On 2/5/07, Sebastian Antonescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> D-le Antonescu, analiza deosebit de pertineta a consultantului angajat
> de compania Dv m-a impresionat. Argumentele folosite sint de o tarie
> imbatabila.

Consultantul in cauza a facut doar o sugestie. Eu am decis sa ma
documentez inainte de a lua orice decizie. De aceea am apelat la acest
forum.



Dl Sebastian,
Primul mai din acest thread  "activ" ma face sa cred ca nu v-ati  informat
decat superficial (am observat pronumele de politete, si incerc sa-l pastrez
desi mai prietenos este persoana a doua singular.)

* "Linux Torvalds a furat mult din codul sursa ce apartine companiei SCO"
Incepeti cu o afirmatie gratuita si nefondata, dar care arata cat de
daunatoare este neiformarea. Intamplator chiar am facut o lucrare de curand
pe o tema asemanatoare cu care ocazie chiar m-am documentat, iar remarci
finale de genul celor facute fara echivoc (nu ati scris "este acuzat ca ar
fi furat" etc.) sunt in defavoarea dvs.

Daca chiar ati scris cu bune intentii si chiar vreti sa intelegeti si nu sa
faceti tambalau, va pot oferi spre lectura acel document:
http://www.cimpoesu.ro/teodor/CEU-MSc/526T-MIS/Linux.vs.Vista/526T-Group%20Paper-Linux%20vs%20Vista.doc
Va recomand in particular sectiunea "IPR Infringement - The SCO Case".

* "Cum pot angajatii nostri sa isi faca task-urile fara interfata grafica"
Cum au spus multi altii, exista interfata, ba chiar interfete de unde sa
alegi. Iarasi nu v-ati documentat deloc (un post anonim pe lista nu se
pune.) Pentru lamurire va recomand:
"Relevantive - Linux usability study report" , il gasiti la
http://www.linux-usability.de/download/linux_usability_report_en.pdf

*  "Linux-ul este foarte vulnerabil la atacurile hackerilor" - alta
afirmatie finala; de unde stiti?
Daca ati plati un consultat pe securitate sa faca un test comparativ al
firewall-ului Windows XP SP2 cu netfilter (iptables), firewall-ul default pe
Linux, v-ati retrage repede acest porumbel cat un curcan pe care l-ati
scapat.

* "Performanta si securitatea sistemului de fisiere sunt foarte importante"
Sar peste remarca total gratuia la adresa lui H.Raiser (BTW, se pare ca
Novell ar fi interesat sa preia proiectul) si o alta lipsa de informare in
ceea ce priveste sistemele de fisiere. O simpla cautare pe Google de "Linux
filesystems" v-ar fi servit mai bine nevoii de informare.

In fine, insa nu sunt convins ca chiar nu e farsa pe care o continuati, insa
in ipoteza in care chiar vreti sa aflati mai multe despre Linux, mai bine ii
cereti inapoi banii consultatului (daca i-ati dat ceva) si cautati o firma
de consultanta cu oameni mai compententi, capabil sa va explice de ce si cum
solutiile Unix-like (Linux) si Unix-based (*BSD) pot fi o alternativa
viabila la Vista/Windows XP.

-t
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui