Adi Andrei wrote:

>Am facut si eu o chestie care imi face back-up automat in fiecare noapte
>la servere. Rezultatul este un fisier arhiva ce contine tot ceea ce am
>nevoie in caz de "Doamne fereste!"... Totul e ok pana aici, dar...
>"Lenea e cucoana mare!"... Trebuie sa intru in fiecare zi pe fiecare
>server si sa iau arhiva respectiva. Si nu sunt decat vreo 12 servere. As
>vrea sa fac in felul urmator: dupa ce s-a creat acea arhiva cu
>back-up-ul, ea sa fie trimisa automat la o adresa de mail ca atasament
>de unde o iau cu POP3 cand verific mail-ul. E-mail-ul vreau sa-l trimit
>din cron. Am incercat ceva cu mutt, dar imi cere confirmare pentru
>subiect, text de mesaj, atasament... nu am gasit cum sa trimita fara sa
>mai ceara si confirmarea. Idei?
>  
>

chit ca ulterior au aparut uuencode si MIME, exista o ratiune pentru 
care protocolul se cheama SMTP cu S de la Simple.
las-o balta cu expediatul prin mail. cind ai suficient de multe mailuri 
si mai ales attachuri suficient de mari, o sa constati ca serverul de 
mail nu e fericit.
aranjeaza-te de un transfer cinstit de fisiere (rsync, scp whatever). 
toate pot fi configurate sa nu ceara interventie umana.


obs: evident, exista si software specializat de backup, precum amanda, 
care stiu sa faca backup prin retea.

Raspunde prin e-mail lui