2009/5/17 ghrt <[email protected]>: > salut > > Nu stiu de unde a aparut o problema ciudata: Kuickshow nu mai afiseaza > imagini (testat cu jpg, png si gif). Afiseaza insa previzualizarea. In loc > de imagine, fereastra este de obicei neagra, dar uneori apare niste junk > neinteligibil/ aleator. > La fel face si Xine-ul, pe partea de meniu (tasta g). La asta apare > intotdeauna junk. > Alte aplicatii (de exemplu KView, Konqueror, Xmms, sa nu mai zic de Gimp) > merg ok. > Am incercat sa reinstalez bibiliotecile de imagini si xine-ul dar nimic. > Am incercat sa ma uit la ldd pe xine si pe Kuickshow dar sunt foarte multe > biblioteci (si nici nu as sti ce sa le fac in afara de remove/ install). > Cred ca am actualizat vreo biblioteca sau alt programel cu o versiune > incompatibila (folosesc inca Slack 11, si nu am chef de upgrade), dar daca > fac downgrade la tot ce am actualizat nu or sa mai mearga altele. > > Aveti idee pe unde sa ma uit? > > -- > ghrt >
Idei clare nu am, dar poate reusesti sa reduci numarul de suspecti. Daca zici ca nu iti merg Kuickshow si xine dar iti merge gimp eu as incerca ceva de genul: ldd /usr/bin/kuickshow | cut -d' ' -f1 | sort > /tmp/a ldd /usr/bin/xine | cut -d' ' -f1 | sort > /tmp/b ldd /usr/bin/gimp | cut -d' ' -f1 | sort > /tmp/c join /tmp/a /tmp/b | while read LIB ; do grep -q $LIB /tmp/c || echo $LIB ; done libidn.so.11 libresolv.so.2 libXft.so.2 Adica pe computerul meu astea is librariile folosite in comun de kuickshow/xine dar nu de gimp. Primele doua nu cred sa aiba nici in clin nici in mineca cu imaginile, deci ar mai ramine libXft care "provides a client-side font API for X applications, making the FreeType font rasterizer available to X clients". E posibil sa fie asta ? Mihai _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
