MySQL nu va muri din cauza ca innodb a fost cumparata de Oracle, caci oricum principalul tip de tabele utilizat de MySQL este MyISAM, insa compania innodb nu cred ca va mai intretine sistemul de tabele innodb pentru MySQL, iar cei care il utilizeaza s-ar putea trezi ca au descoperit bug-uri pe care nu le mai repara nimeni. Compania MySQL are un contract cu Innodb, insa nu cred ca le sunt oferite si sursele innodb, ca sa poata ei continua actualizarea lor.
Teddy ----- Original Message ----- From: "Vali Dragnuta" <[EMAIL PROTECTED]> To: "Romanian Linux Users Group" <[email protected]> Sent: Friday, October 14, 2005 15:26 PM Subject: Re: [rlug] mysql MyISAM->InnoDB > On Fri, 2005-10-14 at 15:19 +0200, Octavian Rasnita wrote: > > Asta asa e, insa ma refer la update-uri, reparare bug-uri... > > Vor mai fi ele facute? > > Well,presupunind ca mysql-compania moare brusc, cu siguranta va > prelua cineva sursele respective si va face un nou mysql GPL > pe baza ultimelor surse GPL existente. Ca atare vei avea din > nou updateuri. Banuiesc ca te referi in primul rind la > updateurile de securitate, caz in care si vendorul > distributiei tale se va implica in procesul de updatare > chiar in ciuda mortii ipotetice a companiei ce produce > acum mysql. De asemenea, oricum nu ar trebui sa ai mysql > vizibil direct pe internet - accesul catre o baza de > date se da numai pentru aplicatia care o foloseste ( > spre exemplu o aplicatie web scrisa in php de pe aceeasi > masina). > > > > _______________________________________________ > RLUG mailing list > [email protected] > http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
