Adi Andrei wrote: >Am facut si eu o chestie care imi face back-up automat in fiecare noapte >la servere. Rezultatul este un fisier arhiva ce contine tot ceea ce am >nevoie in caz de "Doamne fereste!"... Totul e ok pana aici, dar... >"Lenea e cucoana mare!"... Trebuie sa intru in fiecare zi pe fiecare >server si sa iau arhiva respectiva. Si nu sunt decat vreo 12 servere. As >vrea sa fac in felul urmator: dupa ce s-a creat acea arhiva cu >back-up-ul, ea sa fie trimisa automat la o adresa de mail ca atasament >de unde o iau cu POP3 cand verific mail-ul. E-mail-ul vreau sa-l trimit >din cron. Am incercat ceva cu mutt, dar imi cere confirmare pentru >subiect, text de mesaj, atasament... nu am gasit cum sa trimita fara sa >mai ceara si confirmarea. Idei? > >
chit ca ulterior au aparut uuencode si MIME, exista o ratiune pentru care protocolul se cheama SMTP cu S de la Simple. las-o balta cu expediatul prin mail. cind ai suficient de multe mailuri si mai ales attachuri suficient de mari, o sa constati ca serverul de mail nu e fericit. aranjeaza-te de un transfer cinstit de fisiere (rsync, scp whatever). toate pot fi configurate sa nu ceara interventie umana. obs: evident, exista si software specializat de backup, precum amanda, care stiu sa faca backup prin retea.
