On Thursday 07 December 2006 13:15, Florin Samareanu wrote: > (Open)Suse > > On Thu, 2006-12-07 at 12:47 +0200, Dorin Lazar wrote: > > Salut, > > Am pe cineva care vrea să folosească Linux ca desktop primar. Adică > > să editeze documente şi să se dea pe net, şi în general să facă toate > > lucrurile pe care le face un utilizator obişnuit. Genul de jocuri pe > > care le joacă sunt de nivelul KDEGames, deci NU e mare durere că nu sunt > > jocuri supărate pe Linux. > > I-am pus Fedora Core 6. Sunt fan, dar îl folosesc altfel decît l-ar > > folosi el (consolă, gcc). I-am arătat, şi după vreo 20 de minute de > > jucat cu el a simţit o angoasă teribilă, un fel de 'ceva nu merge'. > > Adică îmi spune politicos că e fain, dar parcă lucrurile sunt ciudate. > > Există vreo distribuţie care să îl satisfacă? De exemplu fonturile să > > fie bune (Fedora, cel puţin Fedora mea, are probleme cu fonturile în > > browser, sunt parcă mai mici şi mai urîte). Să fie ceva mai prietenoasă > > distribuţia asta, nu în sensul de instalări (le fac eu) ci de desktop. > > Să se simtă bine omul în desktop-ul respectiv. Să meargă player-ul de > > mp3 cînd dă click pe un mp3 (şi chiar dacă player-ul respectiv e Noatun, > > să fie cu un skin cît de cît acceptabil şi să nu facă pe nebunul). Să > > aibă integrat un player video (dă click pe un .avi, vede filmul). Un > > client de BitTorrent, etc. :) The usual stuff. Nu mă interesează cît de > > cutting edge este, vreau să fie foarte bine făcută integrarea. > > Şi ah, să fie pe 64 de biţi. > > Acum downloadez kubuntu (KDE pentru că GNOME i s-a părut 'greoi', dar > > să zicem că şi asta se poate schimba), şi pe lista mea de aşteptare la > > download este openSUSE 10.2 (care, apropos, a apărut zilele astea). > > Încă o dată, nu vreau gimnastică gen 'X suge, Y rulează'. Chiar vreau > > argumente pe bune, şi propuneri serioase. Eventual despre cum se > > configurează cel mai bine un desktop. > > Mulţumesc, şi sper că nu o să hrăniţi trolli. > > Dorin > > > > _______________________________________________ > > RLUG mailing list > > [email protected] > > http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug > > _______________________________________________ > RLUG mailing list > [email protected] > http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
FreeBSD -- BOFH excuse #296: The hardware bus needs a new token PGP: http://new-order.org/public.key
pgpZkLstZS36D.pgp
Description: PGP signature
_______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
