Domnule Rosianu, vorba lunga saracia romanului.
  1 Prezenta crucii in Parlamentul Romaniei care accepta  sodomia este de facto 
o blasfemie pentru toate cultele crestine.
  2 Prezenta Sfintelor Icoanelor sau a Sfintei cruci in clasele de biologie  
anatomie si limba romana  este de facto blasfemie. Darwin si biblia nu pot fi 
prezente in aceeasi clasa.
   
  Solutia este  simpla.
  a ) educatia religioasa a copiilor sa se faca la  Biserica
  b ) construirea unei capele non -denomination  pe linga fiecare scoala unde  
clasele sa se faca dupa denominatie . Turnul lui Babel vreau sa zic.
   
  Personal prefer prima varianta . Biserica  cu educatie religioasa si scoala 
publica cu  partea ei de educatie  TOTAL separate.
   
  Vasile Bouleanu   .

Rosiianu Ioan Romeo <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
  Punerea semnului de egalitate intre TARA in sine si Parlamentul veros imi 
pare putin improprie. Cei care populeaza Parlamentul sunt capabili, in aceeasi 
masura si cu aceeasi usurinta, ba sa pupe Crucea, ba s-o scuipe. Cica-n numele 
nevoii de voturi o fac! Dar, la polul opus, SCOALA si, prin extensie o 
dimensiune spirituala e ALTCEVA! Cu totul altceva! 
Totodata, nu cumva cei din Parlament sunt oglinda neamului? Nu sunt ei... 
conducatorii alesi, lasati de Dumnezeu, ca sa citez chiar din Biblie? Atunci, 
trebuie sa ne supunem lor! chiar si aberatiilor lor!
Totusi, asta neinsemnind ca de azi incolo de sodomizam reciproc avantajos! dar, 
daca sta scris ca trebuie sa-i ascultam, sa ne supunem lor - celor unsi! - s-o 
facem! - chiar si pe fata, dupa cum grait-a Bodu! Alt... uns cu toate alifiile!
Cit despre implicarea BOR si altor culte in actul de Decizie, ce sa zic? In 
perioada interbelica reprezentantii tuturor cultelor importante erau in 
Parlament. De ce? Pt ca au stiut sa-si revendice - UNITAR! - drepturile. De ce 
n-au facut-o si acum, dupa 1989? Numai ei stiu!

----- Original Message ----
From: Vasile Bouleanu 
To: [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; [EMAIL PROTECTED]; 
[email protected]; [EMAIL PROTECTED]; Pop ; separarea biserici de 
stat 
Sent: Sunday, November 26, 2006 5:18:26 AM
Subject: [FreeEx] D-lui Rosianu si nu numai /BOR despre icoane in scoli - doar 
constata, ia act?

Domnule Rosianu, cu toata stima :) 
Atingeti un punct deosebit de sensibil :)
La fel ca si in cazul Parlamentului unde in prezenta Sfintei Cruci se 
legalizeaza sodomia si in clasa scolilor publice predarea darvinismului este o 
blasfemie ! 

Judecati cum vreti dar este in interesul BISERICII sa fereasca aceste simboluri 
sfinte de badjocura din Parlament si din clasa unde se preda darvinismul.

Daca suntem crestini sper suntem de acord cu oprirea acestei badjocuri ! Nu ?

Vasile Bouleanu .

Rosiianu Ioan Romeo wrote:
Ie parerea Mea! Am sustinut - si sustin Inca! - demersul de pastrarea 
aIcoanelor in scoli. Dar, ceea ce n-am spus atunci, e ca imi place doar 
principiul! Oricum, in scolile romanesti tot ateismul se preda. ca stare de 
fapt! Copiii invata ce a spus Darwin. Dumnezeu s-a „nascut” postum. In acest 
context, daca acceptarea „valorilor majoritatii, ca esenta a Democratiei” nu 
mere, musai sa mearg` persecutarea omului de catre om. Adsica, reformulind, 
omul care conduce azi Consiliul priceput la Discriminare se da discriminat 
mereu. De ce? Pen ca ie minoritar. Deci, trebe luxati majoritarii cu orice 
pret. Ce ziceti, sta teoria-n picere? 

----- Original Message ----
From: momoc roberto 
To: [EMAIL PROTECTED] com
Sent: Friday, November 24, 2006 11:08:42 PM
Subject: Re: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli - doar constata, ia act?

Fratilor, 
scuzati-mi ignoranta, dar nu traim intr-un stat laic? De ce treb. sa aiba BOR o 
pozitie "mai transanta" si de ce treb. sa solicite "o pozitie oficiala 
Guvernului, Presedintiei" , adica sa fie mai catolici decat Papa?? Tocmai ca 
preotii "ie si ei oameni" ca toti ceilalti cetateni simpli, acolo unde parohia 
din scoala se suprapune cu comunitatea religioasa si exista acordul si 
comuniunea "profesorilor si parintilor cu valorile culturale si morale", 
probabil ca icoanele treb. sa ramana la locul lor. Dar dc. un singur elev nu e 
enorias, e liber-cugetator ca Ion Iliescu, agnostic ca romanu' impartial, ateu 
- doamne fereste!, sau evreu ori mahomedan, acolo treb sa fie pe pereti ori 
toate felurile de semne si simboluri religioase, ori nimic. Parerea mea:)

Rosiianu Ioan Romeo wrote:
Dan, n-ai bagat pina acum de seama ca si... preotii ie oameni?! E singurii care 
face bujet si cind se naste omu, si cind se marita/insoara - dupa caz - si cind 
moare, fara caz. Patriarhia are treab, frate: face Catedrala, neamule!

----- Original Message ----
From: Tomozei Daniel 
To: [EMAIL PROTECTED] com
Sent: Friday, November 24, 2006 3:46:15 PM
Subject: Re: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli - doar constata, ia act?

Domnilor, asteptam din partea BOR o pozitie mai clara, mai transanta. Si mai 
ales sa solicite o pozitie oficiala a Guvernului, a Presedintiei care tac si se 
confuzeaza intre operatii la coloana si genunchi, intre respiratii si 
resuscitari golanesti. 
Din pacare, iau act de faptul ca BOR nu face decat sa constate o situatie care 
parca nu o implica, nu o afecteaza direct. Ce se petrece acolo, la Bucuresti?

Daniel C. Tomozei 
Liga Jurnalistilor Sibiu 
NetWorkingUE - Sibiu
Conventia Organizatiilor de Media
dan_tomozei@ yahoo.com
Mobile: 0745 / 585 481 
Fax: 0269 / 212 999

----- Original Message ----
From: George Damian 
To: [EMAIL PROTECTED] com
Sent: Friday, November 24, 2006 3:24:38 AM
Subject: [FreeEx] BOR despre icoane in scoli

SIMBOLURILE RELIGIOASE - EXPRESIA LIBERTATII RELIGIOASE SI A IDENTITATII 
CULTURALE

Patriarhia Romana ia act cu ingrijorare de recomandarea Consiliului National 
pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) catre Ministerul Educatiei si Cercetarii 
de a reglementa "afisarea simbolurilor religioase doar in cursul orelor de 
religie sau in spatiile destinate exclusiv invatamantului religios", care aduce 
atingere libertatii religioase, garantata de Stat prin articolele 29-30 din 
Constitutia Romaniei.
Prezenta simbolurilor religioase in salile de clasa nu este urmarea unei 
impuneri, ci rezultatul dorintei si consimtamantului parintilor, profesorilor 
si elevilor in conformitate cu valorile religioase si culturale pe care le 
impartasesc. De aceea, o decizie de excludere ar reprezenta o masura brutala si 
nejustificata de restrangere a libertatii religioase, contrara principiilor 
democratice europene. O astfel de decizie ar conduce la discriminarea 
credinciosilor din Romania.
Mesajul simbolurilor religioase este incurajator pentru elevi, iar modelele 
propuse cultiva valorile morale si orienteaza spre bine viata omului. In 
numeroase comunitati din Romania, de diferite confesiuni, elevii, parintii si 
profesorii sunt atasati acestor valori, pe care le considera integrante 
educatiei si formarii personalitatii omului, cu o atitudine pozitiva si 
responsabila fata de sine si de societate.

BIROUL DE PRESA AL PATRIARHIEI ROMANE 

[Non-text portions of this message have been removed]

[Non-text portions of this message have been removed]

____________ _________ _________ _________ _________ _________ _
Do you Yahoo!?
Everyone is raving about the all-new Yahoo! Mail beta.
http://new.mail. yahoo.com

[Non-text portions of this message have been removed]

------------ --------- --------- ---
Cheap Talk? Check out Yahoo! Messenger's low PC-to-Phone call rates.

[Non-text portions of this message have been removed]

____________ _________ _________ _________ _________ _________ _
Yahoo! Music Unlimited
Access over 1 million songs.
http://music. yahoo.com/ unlimited

[Non-text portions of this message have been removed]

************ ********* ********
Daca doriti sa va dezabonati, trimiteti un mail la adresa freeex-unsubscribe@ 
yahoogroups. com

Yahoo! Groups Links

[Non-text portions of this message have been removed]




__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

[Non-text portions of this message have been removed]



*****************************
Daca doriti sa va dezabonati, trimiteti un mail la adresa [EMAIL PROTECTED]

Yahoo! Groups Links




Raspunde prin e-mail lui