On Mon, 5 Sep 2005 11:41:12 +0300
<[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> > in 
> >cazul incare folsiti SNAT.
> 
> si in cazul in care nu fac NAT si am direct ip-urile rutabile merge?
> 

teoretic merge si asa, doar daca nu e ceva hardcoded prin q_parser sa
vada ca ai tu ip private si sa nu genereze parte de ingress care arata
cam asa (script generat de config dat ca ex de arny):


$TC qdisc add dev $DEV handle ffff: ingress;  >/dev/null 2>&1
[...]
$TC ${U32u} match ip src 192.168.10.0/24 police rate 256kbit burst 1k
drop flowid :1

liniile astea sunt responsabile  pt partea de limitari  pe upload.Din
cate stiu limitarile ingress nu sunt "dinamice", dar oricum pt setup-uri
simple sunt binevenite ca te scutesc de imq stuff. Nice.

http://www.lartc.org/lartc.html#LARTC.ADV-QDISC.INGRESS
http://www.lartc.org/lartc.html#AEN2241



-- 
Voica Mihai

Raspunde prin e-mail lui