: Patrón descoñecido `%s'

en: 
    Written by François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
gl: 
    Escrito por François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
