On 2/5/07, Sebastian Antonescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> D-le Antonescu, analiza deosebit de pertineta a consultantului angajat > de compania Dv m-a impresionat. Argumentele folosite sint de o tarie > imbatabila. Consultantul in cauza a facut doar o sugestie. Eu am decis sa ma documentez inainte de a lua orice decizie. De aceea am apelat la acest forum.
Dl Sebastian, Primul mai din acest thread "activ" ma face sa cred ca nu v-ati informat decat superficial (am observat pronumele de politete, si incerc sa-l pastrez desi mai prietenos este persoana a doua singular.) * "Linux Torvalds a furat mult din codul sursa ce apartine companiei SCO" Incepeti cu o afirmatie gratuita si nefondata, dar care arata cat de daunatoare este neiformarea. Intamplator chiar am facut o lucrare de curand pe o tema asemanatoare cu care ocazie chiar m-am documentat, iar remarci finale de genul celor facute fara echivoc (nu ati scris "este acuzat ca ar fi furat" etc.) sunt in defavoarea dvs. Daca chiar ati scris cu bune intentii si chiar vreti sa intelegeti si nu sa faceti tambalau, va pot oferi spre lectura acel document: http://www.cimpoesu.ro/teodor/CEU-MSc/526T-MIS/Linux.vs.Vista/526T-Group%20Paper-Linux%20vs%20Vista.doc Va recomand in particular sectiunea "IPR Infringement - The SCO Case". * "Cum pot angajatii nostri sa isi faca task-urile fara interfata grafica" Cum au spus multi altii, exista interfata, ba chiar interfete de unde sa alegi. Iarasi nu v-ati documentat deloc (un post anonim pe lista nu se pune.) Pentru lamurire va recomand: "Relevantive - Linux usability study report" , il gasiti la http://www.linux-usability.de/download/linux_usability_report_en.pdf * "Linux-ul este foarte vulnerabil la atacurile hackerilor" - alta afirmatie finala; de unde stiti? Daca ati plati un consultat pe securitate sa faca un test comparativ al firewall-ului Windows XP SP2 cu netfilter (iptables), firewall-ul default pe Linux, v-ati retrage repede acest porumbel cat un curcan pe care l-ati scapat. * "Performanta si securitatea sistemului de fisiere sunt foarte importante" Sar peste remarca total gratuia la adresa lui H.Raiser (BTW, se pare ca Novell ar fi interesat sa preia proiectul) si o alta lipsa de informare in ceea ce priveste sistemele de fisiere. O simpla cautare pe Google de "Linux filesystems" v-ar fi servit mai bine nevoii de informare. In fine, insa nu sunt convins ca chiar nu e farsa pe care o continuati, insa in ipoteza in care chiar vreti sa aflati mai multe despre Linux, mai bine ii cereti inapoi banii consultatului (daca i-ati dat ceva) si cautati o firma de consultanta cu oameni mai compententi, capabil sa va explice de ce si cum solutiile Unix-like (Linux) si Unix-based (*BSD) pot fi o alternativa viabila la Vista/Windows XP. -t _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
