Multumesc mult d-le Victor,
PS. In legatura cu configuratia pentru 192.168.3.10 pot sa imi explici
mai detaliat "conditia sa le faci si pe cele pe 192.168.3.1".Scuze sunt
un pic nelamurit
Alexandru
Tarhon-Onu Victor wrote:
> n Wed, 31 Aug 2005, Alexandru wrote:
>
>> 1. Cum se configureaza 192.168.3.1 (sa zicem ca este nameserver pt
>> exemplu.ro) ....ce modificari se fac in named.conf si in
>> exemplu.zone.(fisierul de zona) ca sa recunoaspe pe 192.168.3.10 ca
>> nameserver;
>
>
> Poti delega subdomeniul alex.exemplu.ro spre 192.168.3.10. Astfel pe
> 192.168.3.1 configurezi aceasta zona ca slave, cu master pe 192.168.3.10.
>
>> 2. Ce modificare trebuie sa fac pe 192.168.3.10 in named.conf ca el
>> sa notifice pe 192.168.3.1 , zonele si sa le recunoasca;
>
>
> also-notify { 192.168.3.1; };
>
>> Ar fi bine configuratia pentru 192.168.3.10??
>
>
> Da, cu conditia sa le faci si pe cele pe 192.168.3.1.
>
>> Ar trebui neaparat un fisier de rev-uri pentru alex.exemplu.ro?Doresc
>> sa pun configuratia nu pe o clasa privata care am ales-o arbitrar ci
>> pe una reala.
>
>
> Asa ar fi bine, sa ai si reverse-uri pe acele ip-uri.
>