On Thursday 07 December 2006 13:15, Florin Samareanu wrote:
> (Open)Suse
>
> On Thu, 2006-12-07 at 12:47 +0200, Dorin Lazar wrote:
> >    Salut,
> >    Am pe cineva care vrea să folosească Linux ca desktop primar. Adică
> > să editeze documente şi să se dea pe net, şi în general să facă toate
> > lucrurile pe care le face un utilizator obişnuit. Genul de jocuri pe
> > care le joacă sunt de nivelul KDEGames, deci NU e mare durere că nu sunt
> > jocuri supărate pe Linux.
> >    I-am pus Fedora Core 6. Sunt fan, dar îl folosesc altfel decît l-ar
> > folosi el (consolă, gcc). I-am arătat, şi după vreo 20 de minute de
> > jucat cu el a simţit o angoasă teribilă, un fel de 'ceva nu merge'.
> > Adică îmi spune politicos că e fain, dar parcă lucrurile sunt ciudate.
> >    Există vreo distribuţie care să îl satisfacă? De exemplu fonturile să
> > fie bune (Fedora, cel puţin Fedora mea, are probleme cu fonturile în
> > browser, sunt parcă mai mici şi mai urîte). Să fie ceva mai prietenoasă
> > distribuţia asta, nu în sensul de instalări (le fac eu) ci de desktop.
> > Să se simtă bine omul în desktop-ul respectiv. Să meargă player-ul de
> > mp3 cînd dă click pe un mp3 (şi chiar dacă player-ul respectiv e Noatun,
> > să fie cu un skin cît de cît acceptabil şi să nu facă pe nebunul). Să
> > aibă integrat un player video (dă click pe un .avi, vede filmul). Un
> > client de BitTorrent, etc. :) The usual stuff. Nu mă interesează cît de
> > cutting edge este, vreau să fie foarte bine făcută integrarea.
> >    Şi ah, să fie pe 64 de biţi.
> >    Acum downloadez kubuntu (KDE pentru că GNOME i s-a părut 'greoi', dar
> > să zicem că şi asta se poate schimba), şi pe lista mea de aşteptare la
> > download este openSUSE 10.2 (care, apropos, a apărut zilele astea).
> >    Încă o dată, nu vreau gimnastică gen 'X suge, Y rulează'. Chiar vreau
> > argumente pe bune, şi propuneri serioase. Eventual despre cum se
> > configurează cel mai bine un desktop.
> >    Mulţumesc, şi sper că nu o să hrăniţi trolli.
> >    Dorin
> >
> > _______________________________________________
> > RLUG mailing list
> > [email protected]
> > http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
>
> _______________________________________________
> RLUG mailing list
> [email protected]
> http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

FreeBSD

-- 
BOFH excuse #296:

The hardware bus needs a new token
PGP: http://new-order.org/public.key

Attachment: pgpZkLstZS36D.pgp
Description: PGP signature

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui