On 11/21/06, Dizzy <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Probabil ca nu e numai FUD, MS probabil chiar are brevete care sunt incalcate de cod din linux, in acea situatie nu poti sa stai "vai de mine si de mine sa
bagi tu mina-n foc pentru asta ? 'probabil' ca acuma cind ies sa iau tigari o sa-mi cada un meteorit in cap.
nu cumva se se intample", tre sa presupui ce-i mai rau, SIGUR se va intampla (si de altfel asta e lucru stiut nu e nimic nou) si deci sa actionezi ca atare (cauti sa modifici legislatia sau te muti daca nu ai alta posibilitate). E ca si cum ai zice, ca din cauza ca legile de la noi nu permit sa omor pe cineva pe strada noi totusi sa o facem si sa ne rugam sa nu ne prinda nimeni, iar daca ne prind, muah, nasol si facem scandal pt ca noi de fapt omoram oameni rai (violatori, etc) si faceam un bine comunitatii chiar daca era ceva ilegal.
lasa violatorii in pace si nu incurca dreptul civil cu cel penal. in momentul in care ai incalcat patente/drepturile de autor/etc ale cuiva, problema nu se pune sa fii gasit 'vinovat' ca ai facut ceva 'ilegal', ci sa stabileasca precis ce obligatii materiale ai fata de respectivul - tot la fel cum atunci cind i-ai facut la una un copil din flori ti-ai creat obligatii materiale fara sa fi incalcat vreo lege si fara sa fi semnat inainte un contract (scuze daca limbajul e imprecis, ai material cacalau pe internet daca chiar vrei sa te informezi altfel decit din auzite). _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
