De pe A , daca incerci sa dai in C (   10.10.10.42 ) tabela de rutare
ii spune sa foloseasca eth0 , care e conectata direct in retea cu ce (
asa crede A ) . Pentru ca retelele ethernet sunt separate fizic
pachtele de la A nu au cum sa ajunga la C ( nu s-a inventat inca
saltul pacheteleor inntre 2 fire separate ) .
B in schimb nu are nici o interfata conectata direct in retea cu C (
inet addr:10.10.10.42 ) , din tabela lui de rutare rezulta ca
foloseste ca gateway (:x.x.x.1 - in cazul in care x!=10 ) . X.x.x.1
cred ca este conectat direct cu reteaua eth in care se afla C, si
astfel reuseste sa-l ajunga.

On 6/8/07, Adrian Sevcenco <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Mike wrote:
>> Pai asta zic si eu, nu vad 192.168.2.X in ecuatzia asta....
>> Daca vorbim de 192.168.2.X pe masina B
>> Pe masina A trebuie sa ii spui sa ruteze clasa 192.168.2.X prin masina
>> B si
>> pe masina B trebuie sa ii spui sa ruteze 10.X.X.X prin masina A.
>> Ca nu inteleg ce legatura sunt intre cele 2 clase....
>>
> Legatura ar fi daca sunt 2 retele care functionau oarecum in paralel,
> care ori sunt separate fizic, ori cu vlan, altfel nu are sens sa fie 2
> masini ... si asa, se puteau folosi 2 interfete, da' ... asta e ...
> mare e gradina :)
Intr-adevar sint doua retele care functioneaza in paralel (dar nu sint
folosite vlanuri): A si B sint frontendurile a doua clustere iar
nodurile sint cu ip-uri private primite prin dhcp. Nu am suficeinte
cunostinte ca sa zic locul unde sint setarile gresite, dar pot sa vad si
eu ca setarile sint inconsistente.
O sa incerc sa mai intreb la servici in stinga dreapta sa vad poate
gasesc pe cineva care stie totusi de ce s-a ales solutia prezenta.
va multumesc

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui