Vlad Georgescu wrote:
Nu stie nimeni?
Nu s-a mai lovit nimeni de asa ceva? ... sau poate ca n-am explicat eu
inteligibil ...
Sapand pe net am descoperit ca Cisco face chestia asta "by default"
(adica stie pe ce interfata sa trimita inapoi pachete de raspuns
generate local), dar in cazul linux-ului n-am gasit nici o informatie
utilizabila.
ai mai multe variante. de pilda sa marchezi pachetele la intrare
iptables -t mangle -A INPUT -i $INT1 -set-mark 1
iptables -t mangle -A INPUT -i $INT2 -set-mark 2
si apoi sa rutezi functie de mark.
alternativ te poti folosi de conntrack si --ctorigdst
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug