Domnule Rosianu, vorba lunga saracia romanului. 1 Prezenta crucii in Parlamentul Romaniei care accepta sodomia este de facto o blasfemie pentru toate cultele crestine. 2 Prezenta Sfintelor Icoanelor sau a Sfintei cruci in clasele de biologie anatomie si limba romana este de facto blasfemie. Darwin si biblia nu pot fi prezente in aceeasi clasa. Solutia este simpla. a ) educatia religioasa a copiilor sa se faca la Biserica b ) construirea unei capele non -denomination pe linga fiecare scoala unde clasele sa se faca dupa denominatie . Turnul lui Babel vreau sa zic. Personal prefer prima varianta . Biserica cu educatie religioasa si scoala publica cu partea ei de educatie TOTAL separate. Vasile Bouleanu .
Rosiianu Ioan Romeo <[EMAIL PROTECTED]> wrote: Punerea semnului de egalitate intre TARA in sine si Parlamentul veros imi pare putin improprie. Cei care populeaza Parlamentul sunt capabili, in aceeasi masura si cu aceeasi usurinta, ba sa pupe Crucea, ba s-o scuipe. Cica-n numele nevoii de voturi o fac! Dar, la polul opus, SCOALA si, prin extensie o dimensiune spirituala e ALTCEVA! Cu totul altceva! Totodata, nu cumva cei din Parlament sunt oglinda neamului? Nu sunt ei... conducatorii alesi, lasati de Dumnezeu, ca sa citez chiar din Biblie? Atunci, trebuie sa ne supunem lor! chiar si aberatiilor lor! Totusi, asta neinsemnind ca de azi incolo de sodomizam reciproc avantajos! dar, daca sta scris ca trebuie sa-i ascultam, sa ne supunem lor - celor unsi! - s-o facem! - chiar si pe fata, dupa cum grait-a Bodu! Alt... uns cu toate alifiile! Cit despre implicarea BOR si altor culte in actul de Decizie, ce sa zic? In perioada interbelica reprezentantii tuturor cultelor importante erau in Parlament. De ce? Pt ca au stiut sa-si revendice - UNITAR! - drepturile. De ce n-au facut-o si acum, dupa 1989? Numai ei stiu! ----- Original Message ---- From: Vasile Bouleanu To: [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; [email protected]; [EMAIL PROTECTED]; Pop ; separarea biserici de stat Sent: Sunday, November 26, 2006 5:18:26 AM Subject: [FreeEx] D-lui Rosianu si nu numai /BOR despre icoane in scoli - doar constata, ia act? Domnule Rosianu, cu toata stima :) Atingeti un punct deosebit de sensibil :) La fel ca si in cazul Parlamentului unde in prezenta Sfintei Cruci se legalizeaza sodomia si in clasa scolilor publice predarea darvinismului este o blasfemie ! Judecati cum vreti dar este in interesul BISERICII sa fereasca aceste simboluri sfinte de badjocura din Parlament si din clasa unde se preda darvinismul. Daca suntem crestini sper suntem de acord cu oprirea acestei badjocuri ! Nu ? Vasile Bouleanu . Rosiianu Ioan Romeo wrote: Ie parerea Mea! Am sustinut - si sustin Inca! - demersul de pastrarea aIcoanelor in scoli. Dar, ceea ce n-am spus atunci, e ca imi place doar principiul! Oricum, in scolile romanesti tot ateismul se preda. ca stare de fapt! Copiii invata ce a spus Darwin. Dumnezeu s-a nascut postum. In acest context, daca acceptarea valorilor majoritatii, ca esenta a Democratiei nu mere, musai sa mearg` persecutarea omului de catre om. Adsica, reformulind, omul care conduce azi Consiliul priceput la Discriminare se da discriminat mereu. De ce? Pen ca ie minoritar. Deci, trebe luxati majoritarii cu orice pret. Ce ziceti, sta teoria-n picere? ----- Original Message ---- From: momoc roberto To: [EMAIL PROTECTED] com Sent: Friday, November 24, 2006 11:08:42 PM Subject: Re: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli - doar constata, ia act? Fratilor, scuzati-mi ignoranta, dar nu traim intr-un stat laic? De ce treb. sa aiba BOR o pozitie "mai transanta" si de ce treb. sa solicite "o pozitie oficiala Guvernului, Presedintiei" , adica sa fie mai catolici decat Papa?? Tocmai ca preotii "ie si ei oameni" ca toti ceilalti cetateni simpli, acolo unde parohia din scoala se suprapune cu comunitatea religioasa si exista acordul si comuniunea "profesorilor si parintilor cu valorile culturale si morale", probabil ca icoanele treb. sa ramana la locul lor. Dar dc. un singur elev nu e enorias, e liber-cugetator ca Ion Iliescu, agnostic ca romanu' impartial, ateu - doamne fereste!, sau evreu ori mahomedan, acolo treb sa fie pe pereti ori toate felurile de semne si simboluri religioase, ori nimic. Parerea mea:) Rosiianu Ioan Romeo wrote: Dan, n-ai bagat pina acum de seama ca si... preotii ie oameni?! E singurii care face bujet si cind se naste omu, si cind se marita/insoara - dupa caz - si cind moare, fara caz. Patriarhia are treab, frate: face Catedrala, neamule! ----- Original Message ---- From: Tomozei Daniel To: [EMAIL PROTECTED] com Sent: Friday, November 24, 2006 3:46:15 PM Subject: Re: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli - doar constata, ia act? Domnilor, asteptam din partea BOR o pozitie mai clara, mai transanta. Si mai ales sa solicite o pozitie oficiala a Guvernului, a Presedintiei care tac si se confuzeaza intre operatii la coloana si genunchi, intre respiratii si resuscitari golanesti. Din pacare, iau act de faptul ca BOR nu face decat sa constate o situatie care parca nu o implica, nu o afecteaza direct. Ce se petrece acolo, la Bucuresti? Daniel C. Tomozei Liga Jurnalistilor Sibiu NetWorkingUE - Sibiu Conventia Organizatiilor de Media dan_tomozei@ yahoo.com Mobile: 0745 / 585 481 Fax: 0269 / 212 999 ----- Original Message ---- From: George Damian To: [EMAIL PROTECTED] com Sent: Friday, November 24, 2006 3:24:38 AM Subject: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli SIMBOLURILE RELIGIOASE - EXPRESIA LIBERTATII RELIGIOASE SI A IDENTITATII CULTURALE Patriarhia Romana ia act cu ingrijorare de recomandarea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) catre Ministerul Educatiei si Cercetarii de a reglementa "afisarea simbolurilor religioase doar in cursul orelor de religie sau in spatiile destinate exclusiv invatamantului religios", care aduce atingere libertatii religioase, garantata de Stat prin articolele 29-30 din Constitutia Romaniei. Prezenta simbolurilor religioase in salile de clasa nu este urmarea unei impuneri, ci rezultatul dorintei si consimtamantului parintilor, profesorilor si elevilor in conformitate cu valorile religioase si culturale pe care le impartasesc. De aceea, o decizie de excludere ar reprezenta o masura brutala si nejustificata de restrangere a libertatii religioase, contrara principiilor democratice europene. O astfel de decizie ar conduce la discriminarea credinciosilor din Romania. Mesajul simbolurilor religioase este incurajator pentru elevi, iar modelele propuse cultiva valorile morale si orienteaza spre bine viata omului. In numeroase comunitati din Romania, de diferite confesiuni, elevii, parintii si profesorii sunt atasati acestor valori, pe care le considera integrante educatiei si formarii personalitatii omului, cu o atitudine pozitiva si responsabila fata de sine si de societate. BIROUL DE PRESA AL PATRIARHIEI ROMANE [Non-text portions of this message have been removed] [Non-text portions of this message have been removed] ____________ _________ _________ _________ _________ _________ _ Do you Yahoo!? Everyone is raving about the all-new Yahoo! Mail beta. http://new.mail. yahoo.com [Non-text portions of this message have been removed] ------------ --------- --------- --- Cheap Talk? Check out Yahoo! Messenger's low PC-to-Phone call rates. [Non-text portions of this message have been removed] ____________ _________ _________ _________ _________ _________ _ Yahoo! Music Unlimited Access over 1 million songs. http://music. yahoo.com/ unlimited [Non-text portions of this message have been removed] ************ ********* ******** Daca doriti sa va dezabonati, trimiteti un mail la adresa freeex-unsubscribe@ yahoogroups. com Yahoo! Groups Links [Non-text portions of this message have been removed] __________________________________________________ Do You Yahoo!? Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around http://mail.yahoo.com [Non-text portions of this message have been removed] ***************************** Daca doriti sa va dezabonati, trimiteti un mail la adresa [EMAIL PROTECTED] Yahoo! Groups Links

