> jsem jen hloupý chlapec z předměstí, ale opravdu netuším, proč bych na to měl > používat subquery? Nebo mi něco uniklo?
Zásada je dolovat z databáze jen ty informace, které nazbytně potřebujete - je zbytečné chtít cokoli víc, a zbytečné zatěžovat databázi. Takové COUNT musí spočítat skutečný počet řádků - aby pak v programu tato hodnota byla zahozena a tranformováno v pouhou hodnotu existuje/neexistuje. Databáze tedy musela udělat zbytečnou práci, která nebyla k ničemu. EXISTS pouze zjistí, zda takový řádek existuje, tedy databáze může udělat méně práce. Databáze zjistí jen přesně to, co se využije. Jinak jsem jenom hloupý chlapec, který optimalizuje databáze a už si jakožto databázový administrátor vydělal nějaký ten peníz optimalizací databází do vysokých zátěží. Miloslav Ponkrác _______________________________________________ Python mailing list [email protected] http://www.py.cz/mailman/listinfo/python
