On Thu, 24 Feb 2005, Alex 'CAVE' Cernat wrote: > On Thu, 24 Feb 2005 13:41:48 +0200 (EET) > Mihai Rusu <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > > Singurul lucru ramas de verificat este daca glibc-ul este recent > > enough (2.3.x?) si daca a fost compilat cu headers de 2.6.x si cu > > optiunea de NPTL. De exemplu daca lansezi un program care foloseste > > threads, ca xmms, iti apare un singur proces la "ps" ? :) > > afaik si in varianta noua (nptl) threadurile tot ca procese sunt vazute, > numai ca sunt cumva 'ascunse' > la ps trebuie sa folosesti un switch (parca m), iar in /proc apar > directoare cu . in fata pid-ului
Nu e chiar asa. Kernelul 2.6.x nu mai cunoaste notiunea de proces cum era inainte. Exista structuri "task" pt fiecare fir de executie si acestea au pointeri catre namespace, structura cu open file descriptors, structura cu maparea memoriei acestui task, etc care pointeri pot sa fie mai mult de unul catre aceeasi structura. Deci nu sunt de acord a spune ca tot ca procese sunt vazute. Nu mai exista conceptul de proces in kernel. Un proces este un fir de executie ce are toate resursele independente. Un thread (conform POSIX) este un fir de executie ce shareuieste fisierele deschise, memoria, namespace-ul etc. Pt kernel aceste structuri "task" pot fi si unele si altele si chiar combinatii intre ele. > Alex -- Mihai RUSU Email: [EMAIL PROTECTED] GPG : http://dizzy.roedu.net/dizzy-gpg.txt WWW: http://dizzy.roedu.net "Linux is obsolete" -- AST --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
