De pe A , daca incerci sa dai in C ( 10.10.10.42 ) tabela de rutare ii spune sa foloseasca eth0 , care e conectata direct in retea cu ce ( asa crede A ) . Pentru ca retelele ethernet sunt separate fizic pachtele de la A nu au cum sa ajunga la C ( nu s-a inventat inca saltul pacheteleor inntre 2 fire separate ) . B in schimb nu are nici o interfata conectata direct in retea cu C ( inet addr:10.10.10.42 ) , din tabela lui de rutare rezulta ca foloseste ca gateway (:x.x.x.1 - in cazul in care x!=10 ) . X.x.x.1 cred ca este conectat direct cu reteaua eth in care se afla C, si astfel reuseste sa-l ajunga.
On 6/8/07, Adrian Sevcenco <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Mike wrote: >> Pai asta zic si eu, nu vad 192.168.2.X in ecuatzia asta.... >> Daca vorbim de 192.168.2.X pe masina B >> Pe masina A trebuie sa ii spui sa ruteze clasa 192.168.2.X prin masina >> B si >> pe masina B trebuie sa ii spui sa ruteze 10.X.X.X prin masina A. >> Ca nu inteleg ce legatura sunt intre cele 2 clase.... >> > Legatura ar fi daca sunt 2 retele care functionau oarecum in paralel, > care ori sunt separate fizic, ori cu vlan, altfel nu are sens sa fie 2 > masini ... si asa, se puteau folosi 2 interfete, da' ... asta e ... > mare e gradina :) Intr-adevar sint doua retele care functioneaza in paralel (dar nu sint folosite vlanuri): A si B sint frontendurile a doua clustere iar nodurile sint cu ip-uri private primite prin dhcp. Nu am suficeinte cunostinte ca sa zic locul unde sint setarile gresite, dar pot sa vad si eu ca setarile sint inconsistente. O sa incerc sa mai intreb la servici in stinga dreapta sa vad poate gasesc pe cineva care stie totusi de ce s-a ales solutia prezenta. va multumesc _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
_______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
