On 11/21/06, Dizzy <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Probabil ca nu e numai FUD, MS probabil chiar are brevete care sunt incalcate
de cod din linux, in acea situatie nu poti sa stai "vai de mine si de mine sa

bagi tu mina-n foc pentru asta ?
'probabil' ca acuma cind ies sa iau tigari o sa-mi cada un meteorit
in cap.

nu cumva se se intample", tre sa presupui ce-i mai rau, SIGUR se va intampla
(si de altfel asta e lucru stiut nu e nimic nou) si deci sa actionezi ca
atare (cauti sa modifici legislatia sau te muti daca nu ai alta
posibilitate).

E ca si cum ai zice, ca din cauza ca legile de la noi nu permit sa omor pe
cineva pe strada noi totusi sa o facem si sa ne rugam sa nu ne prinda nimeni,
iar daca ne prind, muah, nasol si facem scandal pt ca noi de fapt omoram
oameni rai (violatori, etc) si faceam un bine comunitatii chiar daca era ceva
ilegal.

lasa violatorii in pace si nu incurca dreptul civil cu cel penal.

in momentul in care ai incalcat patente/drepturile de autor/etc
ale cuiva, problema nu se pune sa fii gasit 'vinovat' ca ai facut
ceva 'ilegal', ci sa stabileasca precis ce obligatii materiale ai
fata de respectivul - tot la fel cum atunci cind i-ai facut la una
un copil din flori ti-ai creat obligatii materiale fara sa fi incalcat
vreo lege si fara sa fi semnat inainte un contract (scuze daca
limbajul e imprecis, ai material cacalau pe internet daca chiar vrei
sa te informezi altfel decit din auzite).

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui