Romania se afla pe punctul de a legaliza jaful prin lege. Incompatibil cu
statul de drept. puterea BOR asupra Parlamentului si Presidentiei readuce
Romania in relatia feudala de control religios a statului .
Vasile Bouleanu .
Sinodul BOR nu cedează patrimoniul greco-catolicilor
de Marius Vasileanu
Ieri, în ultima zi a lucrărilor Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române
(BOR) au fost discutate câteva subiecte de interes în legătură cu
patrimoniul bisericesc şi implicarea BOR în acţiuni
social-caritative.
A fost hotărâtă colaborarea cu autorităţile statului pentru
acreditarea unităţilor de cult creştin ortodoxe în vederea
accesării de fonduri structurale alocate României de Uniunea
Europeană. Aceste fonduri vor fi îndreptate către restaurarea
unităţilor de cult care deţin clădiri de patrimoniu. Pe de
altă parte, vor fi sprijinite acele biserici locale care
intenţionează să se implice activ în programele sociale aceasta
fiind o acţiune constantă a ultimilor ani în cadrul BOR.
Sursele nostre spun că în cadrul Sf. Sinod a fost aprobat ca act al
întregii Patriarhii o decizie luată la întâlnirea sinoadelor Mitropoliei
Ardealului şi a Clujului legată de patrimoniul din Ardeal. Amintim
că în şedinţa comună a ierarhilor celor două
mitropolii ardelene, desfăşurată în septembrie, a fost
decisă o punere de acord asupra disputelor patrimoniale în
legătură cu Biserica greco-catolică, în principal. A fost
asimilat astfel proiectul de lege al deputatului PD Aurel Zegrean, prin care se
prevede ca retrocedările patrimoniale să se facă după
principiul proporţional, al parohiilor actuale şi după
numărul de credincioşi. În pofida protestelor greco-catolicilor care
fac demersuri pentru retrocedarea integrală a bunurilor avute anterior
desfiinţării acestui cult de către regimul comunist.
Membrii Sf. Sinod al BOR au mai decis canonizarea Sf. Cuv. Pahomie de la
Gledin, cu ziua de sărbătorire la 14 aprilie. De asemenea fapt rar în
tradiţia ortodoxă a ultimilor ani , a fost aprobată retragerea
din scaunul de Episcop al Oradiei, Bihorului şi Sălajului a PF Ioan
Mihălţan, începând cu 1 ianuarie 2007. Ierarhii BOR au mai
hotărât ca ziua de 13 noiembrie să fie proclamată "Ziua
Bibliei", "având în vedere rolul Sf. Scripturi în viaţa liturgică
şi formarea duhovnicească a credincioşilor", se arată
într-un comunicat primit la redacţie.
Si noi suntem romani
www.greco-catolica.org/memorandum
www.greco-catolica.org