Pentru ca asa vor ei?

De ce unii filologi or fi facand sociologie sau unii fizicieni filosofie sau 
unii sportivi ASE?
Cine stie? poate pentru ca oamenilor le place sa invete, sa se recalifice sau 
uite-asa, pur-si-simplu!

Oricum, nu cred ca fac "teologia" in facultatea de medicina, si nici medicina 
in fac. de teologie.

La unii medici mai exista si posibilitatea sa se stie cu atatea pacate, incat 
sa doreasca o cale pentru a si le spala ;)))

Codruta


  From: Sebastian Alexandru 



  Poate cineva sa-mi explice din ce cauza destui medici fac si teologia ?
  As prefera sa nu ma trimiteti la texte de lege, regulamente si HG-uri 
deoarece am vorbit pana acum in mare parte despre legi nescrise... 
  Am vaga impresia ca multi nu constientizeaza ca pentru a emite o judecata de 
valoare privind un artist trebuie sa ai cunostinte solide, sa fi practicat 
chiar si apoi sa ai pareri despre opera artistului. Problemele spiritului nu-s 
accesibile decat initiatilor si nu profanilor ce-si dau cu parerea permanent. 
  Vrei sa fii initiat ? Ai sansa postului, a rugaciunii, a smereniei si a 
sacrificiului si cu putin noroc poate a revelatiei. 
  Abia atunci cred ca poti intelege si avea pareri cat de cat tangente cu 
problema.
  Eu sunt un umil pacatos constient de viciile lui ascunse si la vedere ;-))) 
De aceea tac.


  http://infoblogro.blogspot.com http://360.yahoo.com/ales121212 
http://roinfocds.blogspot.com http://bibliotecari.blogspot.com
  www.ales.go.ro http://normalaiasi.timbru.com



  ----- Original Message ----
  From: Ion Anton <[EMAIL PROTECTED]>
  To: [email protected]
  Sent: Friday, November 24, 2006 9:19:56 PM
  Subject: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza


  Nu se vor revolta muribunzii, dar nici tara lui Papura-Voda nu este.
  Hotararea daca vor exista icoane in spitale sau nu o vor lua persoanele care 
raspund juridic de sanatatea bolnavului (cadre medicale ori succesori/tutore) 
si de administrarea spitalului. 
  Aici nu este vorba de jocuri pe computer, nici de realitati virtuale, si nici 
de "Poker".
  Faceti medicina, deveniti cadru medical, apoi intrati in consiliul de 
administratie al spitalului, si veti avea dreptul de a propune sa se scoata si 
vopseaua de pe pereti ca sa nu mai discriminam pe cei care urasc albul. Daca 
veti obtine consensul celorlalti desigur...
  Si nu cred ca puteti dumneavoastra calcula ce ajutor simt cei internati 
(muribunzi), de la respectivele icoane.
  Chiar in mai mica masura puteti decat daca ati privi un cuplu ce danseaza 
vals lent, in spatele geamului izolat fonic de la sala de dans sportiv... 
gandind, "acei nebuni care danseaza..." .

  ionut


  ************ ********* ********* ********* ********* ********* ********* *


  Re: Icoana care discrimineaza 
  Posted by: "[EMAIL PROTECTED] sitaria.ro" [EMAIL PROTECTED] itaria.ro   
ymca_universitaria 
  Fri Nov 24, 2006 9:06 am (PST) 
  Am fost saptamana trecuta in "vizita" la un prieten cazat la Spitalul de 
Urgenta din Bucuresti. Pana sa ajung la el am colindat prin cateva saloane. 
Mergeam spre sectia de terapie intensiva. - in timpul orelor permise vizitelor 
-. Am vazut ingrozitor de multi muribunizi si deasupra lor doar icoane. 

  Eu cred ca aici trebuie lucrat. Daca in cazul scolilor exista atat parinti 
cat si copii care au dreptul si mijloacele de a renunta la toate zapacelile 
care smintesc, in cazul celor care zac intubati ar trebui sa facem ceva. 

  Cele mai multe spitale tin de sistemul public. Deci trebuie sa ne impunem. 

  Jos cu reprezentarile ridicole ce stau deasupra capetelor muribunzilor!

  Ba mai mult decat atat: ce cauta derbedeii de popi rasariteni in spitalele de 
stat? Afara cu ei! Si cu capelele lor ridicole! 

  Aici cu siguranta vom avea succes ca doar nu s-or revolta muribunzii!

  Cu prietenie,

  Bogdan 






   

Raspunde prin e-mail lui