Sper ca suntem cu totii de acord ca in Romania cam 25% din calatorii
mijloacelor de transport in comun nu respecta regula de bun simt si urca
nespalati si de multe ori in haine murdare. Asa de multi minoritari nu sunt
in  total in Romania. De unde eu trag concluzia ca totusi problema tine de
educatie si de sfera sociala. Acolo ar trebui sa lucram cu totii, deoarece
cei in cauza nu se vor schimba din proprie initiativa si atunci tot noi vom
fi cei deranjati.
A proiecta lipsa de respect a unora asupra unei etnii poate deveni
primejdios.

Koreck Maria


----- Original Message ----- 
From: "ioan.toma" <[EMAIL PROTECTED]>
To: "romania_eu_list" <[email protected]>
Sent: Wednesday, June 28, 2006 3:00 AM
Subject: [romania_eu_list] respectul bilateral


> Asa este.Citim mesaje despre scoli de vara lipsa de fonduri.Este dreptul
dumnealor sa isi promoveze limba si sa o inveteze si reinventeze acum.Numai
ca poate ar fi la fel de important pentru societate si integrarea tiganilor
sa se faca aceste lucruri simple de care vorbiti dumneavoastra si le stie
toata lumea.
> Sa vedem si precuparea de chestiuni elementare de integrare in
societate.Pentru ca relatia trebuie sa fie de respect bilateral in societate
si nu numai majoritatea trebuie sa respecte minoritatea, dar si minoritatea
trebuie sa respecte majoritatea integrindu-se, adapatindu-se societatii in
care traieste si ale carei trasaturi sint definite de majoritate.Asta nu
insemna deloc ca minoritarii isi pierd specificul, dar nici nu pot neglija
regulile societatii impuse de majoritate de-a lungul unei
istorii.Inchipuiti-va domnilor cum ar arata protestul africanilor care
traiesc in tarile civilizate si care ar dori sa umble goi asa cum umblau
triburile strabunilor lor prin Africa.Cam asa si cu spalatul.Omul care nu se
spala, atunci cind se urca intr-un mijloc de transport in comun,
demonstreaza lipsa de respect pentru ceilalti din jurul sau si nu poate sa
se scuze prin cutume, religie sau cine stie ce povesti despre obiceiurile
strabunilor lui.
> Nu de putine ori am auzit pe strazi minoritari tigani injurind generic pe
prostii de romani care sint fraieri in comparatie cu ei care sint smecheri
si stiu sa se descurce prin ilegalitati.
> Haideti sa vedem si cum ii invatati pe minoritari respectul fata de
majoritate si tara in care traiesc, pentru tara careia apartin si de la care
apropos cere fonduri de la buget, din care trebuie sa faca parte cu mindrie
nu cu scirba, in dorul lenii, cu atractie fata de valorile tarii, nu cu idei
segregationiste pentru ca respectul trebuie sa fie bilateral pentru a fi
trainic.O fi mai simpla vinatoarea de subiecte senzationale, dar rezultatele
ar trebui sa dea de gindit.
>
> Altfel totul merge spre un fel de autosegregare a minoritatii din
interior, care atrage in lant dispretul majoritarilor si asa nu se ajunge
nicaieri.
> As vrea sa vad si pe cineva care sa promoveze relatia de respect din acest
punct de vedere.Nu asa cum sint cite unii provocativi cautind certuri sa
poate arata cu degetul  intr-o implicare superficiala.
>
>
> Re: [romania_eu_list] Rom_link: Discriminare la Tulcea
>
>
> Din intimplare ati fost cumva la locul de imbarcare in autobuzele Atlassib
in  Viena?
>
> Intreb pentru ca acolo situatia este inversa. Am ramas pejo cu bilete
cumparate cu o zi inainte. Autobuzul s-a umplut cu copii intre 1-7 ani ai
parintilor care mindri i-au asezat pe scaune separate. Erau foarte murdari
si mirosul insuportabil. Au fost taxati si suprataxati sint convinsa pentru
muntii de bagaje pe care i-au incarcat in acel autobuz.
>
> Nu discriminez si nu sint de acord sa se practice discriminarea. Dar cred
ca o modalitate de a se face educatie in ceea ce priveste standardele de
prezentare in mijloacele de transport in comun  ca sa nu spun si in lume in
general ar trebui sa fie gasita si aplicata.
>
> Dupa  un an de predare in Latvia (Letonia) stiu ca acest lucru nu este
imposibil Acolo, chiar inainte de a intra sub ocupatie rusa care a durat
.....pina mai ieri(nov. 1991), cine se urca in miloace de transport in comun
cu haine nespalate si imprastiind mirousri neplacute platea o amenda imensa.
Am circulat cu toate mijloacele de transport si credeti-ma ca inafara de
miros de sapun, deodorant si eventual de combustiblul folosit de autobuz nu
erai atacat de altele. Se poate si la noi. Deci, oare nu putem sa eliminam
starea care genereaza uneori si situatii ca aceea descrisa de dumneavoastra?
>
> Va doresc numai bine
>
> Smaranda Livescu
>
> Accédez au courrier électronique de La Poste : www.laposte.net
> 3615 LAPOSTENET (0,34 ?/mn)
>
>
>
>
>
>
>
> *** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la
http://www.doilasuta.ro ***
>
>
>
>
>
>
> Yahoo! Groups Links
>
>
>
>
>
>






------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Something is new at Yahoo! Groups.  Check out the enhanced email design.
http://us.click.yahoo.com/SISQkA/gOaOAA/yQLSAA/RR.olB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la 
http://www.doilasuta.ro ***

 



 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 



Raspunde prin e-mail lui