Numai prostii vorbiti Doamna....dar nu ma mai mir dupa ce v-am vazut la
dezbaterile publice.....
Daca ati ajuns sa aberati in acest hal,mi-e doar mila de D_voastra si cam
atat....
Acum pentru ceilalti de pe lista interesati de subiect.12 voluntari
internationali desfasoara in Rosia Montana activitati cu copiii din zona
pe parcusul a 2 saptamani...in tot acest timp ei vor locui in 2 case din
zona protejata...;proiectul este finantat prin programul internatioal de
workcamps.
Mai multe informati desre aceste aceste programe
http://www.monitorulcj.ro/corp.php?AID=11109&CID=4

Nu sunt casele YAP si nici nu vor fi vreodata asa ca terminati cu aberatiile!
Ce activitati desfasoara Doamna ONG_ul Dmneavoastra,inafara de mesajele de
pe liste?

O zi buna tuturor
Tina



On Fri, August 25, 2006 03:05, Codruta Nedelcu wrote:
> In legatura cu observatiile la SIM pentru Rosia Montana... si cu niste
> discutii anterioare...
>
> Mi s-a adus la cunostinta ca am fost facuta "comunist-stalinista" din
> cauza ca am pus problema "ce se va intampla cu angajatii" dupa inchiderea
> exploatarii, odata ce nici macar pamant nu vor mai avea?".
>
> Ei bine, sa va spun EU cum e cu "comunism-stalinismul"! adica, eu! care
> sunt impotriva stramutarii celor de la Rosia si a exproprierii (mai mult
> sau mai putin "directe", ca fortzata aproape ca este).
>
> Va amintiti ca, nu de mult, pe unele din listele astea aparuse o tanara
> domnitza, dulce ca o garofita, de la YAP, pe nume Tina? Care sustinea ca
> "opozantii proiectului nu prezinta nici o
> credibilitate pentru ca nu sunt DECAT (sublinierea mea) o asociatie de
> proprietari"?
>
> Uite ca la dezbaterile de luni, de la Bucuresti, lui John Ashton i-a
> iesit pasarica pe gura. CE a ciripit pasarica?
> Pasarica a ciripit: "deja am pus cateva case din cele achizitionate de
> firma, la dispozitia celor de la YAP, ca sa-si poata desfasura
> activitatile, si le vom pune la dispozitie si mai multe". !!!
> ACESTA era de fapt motivul pentru care tina-de-la-yap e ATAT de suparata
> ca oamenii de la Rosia Montana nu vor sa-si paraseasca casele! Ca inca
> n-are spatiu destul in care sa se bage! Tina-de-la-YAP, ca orice
> "capitalist" serios, doreste ca "ne-credibilii proprietari" sa fie
> scosi din casele lor, ca sa poata intra YAP!!! oooOOPs! zisesem
> "capitalist"???
>
>
> Pai, UNDE am mai vazut noi de-astea???
>
>
> NORMAL! "noi YAP" NU vrem oameni in casele lor, si care sa-si vada de
> pamantul lor! Noi vrem expropriati, ca sa putem folosi casele NOI!!!
> mentalitate tipica pentru categoria care a venit in iunie 1990 in Piata
> Universitatii, ca sa sustina un tip ca Iliescu!
>
>
> Hai sa va zic ceva: acum vreo 10 zile stateam la o cafea cu un director
> dintr-un minister "implicat" in problema RM; tipului ii este drag satul
> astfel incat, pe la inceputul verii, a fost acolo ashaaaaa... de capul
> lui... si pentru ca satul ii e drag a stat de vorba, ba cu unu, ba cu
> altu... Si mi-a spus ca a vazut un lucru pe care N-O SA-L UITE TOATA VIATA
> ("toata viata mea n-am sa
> uit!"). A vazut un tzaran mai in varsta, care isi vanduse casa dar caruia
> firma nu ii cumparase tot pamantul - si care tzaran se mutase la vreo 60
> km de Rosia. Venea tzaranul acolo, cat putea de des, sa se uite la casa
> lui, sa-si mai atinga fosta gradina, si plangea! Zicea ca NICIODATA n-o
> sa-si ierte ca a vandut! si ca o sa moara de inima rea, departe de
> pamantul pe care a crescut, fara nici unul din vecinii lui si fara nimeni
> cu care sa poata sta de vorba si care sa-l inteleaga!
>
> Nu stiu daca casa acelui tzaran este una "pusa la dispozitia YAP" de
> catre RMGC - dar stiu un lucru:
>
>
> Am vazut-o pe Tina, la Cluj, cum vorbeste "elaborat", si cum si-a
> invatzat bine lectia. Probabil o sa devina o buna "piarista", ca mai e si
> fata dragutza...
>
> Face BINE ceea ce face! ii doresc succes!
>
>
> Dar e UNA sa faci "bine" lucruri rele - si cu TOTUL altceva sa faci
> lucruri BUNE!!!
>
> Eu NU as dori vreodata sa o am pe ea in preajma a ceea ce imi e drag! ca
> n-as avea nici o garantie ca nu voi fi deposedata.
>
> In incheiere, am sa va spun ceva:
> Firma zice ca "va conserva cultura, va face o pagina web"...
>
>
> Pai, mai bine si-ar face firma EXPLOATAREA pe "o pagina web" - ca, d.ex.,
> de aici http://www.arcadetown.com/goldminer/index.asp
> poate sa castige 17.000 $ in 20 minute! fara sa mai deranjeze pe nimeni!!!
>
>
> Pai, daca un patrimoniu de importanta nationala poate fi inlocuit cu o
> pagina web, atunci sa le dea Dumnezeu celor care vor contribui cu ceva la
> distrugerea vreunei parti din patrimoniul Rosiei Montane, sa ajnnga sa
> locuiasca intr-un "chat-room"! si sa-l ajunga blestemul regelui Midas: tot
> ce va atinge sa se transforme in aur!!!
>
> DEZGUSTATOR, pana poate sa ajunga o "ONG", cica "pentru a-si desfasura
> programele"!!!
>
> Codruta
>
>
> __________________________________________________
> Do You Yahoo!?
> Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around
> http://mail.yahoo.com
>
>
>
>
> Yahoo! Groups Links
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>






*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la 
http://www.doilasuta.ro ***

 



 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 


Raspunde prin e-mail lui